EkonomiGenel

Turkcell’in hisse devri için son aşamaya gelindi

Türkiye Varlık Fonu (TVF), Turkcell hisselerinin yüzde 26,2'sini satın alarak Turkcell'in ana hissedarı olmasıyla sonuçlanacak hisse devri prosedürleri için, mevzuat uyarınca Türkiye ve alakalı başka ülkelerin düzenleyici kurumlarından gerekli bütün izinler alındığını duyurdu.

Abone Ol  
 
65 / 100

Türkiye Varlık Fonu (TVF), Turkcell hisselerinin yüzde 26,2’sini satın alarak Turkcell’in ana hissedarı olmasıyla sonuçlanacak hisse devri prosedürleri için, mevzuat uyarınca Türkiye ve alakalı başka ülkelerin düzenleyici kurumlarından gerekli bütün izinler alındığını duyurdu.

TVF’den oluşturulan bildirime göre, Turkcell’in hisse devri için son adıma gelindi.

Verilen bilgiye göre, Turkcell yayınladığı açıklamayla, Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın 21 Ekim 2020 tarihinde Turkcell Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

Genel Kurul’da hissedarlardan olağan toplantı gündeminin yanı sıra TVF, Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding ve Ziraat Bankası arasında imzalanan prosedür sözleşmeleri kapsamında yapılması öngörülen şirket ana sözleşme değişikliklerini de oylamaları istenecek.

Hisse devir prosedürünün, Turkcell’in Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Şirket Ana Sözleşme değişikliklerinin onaylanması şartının tamamlanması sonrasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Söz hususu hisse devrinin gerçekleşmesi, hissedarlar arasında geçmişten yaygın hukuki davaların sona erdirilmesi, azınlık hissedar haklarının güçlendirilmesi, kurumsal idare prensiplerinin geliştirilmesi, Turkcell’in sahip olunan temettü politikasının desteklenmesi ve temettü öngörülebilirliğinin sağlanması konularında büyük bir fırsat olarak görülüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği TVF Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Sönmez, şunları kaydetti:

“Süreç planladığı şekilde ilerliyor. İlgili düzenleyici kurumlardan lüzumlu bütün izinlerin alınmasından ötürü mutluyuz. Turkcell hissedarlarını istikrarlı bir değer yaratma paydasında buluşturacak ve Turkcell’in en iyi kurumsal idare standartlarına ulaşmasını sağlayacak bir devresinin başındayız.

Bu satın alma ile beraber geçmişte hissedarlar arasında yaşanmış bütün uyuşmazlıklar son bulurken Turkcell’de bütün paydaşların yararına olan daha kolay ve şeffaf bir yapı sağlanıyor. Yeni dönemde Turkcell’de yüksek katma değer sağlayacağımıza inanıyoruz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri