GenelSpor

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Huysuz: 7 milli judocumuz olimpiyata direkt katılacak

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz, 2020 yılında Kovid-19 şartları altında milli judocuların yerel ve uluslararası turnuvalarda elde ettikleri başarıları AA muhabirine değerlendirdi.

Abone Ol  
 
67 / 100

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz, 2020 yılında Kovid-19 şartları altında milli judocuların yerel ve uluslararası turnuvalarda elde ettikleri başarıları AA muhabirine değerlendirdi.

Mart ayından itibaren dünyayı tesiri altına alan koronavirüs nedeniyle başta 2020 Tokyo Olimpiyatları olmak üzere çoğu spor organizasyonunun ya iptal edildiğini ya da da ertelendiğini anımsatan Huysuz, “Bu sürecin başında judocularımızı, antrenmanlardan geri kalmaması için ‘Evde kal, antrenmansız kalma’ sloganı ile bireysel çalışmalara yönlendirdik.” dedi.

Ardından haziran ayından sonra yeni normalleşmeyle büyüklerde olimpik kadromuzda yer alan bayan ve erkek judocuları periyotlar durumunda kamplara aldıklarını belirten Huysuz, şu şekilde devam etti:

“İlk olarak İstanbul’da başlayan çalışmalarımız, Erzurum’da yükseklik antrenmanıyla devam etti. Akabinde Antalya’da devam eden kamplarımızı, başka ülke judocularının katılımı ile da ortak çalışmalarla sürdürdük. Ümitler kategorisinde ise milli gruplarımızdan erkeklerin Samsun’da, bayanların Trabzon’da daha sonra ümit bayan judocularımızın Ankara’da Azerbaycan ile çift çalışma yapmalarını sağladık. Olimpiyatlara kota puanı da verecek organizasyonlara çok iyi hazırlandık. Judocularımız her an bir şampiyonaya katılacakmış gibi hazırlık yaptı.”

Kovid-19 nedeniyle geçtiğimiz sezon büyükler dalında dünya şampiyonasının organize edilemediğini belirten Huysuz, “2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na puan kazandıran turnuvalar arasında yer alan Tel-Aviv Grand Prix ve Budapeşte Grand Slam müsabakalarında ise; milli judocularımız Vedat Albayrak, Kayra Sayit altın, Mihraç Akkuş, Mikail Özerler gümüş, Tuğçe Beder ve Kayra Sayit bronz madalya kazandı.” verisini verdi.

Milli sporcuların başarıları

Başkan Huysuz, geçtiğimiz yıl uluslararası turnuvalarda elde edilen başka madalyalara dair de “Gençler ve 23 yaş altı Avrupa şampiyonalarında tatamiye çıkan judocularımızdan 100 kiloda Mert Şişmanlar gümüş, 57 kiloda Özlem Yıldız, 60 kiloda Salih Yıldız ve 90 kiloda Muhammed Mustafa Koç bronz madalya elde ettiler. 23 yaş altında +78 kiloda Kübranur Esir gümüş madalya ile kürsüye çıktı. Ümitlerde ise ülkemizde geleneksel duruma gelen ve Antalya’da gerçekleşen Nazım-Natık Canca Avrupa Kupası’nda ise 7 altın, 3 gümüş ve 13 bronz madalya kazandık.” şeklinde konuştu.

Huysuz, “2020 yılında katıldığımız organizasyonlarda toplam 8 altın, 7 Gümüş ve 18 bronz olmak üzere toplamda 33 madalya ile pandemi yılını geride bıraktık. Tabii salgın olmasaydı başarılarımız çok daha yüksek olurdu. Bu yılın judo yönünden değişik başarılarla anılmasına yönelik hedeflerimiz vardı, bu hedeflerimiz aynen devam ediyor.” dedi.

Kovid-19 bundan dolayı bu seneye ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları için mili judocuların kota haline yönelik de Sezer Huysuz, “Şu an 2’si bayan 7 milli judocumuz olimpiyata direkt katılacak. Haziran 2021 tarihine kadar Uluslararası Judo Federasyonu’nun (IJF) belirleyeceği olimpik yoldaki maç takvimi sürecinde judocularımızın kıta kotası elde etme şansları bulunuyor. Sonuçta, Tokyo Olimpiyatları’na lüzum ferdi katılım miktarını çoğaltmak gerekse karma grup müsabakalarına katılacak sonuçları alabilmek için mücadelemizi sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Huysuz, “Yeni yılın, ülkemiz ve milletimiz için paylaşma duygularını artırdığı, sağlık, mutluluk, birlik ve beraberlik içinde Türk sporuna ve judo ailemize başarılar getirmesini dilerim.” mesajıyla açıklamasını tamamladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri