Spor

Türkiye Grand Prix’si hazırlıklarında sona gelindi

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, hazırlıkların son durumunu anlattı.

Abone Ol  
 
69 / 100

Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, hazırlıkların son halini anlattı.

9 sene aradan sonra Formula 1’in yine İstanbul’a gelmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Ak, “Son 4 senedir Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla projeyi bize görevlendirdiği amacıyla sıkı takip ediyorduk. Neticede bu sene nasip oldu ve geldi. Önümüzdeki hafta Intercity İstanbul Park’ta yarışı konuk edeceğiz. Şu anda tüm hazırlıklar bitti. Sadece kozmetik süslemeler yapılıyor. Yarışın reklam panoları konuluyor. Peyzajla alakalı küçük tefek temizlikler yapılıyor. Ama esasen ana işleri bitirmiştik. Ulaştırma Bakanlığı’mız asfaltımızı yeniledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tüm temizlik, peyzaj ve asfalt dışındaki onarımlarda bize çok yardımcı oldu. Valiliğimiz tüm bu organizasyonu çok güzel organize etti. Onların özcülüğünde İstanbul’daki tüm kamu kuruluşları bize çok yardımcı oldu.” ifadelerini kullandı.

Ak, 2 milyardan çok insanın yarışı takip edeceğini belirterek şu şekilde devam etti:

“Formula 1 esasen en çok izlenen motor sporu ve genel olarak futboldan bile daha çok sevilen bir spora dönüştü. Biz İstanbul ve Türkiye’yi tanıtmak amacıyla yarışı getirmek istiyorduk. Başarılı olduğumuz amacıyla çok mutluyum. Şimdi geriye sarıyoruz. Son 1 hafta kaldı.”

Formula 1’de sezon şampiyonunun İstanbul’da belli olma ihtimalini anımsatan Ak, “Lewis Hamilton şu anda önde gidiyor ve matematiksel olarak şimdilik şampiyon değil. Bu yarışta alacağı puanlarla şampiyona bitmeden İstanbul’da şampiyonluk tacını giyebilecek. Bu bizim amacıyla çok önemli. Şu anda tüm takımların lojistik ekipleri geldi. İstanbul’a peşi peşine kargo uçakları iniyor. Feribotlardan tırlar çıkıyor. Aşağıda garajlar doldu. Takımlar da garajlara göre yerleştiler.” şeklinde konuştu.

“Önümüzdeki sene de Formula 1’in Türkiye’de yapılması amacıyla görüşmelere devam ediyoruz”

Vural Ak, organizasyonu devlete mali yük getirmeden yaptıklarını belirtti.

Bunun en uygun formül olduğunu düşündüğünü bildiren Ak, “Devletin ve Cumhurbaşkanı’nın himayesinde olması operasyonel olarak bir sürü üstünlük getirdi ama mali yük yüklememiş olmak da bu ekonomik zor dönemde doğru oldu. Diğer sporlar gibi devletin parasıyla yapılmış bir işe dönüşmedi.” ifadelerini kullandı.

Organizasyonun gelecek dönemde de İstanbul’a gelmesi konusu ile alakalı çalışmalarla alakalı soruya Vural Ak, “Dolayısıyla biz önümüzdeki sene de Formula 1’in Türkiye’de yapılması amacıyla görüşmelere devam ediyoruz. Çok kısa bir sürede sonuçlanacak gibi duruyor. Tüm amacım yarışı yine etmek.” cevabını verdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri