Genel

Türkiye’de 10 KOAH hastasından sadece biri doktora başvuruyor

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, Türkiye’de aşağı yukarı 5 milyon Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) hastası bulunduğunu belirterek, 10 KOAH hastasından yalnızca birinin doktora başvurduğunu ve doğru tanı alabildiğini kaydetti.

Abone Ol  
 
64 / 100

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, Türkiye’de aşağı yukarı 5 milyon Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) hastası bulunduğunu belirterek, 10 KOAH hastasından yalnızca birinin doktora başvurduğunu ve doğru tanı alabildiğini kaydetti.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü’nden Dünya KOAH Günü kapsamında yapılan açıklamaya göre, Direktörlük, KOAH’ın toplum doğrultusundan yeteri kadar bilinmediğine ilgi çekti.

Türkiye’de tespit edilen aşağı yukarı 5 milyon KOAH’lı bireyden yalnızca 300-500 bini hastalık tanısına sahip bulunduğu biliniyor. Solunum sistemi hastalıklarının en sık görülen üçüncü ölüm sebebi bulunduğunu belirten Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, bu ölümlerin de yüzde 61,5’inin KOAH sebebiyle bulunduğunu belirtiyor.

Toplumun KOAH konusu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmaması, hastalığın erken tanısını ve etkin tedavisini güçleştiriyor. Toplumda bu hastalık hakkındaki farkındalığı çoğaltmak suretiyle Dünya Sağlık Örgütü’nün katılımı ile yapılan “Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığına Karşı Küresel Girişim Grubu” doğrultusundan her yıl kasım ayının üçüncü çarşamba günü “Dünya KOAH Günü” olarak kutlanıyor.

– Türkiye’de 40 yaş üstü her beş kişiden biri KOAH

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı bilgilerine göre KOAH’ın 40 yaş üstü yetişkinlerde görülme sıklığının yüzde 15-20 ve buna göre de 40 yaş üstü her 5 kişiden birinin KOAH bulunduğunu belirtiyor.

Buna karşın 10 KOAH hastasından yalnızca biri doktora başvuruyor ve doğru tanı alabiliyor. “Küresel Hastalık Yükü Çalışması” 2016 senesinde dünya çapında 251 milyon KOAH vakası bulunduğunu meydana koyarken, 2015 senesinde dünyada 3,17 milyon ölümün bu hastalıktan kaynaklandığı ön görü ediliyor.

KOAH’ta akciğerlere hava giriş çıkışının tam sağlanamaması sebebiyle soluk darlığı meydana çıkıyor; bu bozukluğun gelişmesi durumunda de hastalık hayatı tehdit eden bir noktaya ulaşabiliyor.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, hastalığın, yineleyen bronşitler, akciğerdeki hava keseciklerinin zedelenmesi neticesi esnekliğini kaybetmesi ve yapısının bozulmasından kaynaklandığını belirtiyor.

Nefes darlığı, öksürük ve balgam çıkarma, bu hastalığın en mühim bulguları arasında yer alıyor. KOAH tanısı, bir insanın ne kadar derin soluk alabileceğini ve havanın akciğerlere nasıl hızlı bir şekilde girip çıkabileceğini ölçen spirometri adı verdiği bir testle konuluyor.

KOAH için dünyada en süregelen risk etkeninin tütün tüketimi bulunduğunu belirten Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, sigara içenlerin, içmeyenlere göre daha çok solunum şikayeti, solunum fonksiyon kayıbı ve daha yüksek KOAH kaynaklı ölüm seviyesine sahip bulunduğunu aktarıyor.

Ayrıca hava kirliliği ve tozlu-dumanlı iş alanları da başka risk etmenleri arasında yer alıyor.

– Sigaradan uzak durulmalı

​​​​​​​KOAH’ın, gelişme eğilimli bir hastalık olmasına karşın, tedavi alındığı takdirde önlenebileceğinin altını çizen Direktörlük, sendromların görülmesi durumunda beklemeden öncelikle doktora başvurulmasını ve doktorun önerdiği ilaç tedavisinin aksatmadan sürdürülmesini öneriyor.

Öte yandan, zararlı toz ve dumandan sakınılması ve kullanılıyorsa tütün ve tütün mamullerinden uzak durulması gerektiğine ilgi çekiyor.

Düzenli olarak hafif-orta derecede yürüyüş gibi bir fiziksel etkinlik yapılması da hastalığın gelişmesi ve istenmeyen sonuçlarının önlenmesinde büyük rol oynuyor. Ayrıca, doktorun makul gördüğü aşıların yapılması infeksiyon sebebiyle meydana gelebilecek halleri önlemede yardımcı oluyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri