Kültür Sanat

Türk sinemasının usta sesi: Toron Karacaoğlu

Yönetmen, seslendirme sanatçısı, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Toron Karacaoğlu, vefatının 2'nci senesinde yad ediliyor.

Abone Ol  
 
56 / 100

Yönetmen, seslendirme sanatçısı, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Toron Karacaoğlu, vefatının 2’nci senesinde yad ediliyor.

Bursa’nın Mudanya eyaletinde 20 Ağustos 1930’da dünyaya gelen Karacaoğlu, ilk, orta ve lise eğitimini Bursa’da tamamladı.

Tiyatroya olan ilgisi nedeniyle 1947’de evvel Ankara’ya sonrası da İstanbul’a giden Karacaoğlu, sanat hayatına Beşiktaş ve Büyükdere Halkevi’nde başladı. Daha sonra İstanbul Belediye Konservatuvarında 3 sene eğitim alan Karacaoğlu, askerliğini yapıp geldikten sonra 1954’te İstanbul Şehir Tiyatroları’nın sınavını kazanarak kadrolu oyuncu oldu.

Sinema hayatına dublaj sanatçısı olarak adım atan Karacaoğlu, 1958’de Nurten Hanımla evlendi ve 1959’da Ata Tamer isminde bir oğlu dünyaya geldi.

Cüneyt Arkın’ın sesi oldu

Kariyeri süresince 150’den çok tiyatro oyununda rol alan usta oyuncu, Şehir Tiyatroları’ndan 1980’de emekli olduktan sonra Berlin’de Alman Kültür Senatosu içeriğinde tiyatro eğitmenliği vazifesini üstlendi.

Sanatçı, iki sene Berlin Schaubühne Tiyatrosu’nun Türk grubunda çalışarak, Berlin SFB Radyosu’nda radyo skeçleri, arkası yarınlar, masallar ve türk destanlarını yönetip oynadı.

Karacaoğlu, 1984’te kurulan Tiyatrom’un ilk kuruluş çalışmalarında bulundu ve kuruluşundan 20 sene sonra Yahya Kemal’in hayatından kesitlerin bulunduğu ve şiirlerini okuduğu “Kendi Gök Kubbemiz” oyununu Berlin’de oynadı. Ayrıca, senelerdir aynı sahneyi paylaştığı Nedret Güvenç’le birlikte “Aşk Mektupları”nı sergileyen usta sanatçı, Arbeitskreis Neue Erziehung isimli kuruluşa çocuk eğitimiyle alakalı pedagojik bulgular sahibi olan 5 kasetlik radyofonik oyunlar yazdı, oynadı ve yönetti.

Karacaoğlu, 1985’te yine Türkiye’ye dönerek 1989’da yine Şehir Tiyatroları kadrosuna dahil oldu ve 1995’te bu kez yaş haddinden ikinci emekliliğini aldı.

Sinema ve dizi filmlerde oynamanın yanı sıra dublaj çalışmaları da yapan Karacaoğlu, başta “Malkoçoğlu” ve “Kara Murat” serisi olmak üzere çoğu filmde Cüneyt Arkın’ın sesi oldu.

“Buzdolabı” oyunu ile profesyonelliğe adım attı

Tiyatro yazarı Adem Dursun’la 2004’te Berlin’de yaptığı bir söyleşisinde, oynadığı her rolün kendisini heyacanlandırdığını ifade eden sanatçı, şunları söylemişti:

“Bu güne kadar çocuk oyunları da dahil olmak üzere 150 seviyesinde oyun oynadım. Bunların içersinde kimini bir sene kimini iki sene kimini ise -Yahya Kemal’i örneğin- 7 senedır, Aşk Mektupları’nı ise 4 senedır oynuyorum. Eskiden bu tür değildi. Pazartesi günü hariç tüm hafta oynardık. Beni en çok heyacanlandıran ve beğeni veren oyunlara gelince: 1957-1958 sezonunda turnede oynadığım ‘Benim Üç Meleğim’dir. Heyacanlandırıyordu, zira karşımda Hüseyin Kemal Gürmen, Galip Ercan, Mahmut Moralı, Nejla Sertel, Sami Ayanoğlu, Gülistan Güzey, Ferih Egemen ve Melahat İçli vardı. Bunlarla birlikte oynamak beni çok heyacanlandırmıştı. Çok beğeni alarak oynamıştım. Hatta bu oyunda Sami Ayanoğlu hastalanınca onun 80 yaşındaki bir ihtiyarı oynayan rolünü de ben üstlenmiştim. İkinci olarak da ‘Dört Albayın Aşkı’ oyunu gelir. Muhsin Ertuğrul’un sahneye koyduğu ‘Yedi Hamlet’teki rolüm Muhsin Bey doğrulusunda çok beğenilmişti. Her seferinde gelir, seyreder ve ağlardı. Esasında her oyun heyacanlandırır oyuncuyu. Heyacan duymazsanız her gün oynayamazsınız. Bu heyacanlar büyük ustalarla oynamanın vermiş bulunduğu heyacanlardır. Bu oyunlardan biri de Şehir Tiyatrosu’nda oynadığım ilk profesyonellik oyunum olan Altan Özer’in ‘Buzdolabı’ isimli oyunudur. Halide Pişkin’le karşılıklı oynadım.”

“Zeki Müren kadar sevilen bir sanatçı görmedim”

Karacaoğlu, aynı söyleşide Zeki Müren’le alakalı soruya ise şu şekilde yanıt vermişti:

“Şehir Tiyatroları’nda oynadığım 1990’lı senelarında, emekli olmama yakın bir zamandı. Tiyatro Kare’den Nedim Saban’dan ‘Zeki Müren Müzikali’ öneriyi geldi. Gencay Gürün de onaylayınca öneriyi kabul ettim. Zeki Müren benim çocukluk arkadaşımdır. Aynı mahallenin çocuklarıydık. Ortaokulda aynı okulda idik. Benden bir sınıf üstte idi. Haftanın iki günü ailece kesinlikle görüşürdük. Bir araya geldiğimizde konumuz hep müzikaldi. Onu en iyi tanıyanlardan biriydim. Gençliğini oynayacak genç amacıyla sınav açıldı. 150 genç katıldı. Bu müzikal Bodrum’da başladı, Bodrum’da bitti. Anadolu’yu bayağı dolaştık. Bir çok birey Zeki Müren’in adını kullanarak ticaret yapıldığını söylediler. Müzikalin ticari tarafı düşünülmedi. Ben işin içersinde idim, güzel bir müzikaldi. Çok da başarılı olduk. Turne süresince dakikalarca alkışlandık. Herkes ağlıyordu. Bu kadar sevilen bir sanatçı görmedim.”

“Tiyatrokare” ve “Tiyatro Kedi” gibi özel kuruluşlarda yönetmenlik ve oyunculuk yapan Karacaoğlu, 2014-2015 sezonunda İstanbul Kumpanyası’nın “İşgüzar” oyununun proje danışmanlığını üstlendi.

Karacaoğlu, 2014’te kurulan Erbulak Evi’nde de oyunculuk bölümünde eğitmenlik yaptı.

Hem tiyatro hem seslendirme hem radyo çalışmalarını birlikte yürüten, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde diksiyon ve makyaj dersleri de veren Toron Karacaoğlu, 23 Ağustos 2018’de Balıkesi’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk’taki evinde 88 yaşında vefat etti.

Rol aldığı birtakım oyunlar:

“İstanbul Hatırası”, “Düşüş”, “Kiralık Konak”, “Leyla ile Mecnun”, “Bizans Düştü”, “Zeki Müren Müzikali”, “Hamlet”, “Buzdolabı”, “Ferhat ile Şirin”, “Aşk Mektupları”, “Sis”, “Köy Düğünü”, “Yedi Hamlet”

Rol aldığı filmler:

“Beyaz Melek”, “Bir Dilim Aşk”, “Yeter Anne”, “Afife Jale”, “Habis Ruhlar”, “Malkoçoğlu”

Sesiyle yer aldığı birtakım yapımlar:

“Minyeli Abdullah”, “Çağrı”, “A.R.O.G”, “Hicran Sokağı”, “Doktorlar”, “Kanun Adamı”, “Acımak”, “Öç”, “Kara Murat Fatih’in Fermanı”, “Sevmek ve Ölmek Zamanı”, “Ayşecik/Yüzbaşının Kızı”, “Ayşecik”, “Battal Gazi’nin Oğlu”, “Asılacak Adam”, “Kanca”, “Kanunsuz Kahraman”, “Küçük Kovboy”, “Vurgun”

Aldığı birtakım ödüller ise şu şekilde:

“Sadri Alışık Onur Ödülü” (2005), 14. Afife Tiyatro Ödülleri – Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü (2010), 15. Afife Tiyatro Ödülleri – “Yılın En Başarılı Müzikal/Komedi Erkek Oyuncusu” (2011), 53. Uluslararası Antalya Film Festivali – Onur Ödülü (2016)

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri