DünyaEkonomiGenelGündem

Türkiye turizmde tatilcilere ‘güven’ aşıladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve bütün sektör paydaşlarının iş birliğiyle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde hazırlanan "Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı" kapsamında çoğu alanda önlem alındı.

Abone Ol  
 
71 / 100

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve bütün sektör paydaşlarının iş birliğiyle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) döneminde hazırlanan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” kapsamında çoğu alanda önlem alındı.

Bazı otel yöneticileri, bunlara ek olarak “hijyen manifestosu” yayınlayarak, otel zincirlerinde turistlerin sağlığı için ekstra önlemler geliştirdi.

Antalya’da salgın sürecinde yeni normalleşmeyle bir arada ilk tatil tecrübesini yaşam sürdüren turistlerin memnuniyeti vasıtası ile yılbaşından 15 Kasım’a kadar kente gelen turist sayısı 3 milyon 356 bin 623’e ulaştı. Sağlıklı ve güvenilir turizm, 2021 rezervasyonlarına da olumlu yansıdı.

Sektör hızlı adapte oldu

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Haziran’daki normalleşme süreciyle güvenilir turizm sertifikasının gündeme geldiğini, sektörün buna çok hızlı adapte olduğunu söyledi.

Hijyen, maske, sosyal uzaklık kurallarının yanı sıra misafirin yiyecek üniteleriyle ilişkisinin tamamiyle kesilip bütün bu hizmetin görevli personel doğrultusundan verildiğini anımsatan Atmaca, “Güvenli turizm sertifikası 2020’de gelen turistlerin en çok beğendiği çalışma oldu. Misafirler büyük memnuniyetle karşılandı.” dedi.

Atmaca, güvenilir sertifikayla daha çok kayıt tutup daha çok personel çalıştırdıklarını belirterek, hem çalışanları hem konukları Kovid-19 ile alakalı bilinçlendirdiklerini aktardı.

Misafirlerin bütününün hizmetten ve uygulamalardan memnun olduğuna işaret eden Atmaca, şunları kaydetti:

“Turistlere, verdiğimiz sağlıklı ve güvenilir tatil olanağı 2021 rezervasyonlarına da pozitif yansıdı. Bütün misafirler memnun ayrıldığı için yakınlarına da Türkiye’yi önerdi. 2021’in sayıları çok daha iyi olacak. Bunun faydalarını önümüzdeki senelerde da göreceğiz. Aldığımız önlemler gelecek yıl de devam edecek. Antalya’ya 3 milyonun üstünde turistin gelmesi büyük başarı. Sektör, aslında büyük bir mücadele örneği gösterdi.”

“2021’de büyük bir üstünlük yaratacak”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, sağlıklı turizm sertifikasının yanı sıra otel zincirleri olarak ek aldıkları hijyen manifestosunun ilgi gördüğünü söyledi.

Çok sayıda ülkeden turisti ağırladıklarını izah eden Kavaloğlu, “Sağlıklı turizm sertifikasıyla bütün dünyaya numune olduk. Bizim uygulamalarımızı rakibimiz İspanya, Mısır, Yunanistan numune almıştı, Fransızlar bile numune aldı. Bu anlamda 2021’de büyük bir üstünlük yaratacak. Diğer ülkeler erken rezervasyon alamazken bizim erken rezervasyon alabilme talihimiz olacak.” diye konuştu.

Kavaloğlu, Türk konuklarına de Kovid-19 önlemlerine uyarak, mühim bir turizm hareketi yaşattığını kaydetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri