DünyaGenel

Türkiye ile Yunanistan arasında ayrıştırma usulleri mekanizması kuruldu

NATO'dan oluşturulan bildirime göre, Türk ve Yunan askeri heyetlerin NATO karargahında yürüttüğü bir dizi teknik görüşmenin neticesinde çift ayrıştırma usulleri mekanizması 1 Ekim itibarıyla kuruldu.

Abone Ol  
 
63 / 100

NATO’dan oluşturulan bildirime göre, Türk ve Yunan askeri heyetlerin NATO karargahında yürüttüğü bir dizi teknik görüşmenin neticesinde çift ayrıştırma usulleri mekanizması 1 Ekim itibarıyla kuruldu.

Mekanizma Doğu Akdeniz’de istenmeyen hadiseler ve kaza tehlikesini azaltmayı amaçlıyor. Mekanizma kapsamında Türkiye ile Yunanistan arasında denizde ve havadaki ayrıştırmayı basitleştirecek bir acil irtibat hattı oluşturulacak.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, mekanizmanın kurulmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bunun “iki kıymetli NATO müttefikinin yapıcı çabaları” yardımıyla olası bulunduğunu belirtti.

Stoltenberg, “Bu emniyet mekanizması anlaşmazlıkların altında yatan hususları ele alacak diplomatik çabalara alan yaratılmasına yardımcı olabilir. Bunu daha da geliştirmeye hazırız. Her iki müttefik ülkeyle ilişki durumunda olmayı sürdüreceğim.” ifadesini kullandı.

NATO’nun, iki ülke arasında benzer bir mekanizmanın 1990’lı senelerde kurulmasına da yardımcı bulunduğu belirtildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri