Ekonomi

Türkiye savunmada 4 koldan akıllı teknoloji geliştiriyor

Türk savunma sanayisinin önde gelen şirketleri, kendi işini kendisi halledebilen (otonom) insansız araçlar ilerletmek ve bunların sürü durumunda tüketimine yönelik dünyadaki yarışta Türkiye'nin elini sağlamlaştırmak amacıyla çaba gösteriyor.

Abone Ol  
 

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, insansız sistemlerin misalleri ve tüketimi bütün dünyada artıyor. Genellikle insansız hava vasıtalarıyla (İHA) yarışta konumunu alan Türkiye, bu alanda önde gelen ülkelerle eş vakitli teknolojiler geliştirip, yakaladığı ivmeyi sürdürmek istiyor.

Bu çabalarda Türk savunma sanayisine öncülük eden ASELSAN, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), ROKETSAN ve HAVELSAN’ın yürüttüğü etkinlikler mühim bir yer tutuyor.

HAVELSAN doğrulusunda düzenlenen Otonom Destekli Çok Katmanlı Harp konulu “Teknoloji Sohbetleri” etkinliğinde HAVELSAN, ASELSAN, ROKETSAN ve TUSAŞ’ın yürüttüğü çalışmalar değerlendirildi.

Türk savunma sanayisinde program tabanlı çözümlere imza atan HAVELSAN, ilerlettiği orjinal sistem, çözüm ve programlarla ilk etapta hava ve kara, ardından su üstü ve su altı platformlara yönelik olarak birbiriyle konuşabilen ortak vazife icra edebilen sistemleri ilerletmek amacıyla çalışıyor.

Bu platformları yapan firmaların ürünlerine akıl katıp, müşterek ve çok katmanlı harbe hazırlamak amacıyla etkinlik yürüten HAVELSAN, üstündeki sensör, program ve yararlı yüklerle çoğu değişik vazifiyeti otonom olarak yapabilecek insansız kara aracını bu sene kullanıma hazır duruma getirmeyi amaçlıyor.

Şirket, hava ve kara platformlarına yönelik yürüttüğü Ar-Ge projelerine yakın vakitte su üstü ve su altı platformlarına yönelik projeleri eklemeyi hedefliyor.

HAVELSAN, sahadan elde edilen bulgular ve teknoloji geliştirme çalışmalarıyla çok katmanlı savaş bölümünde birbiriyle birleşik çalışabilen, çoklu vazife yapabilen, merkezi olarak komuta denetim edilebilen, aniden çok öğenin tek operatör doğrulusunda yönetildiği daha komplike çözümler sunmak amacıyla de hazır duruma geldi.

“Dijital birlikler” kavramını gündemine alan HAVELSAN, dijital asker olarak nitelenen insansız sistemlerden “dijital birlikler” oluşturma tarafında çaba gösteriyor.

Bu kapsamda, tasarlanan sürü teknolojisiyle hava, kara, denizdeki otonom vasıtaların, vazife paylaşımıyla verdiği sorumluluğu beraber başarı ile yerine getireceği konsept üstüne yoğunlaşıldı.

– ASELSAN sürü konseptini denize taşıdı

ASELSAN da insansız ve otonom sistemlere yönelik uzun vakittir çalışmalar yürütüyor.

İnsansız sistemler etkinlik bölümünde uzaktan denetim edilebilen, kendi başına karar verip program becerisi sahip vasıtaların geliştirilmesi ve üretilmesine çalışan ASELSAN, aynı platform üstüne değişik yararlı yükler birleşik ederek ilerlettiği bir dizi çözümle duruman emniyet güçlerine hizmet veriyor.

Daha evvel kullananlara bomba imha robotu gibi uzaktan komutalı sistemler yayınlayan ASELSAN, değişen istekleri de öneme alarak sahip olunan sistemlere otonomi birleşik etmeye ve yeni çözümlere imza atmaya başladı.

Türkiye’de yoğun olarak hava vasıtalarına yönelik sürü programlarından misaller bulunurken, ASELSAN İnsansız Kara ve Deniz Araçları Program Müdürlüğü kara ve deniz platformlarına yönelik çalışıyor. Bu kapsamda deniz vasıtalarıyla 4’lü ve 8’li sürü programı çalışmaları yürütülüyor.

Otonom olmayan sistemlerin otonom duruma getirilmesine yönelik çalışmalar da gerçekleştiren ASELSAN, kullanım ömrü sonuçlanmış deniz sistemlerine otonom kit birleşik ederek tatbikatlarda amaç olarak kullanılmasını sağlıyor. Şirket, bunun dışında tank, bot, gemi gibi sistemleri bu tür kitlerle otonom duruma getirip sürü çalışmalarında sürünün bir parçası olarak değerlendirebiliyor.

– ROKETSAN algoritmalar geliştiriyor

Türk Silahlı Kuvvetlerine akıllı mühimmat ve roket sistemleri kazandıran ROKETSAN da bu etkinlik kısmı bundan dolayı kurulduğu günden bu yana otonom sistemlere yönelik çalışmalar yapıyor.

Geliştirdiği roket ve mühimmatların belli bir amaca en etkin şekilde ulaşabilmesi, nedenler arasında seçim yapabilmesi, havada vazife değişiklığı amacıyla teknolojiler ilerleten ROKETSAN, aynı vakitte uluslararası ve yerel alanda değişik unsurların ortak operasyon yapabilmesine yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket bu nedenle birtakım algoritmalar geliştirmeye başladı ve bu yönde çalışmalarını sürdürüyor.

ROKETSAN’ın gündeminde insan beynindeki sinyallerle otonom düzenin denetiminin gerçekleştirilmesi, bu sinyallerle eğitildikten sonra eylemlerin aynısının yapılmasını gerçekleştiren teknolojiler bulunuyor.

– Helikopter, uçak ve İHA’lara özel çözümler

TUSAŞ ise suni zeka tabanlı insansız sistem çözümlerini, ürettiği ve ilerlettiği hava vasıtalarına birleşik ediyor.

Son dönemde bu alanda gündeme gelen detaylı teknoloji gösterimlerine benzer projeler yürüten TUSAŞ, ilerlettiği yeni kuşak platform ve yer sistemlerinde de suni zeka yetkinliklerini kullanıyor.

TUSAŞ, Milli Muharip Uçak, Hürjet gibi yeni kuşak sistemlerde yer alacak ve pilot yeteneklerini güçlendirecek çözümlere yönelik çalışmalar yürütülüyor. Pilota bir şey olduğunda, bilincini ve uçağın denetimini kaybettiğinde bunu anlayan, bu tür bir halde sahip olunan vazifesini bırakıp denetimi ele alıp güvenilir hava limanına yönlendirme yapabilen sistemlerin suni zekayla hızlandırılıp güçlendirilmesini amaçleyen çalışmalar bulunuyor.

TUSAŞ, helikopter, uçak ve İHA’lar amacıyla değişik otonom sistemler üstünde çalışıyor. Hem bu vasıtaların üretiminde hem de vazife esnasında topladıkları verilerin değerlendirilmesine sarfedilen detaylı suni zeka sistemleri geliştiriliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri