GenelTeknoloji

Türkiye’de çalışanların dörtte üçü salgın öncesindeki geleneksel çalışma modellerine dönmek istemiyor

Kaspersky doğrultusundan detaylı sektörlerden 8 bin KOBİ çalışanıyla yaptırılan yeni küresel incelemeye göre, çalışanların yüzde 53’ü bundan sonra önceden bulunduğu gibi işe geri dönmek yerine sevdikleriyle daha çok vakit geçirmek, yüzde 39’u tasarruf etmek ya da yüzde 38’i uzaktan çalışma gibi fırsatlarla iş dünyasının geleceğini kendi şartlarına göre şekillendirmek istiyor

Abone Ol  
 
58 / 100

Kaspersky doğrultusundan detaylı sektörlerden 8 bin KOBİ çalışanıyla yaptırılan yeni küresel incelemeye göre, çalışanların yüzde 53’ü bundan sonra önceden bulunduğu gibi işe geri dönmek yerine sevdikleriyle daha çok vakit geçirmek, yüzde 39’u tasarruf etmek ya da yüzde 38’i uzaktan çalışma gibi fırsatlarla iş dünyasının geleceğini kendi şartlarına göre şekillendirmek istiyor

Kaspersky açıklamasına göre, her beş çalışandan nerdeyse ikisi 9-5 çalışma yapısını geride bırakmak istiyor. Benzer bir oranda çalışan sabit büro masalarının arkasını görmeye hazır ve aşağı yukarı üçte biri beş günlük çalışma haftasının sonu gelsin istiyor.

Araştırma ilaveten çalışanların aşağı yukarı üçte birinin uzaktan çalışmayı aileyle vakit geçirmenin ve para biriktirmenin sonrasında yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bir yan ürünü olarak gelen üçüncü en büyük yarar olarak gördüğünü vurguluyor. Sözü edilen avantajların çoğu, iş dışındaki kişisel zenginleştirme için yeni fırsatların peşinde koşmak çevresinde dönüyor.

Çalışanlar daha ileri görüşlü ve elastik çalışma yöntemlerini benimsemeye devam ettikçe, işletmelerin sağladıkları desteği artırması ve uyarlaması kritik ehemmiyet taşıyor. İş gücünün üçte birinden fazlasının uzaktan çalışırken organizasyonlarından aktif olarak daha çok teknoloji desteği istediği düşünüldüğünde, kullanıcıları üretken, bağlantılı ve güvende tutmak için vasıtalar ve teknoloji sağlama gereksinimi hiç bu kadar mühim olmamıştı.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Kaspersky Ticari Faaliyetler Yöneticisi Alexander Moiseev, belirleyici bir dönemle karşı karşıya olunduğunu ve bunun çok heyecan verici bulunduğunu belirterek, “Bu salgının dijital dönüşümü ve iş ve ev yaşamlarımızın harmanlanmasını süratlendirdiği açık bir gerçek olarak karşımızda duruyor.” ifadelerini kullandı.

Moiseev, “Şu anda gördüğümüz şey, çalışanların yeni bir geleceğe sahip olmak için teknolojiyi kullandığı ve daha çok istiklal ve elastiklik arayışındayken değişikliği kucaklamada aktif olarak öncülük ettiği yönünde. Şirketlerin bundan sonra çağdaş işyerini daha üretken, sürdürülebilir ve şekillendirilebilir bir yapıya uyarlama ve tekrar şekillendirme yetkisi var.” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada, kurumların elastik iş güçlerini güvende tutmalarına yardımcı olmak için Kaspersky doğrultusundan şu önerilere yer verildi:

“Çalışanlarınızın siber farkındalığının artmasını sağlayın. İster evden ister bir kafede çalışıyor olsunlar, uzaktan çalışma çalışanların davranış ve zihniyetinde yeni değişimlere niçin oluyor. Kaspersky’nin Automated Security Awareness Platformu ile iş gücünüzün siber verisini artırın ve [Dis]Connected oyunuyla onları günlük hayatta kazandıkları bilgileri uygulamaya teşvik edin. Kurumsal bilgileri ve cihazları güvenliğini sağlamak için parolaları aktif duruma getirmek, iş cihazlarını şifrelemek ve bilgilerin yedeklenmesini sağlamak da dahil olmak üzere bütün veri koruma önlemlerini alın. Büro içinde ve dışında güvenliği tesis edin. Kaspersky Endpoint Security Cloud gibi çözümlerle, çalışanların kullandıkları cihazdan bağımsız olarak masalarında ya da hareket halindeyken güvenliğini her vaktinden daha basit sağlayabilirsiniz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri