DünyaEkonomiGenel

Türkiye Finans Stevie’den iki ödülle döndü

Türkiye Finans, 40’tan çok ülkeden dünya genelinde başarılı şirketlerin yarıştığı Stevie Ödülleri’nde İnsan Kaynakları bölümünde 2 bronz ödüle layık görüldü.

Abone Ol  
 
64 / 100

Türkiye Finans, 40’tan çok ülkeden dünya genelinde başarılı şirketlerin yarıştığı Stevie Ödülleri’nde İnsan Kaynakları bölümünde 2 bronz ödüle layık görüldü.

Bankadan oluşturulan bildirime göre, Türkiye Finans, yenilikçi bakış açısıyla sektöre öncülük eden insan kaynakları çalışmalarında sürat kesmiyor.

Dünyanın prestijli iş ödüllerinden Stevie Ödülleri’nde İnsan Kaynakları bölümünde 2 bronz ödüle layık görülen Türkiye Finans, yeni bir başarıya daha imza atmış oldu.

Türkiye Finans’ın insan kaynakları projelerinden biri olan staj markası “We (Work Experience)” çatısı altında yürüttüğü “We Studio Deneyim Programı” İK Başarıları kategorisinde “En İyi Gençlik İstihdamı Strateji Programı” bölümünde ilk bronz mükafatı almaya hak kazanırken, başka projesi “Liderlik Gelişim Programı” ise aynı kategoride “En İyi Liderlik Gelişim Programı” bölümünde ikinci bronz mükafatın sahibi oldu.

– “Stevie Ödülleri’nden iki ödülle dönmek bizim amacıyla son derece gurur verici”

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Türkiye Finans İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Züleyha Büyüksenedırım, “Sektörün yakından bildiği, iş dünyasının başarılı projelerinin ödüllendirildiği uluslararası organizasyonlardan Stevie Ödülleri’nden iki ödülle dönmek bizim amacıyla son derece gurur verici. Bu ödülleri almak, insan kaynakları bölümünde yenilikçi uygulamaları yaşama yaşamış ve sektöre bu anlamda öncülük eden bir banka olarak ne kadar doğru bir yolda olduğumuzun mühim bir göstergesi oldu.” ifadelerini kullandı.

Bankanın menfaatli IK uygulamaları ile ilgili bilgi veren Züleyha Büyüksenedırım, şunları kaydetti:

“Bu sene dijital olarak gerçekleştirdiğimiz We Studio etkinliklerimizde, önder buluşmaları, birim tanıtımları ve söyleşiler kapsamında 1.300 üniversite öğrencisi ile bir araya geldik, 20 üniversite öğrencisi ile de vaka çalışmaları gerçekleştirdik. Her sene daha çok öğrenci ile buluşturduğumuz bu uygulama, öğrencileri iş hayatına yakınlaştırma manasında adından söz ettiren, vizyoner bir uygulama oldu.

Liderlik Gelişim Programımız ise öncülük kaslarını sağlamlaştırmak ve ortak bir öncülük dili oluşturabilmek hedefiyle 2018 senesinde direktör, birim ve bölge müdürlerimiz ile başlattığımız bir uygulama olarak bu sene da şube müdürlerimiz ile devam ediyor. Sınıf eğitimlerinin yanı sıra envanterler, aksiyon planlamaları, takip görüşmeleri ve çalışanın ekibi ve yöneticisini de sürece dahil eden kurgusuyla daimi gelişim ve takibi odağına alan bu uygulama yardımıyla ölçülebilen somut çıktılar gözlemliyoruz. Türkiye Finans olarak değişik ve yaratıcı IK projeleri ile çalışmalarımıza sürat kesmeden devam edeceğiz.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri