DünyaGenelGündem

Türkiye ile diyaloğa yanaşmayan Yunanistan askeri harcamalarını artırıyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının neden olduğu ekonomik durgunluk ve sürekli artan bütçe açığına rağmen askeri harcamalarını artırma kararı alan Başbakan Kiryakos Miçotakis hükümeti, yeni savaş uçakları, helikopterler ve fırkateynler satın almanın planlarını yapıyor.

Abone Ol  
 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının niçin bulunduğu ekonomik durgunluk ve sıksık yükselen bütçe açığına karşın askeri harcamalarını artırma kararı alan Başbakan Kiryakos Miçotakis hükümeti, yeni savaş uçakları, helikopterler ve fırkateynler satın almanın planlarını yapıyor.

Türkiye ile yaşadığı gerginlikte Yunanistan’a arka çıkmasıyla tanınan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Atina’nın “alışveriş listesinden” en büyük payı alabilmek için girişimlerde bulunuyor.

Atina yönetiminin savunma bütçesini sahip olunan durumdan aşağı yukarı 3 kat daha artırması manasına gelen bu karar, Paris yönetiminin yanı sıra ABD, Almanya, İngiltere, İspanya ve Hollanda gibi NATO müttefiklerinin de iştahını kabartıyor.

Yunan yetkililer, Türkiye ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliği bahane ederek ordu harcamalarını artırma kararını kamuoyuna “pazarlamak” üzere yoğun çaba sarf ediyor.

“Pastadan en büyük pay Fransa’ya”

Ülke basınında diplomatik kaynaklara dayandırılan haberlerde, “Yunanistan’ın savunma harcamaları paylaştırılacak fakat en büyük pay, sürekli askeri iş birliğini ortak tatbikatlarla sağlamlaştırmak adına Fransa’ya verilecek.” ifadeleri yer alıyor.

Başbakan Miçotakis, “Yunan halkı doğrultusundan birtakım ufak ek fedakarlıklar manasına gelse bile silahlı kuvvetleri güvenliğini sağlamak için bu fedakarlıkların yapılması gerektiği” tarafında açıklamalar yapıyor.

Atina ve Paris arasında pazarlıkları süren başlıca askeri iş birliği kalemini, Yunanistan’ın Fransa’dan satın alması öngörülen 18 adet Rafale uçağı oluşturuyor. Bu paketin bunun dışında füzelerin satın alımı ve Yunanistan’ın elindeki sahip olunan Mirage savaş uçaklarının bakımını da kapsaması bekleniyor.

İlk etapta 1,5 milyar avroluk silah ve mühimmat alınacak

Ayrılan 10 milyar avroluk bütçeden 1,5 milyar avroluk bölümünün istikbal aylarda silah ve mühimmat için kullanılması öngörülürken, Almanya’dan da torpido satın alımı için bu ülkeyle görüşmelerin devam ettiği iddia ediliyor.

Yunanistan’ın, ABD’li Lockheed Martin doğrultusundan oluşturulan F-16 jet filosunu güncelleme projesinin, aşağı yukarı 1,25 milyar avroluk bir maliyetle 2027’de bitirmesi bekleniyor.

2008-2018 döneminde askeri harcamalar yarıya inmişti

Ülkenin 10 senesi aşkın süredir içinde varbulunduğu ekonomik kriz niçiniyle 2008’de 7,24 milyar olan askeri bütçesinin, 2018’de 3,75 milyar avroya kadar düştüğü biliniyor.

Buna karşın Yunanistan, askeri harcamaların ekonomik büyüklüğe seviyesi bakımından NATO delegesi ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor.

Geçen yıl gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 2,28’ini savunmaya harcayan Yunanistan, NATO’nun yüzde 2 amacı ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin yüzde 1,2 ortalamasının üstünde olmasıyla ilgi çekiyor.

Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının son 10 senede yaşanan mali kriz niçiniyle aşağı yukarı dörtte bir orhemen daraldığı göz önüne alındığında askeri kalemlere harcanan tutarın büyüklüğü öne çıkıyor.

Olası bir kriz hemen Atina’nın askeri bütçesinden en büyük payı alan Fransa’nın desteğine güvenilebileceği konusu ile ilgili ciddi soru işaretlerinin bulunduğu sahip olunan tabloda, harcamaların faturasının Yunan halkına kesilmesi ülke kamuoyundaki başlıca kaygılar arasında yer alıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri