Ekonomi

Türkiye’de Üretim Hiç Durmadı

Normalleşme adımları ile beraber ülkedeki ekonomik yapı ve iş dünyası toparlanmaya başladı!

Abone Ol  
 

Koronavirüs pandemisine karşı normalleşme adımlarının uygulanmaya başlandığı ilk 5 hafta içerisinde İTO’ya kayıtlı olan firma sayısının geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 78 oranında bir artış göstererek 6 bin 613 seviyesine ulaştığı kaydedildi.

Normalleşme süreci ile beraber İTO’ya kayıt olan firma adetinde önemli bir artış gözlenmesinin ardından konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, ülkemizin Koronavirüs pandemi sürecinde dahi hiç kontak kapatmadığını, kapasitesi düşse de üretimini devam ettirdiğini ve genel hacmi azalsa da ticareti de her daim sürdürdüğünü ifade etti.

Dünya genelindeki pek çok ülke ile paralel bir şekilde ülkemizde de Koronavirüs pandemisine karşı normalleşme adımlarının uygulanmaya başladığı 1 Haziran tarihinden 3 Temmuz gününe dek geçen 5 haftalık süre içerisinde İstanbul Ticaret Odası (İTO) bünyesinde kurulmuş olan firma adeti, geçtiğimiz senenin aynı dönemine oranla yüzde 78 oranında bir artışla 6 bin 613 seviyesine yükseldi. İTO içerisindeki yeni firma kuruluşları ve oda üyesi olan firmaların ticari belge başvuruları ışığında, İstanbul içerisindeki sayılar pandemi öncesi dönemi ikiye katlamış görünüyor.

Türkiye’de Üretim Hiç Durmadı 2 – baskan

Normalleşmenin Pozitif Etkisi

İstanbul merkezli firmaların, Koronavirüs pandemisine karşı uygulanmaya başlanan normalleşme adımlarının ilk 5 haftası kapsamında talep ettiği dış ticaret belge sayısı geçtiğimiz senenin aynı dönemine nazaran yüzde 15, kapasite raporu sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 46 ve online faaliyet belgeleri de yüzde 141 oranlarında yükselişe sahne oldu. Bu kapsamda ortaya çıkan yeni veriler ışığında dış ticaret belgesi 228 bin seviyesine, kapasite raporları 680’e ve online faaliyet belgeleri de 40 bin civarına ulaştı.

Korona virüse salgınına karşı yoğun bir şekilde evde kalma önlemlerinin uygulandığı Mart, Nisan ve Mayıs aylarında dahi İstanbul içindeki üretimin hiç durmadığını belirten İTO Başkanı Şekib Avdagiç, normalleşme adımları ile beraber ülkedeki ekonomik yapının ve iş dünyasının toparlanmaya başladığını belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri