Ekonomi

Türkiye İçin Önemli Fırsat!

Türkiye korona virüsün ekonomik düzeydeki etkisini lehine çevirdi!

Abone Ol  
 

2020 yılının başından bu yana küresel ölçekteki etkisini devam ettiren korona virüs salgınının ekonomik göstergeler üzerindeki etkilerini gözler önüne seren bir rapor İstanbul Ticaret Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlandı. Söz konusu rapor kapsamında ülkemizin özellikle ekonomik krizlere karşı önemli bir direnç geliştirdiği ve halen devam etmekte olan korona virüs salgın döneminde özellikle Avrupa kıtasının üretim üssü haline gelmeyi hedeflemesi gerektiği kaydedildi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından açıklanan ve ülkelerin sahip oldukları ihracat potansiyelleri temeline dayanan Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksi’nde ülkemiz 189 ürün ile ilk sırada kendine yer buldu. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Suma Chakrabarti de Türkiye’nin küresel ölçekteki tedarik zinciri bağlamında korona virüs salgınının etkisi ile ortaya çıkan yeni birtakım dinamikleri kendi lehine çevirebilen nadir ülkelerden biri olacağını açıklamıştı. Chakrabarti ayrıca Türkiye’nin bu niteliği sayesinde Çin’den kaymaya başlayan tedarik zincirlerinin yeni merkezi olabileceğinin de altını çizmişti.

Türkiye İçin Önemli Fırsat! 2 – tekstil

İlk Sırada Tekstil Yer Alıyor

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından yayınlanan veriler ışığında ülkemiz tekstil, ayakkabı ve giyim eşyalarında 62, basit ve fabrikasyon özellikli metal üretimlerde 25, bahçe ürünlerinde 22, enerji içecekleri ve minerallerde 17, eczacılık ve kimya ürünlerinde 15, işlem görmüş gıda ürünlerinde 12, makinelerde 9, cam, taş ve değerli metallerde 7, motorlu taşıt ve diğer araç ekipmanlarında 5 adet rekabetçi ürünle listede ilk sırada yer alıyor. Söz konusu listede 189 toplam ürünü yer alan Türkiye’nin geri kalan rekabetçi ürünlerinde ise hayvansal ürünler, kağıt ve ahşap ürünler, askeri teçhizatlar, deri mamulleri, optik ürünler, medikal ürünler ve müzik ekipmanları yer alıyor.

Söz konusu rekabetçi ürünler bağlamında küresel ekonomik analiz yapan herkes tarafından sahip olduğu potansiyel önemle vurgulanan Türkiye’nin, korona virüs sürecinde dünyanın yeni üretim merkezlerinden biri olmak için ne gibi adımlar atacağı ise herkes tarafından merak edilen konuların başında geliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri