Genel

Türk-Japon dostluğunun temeli Ertuğrul Fırkateyni 130 yaşında

Türk-Japon dostluğunun başlangıcı kabul edilen Ertuğrul Fırkateyni’nin, Japonya’nın güneydoğusundaki Kuşimoto’da batışının üzerinden 130 yıl geçti.

Abone Ol  
 

Türk-Japon dostluğunun başlangıcı kabul edilen Ertuğrul Fırkateyni’nin, Japonya’nın güneydoğusundaki Kuşimoto’da batışının üzerinden 130 yıl geçti.

Ertuğrul, Japonya Prensi Komatsu’nun Avrupa ülkelerinin sonrasında Ekim 1887’de İstanbul’u ziyaretine karşılık Temmuz 1889’da Japonya’ya gönderildi.

Bir yıl sonra dönüş yolunda güçlü fırtınaya yakalanan fırkateyn, 16 Eylül 1890’da Kuşimoto açıklarında kayalara çarparak parçalandı ve battı.

Mahzun gezi, batan fırkateyn ve donanma subaylarının manevi mirası 130 senedir süren törenlerde Türk ve Japon halklarının gönüllerinde canlılığını koruyor.

İslam dünyasından ilk organize kurul

Ertuğrul Fırkateyni, organize şekilde giden ilk diplomatik kurul olma özelliği taşıyan 609 denizcisiyle Temmuz 1889’da Japonya’ya gitmek üzere İstanbul’dan ayrıldı.

Sırayla Süveyş, Aden, Bombay, Kolombo, Singapur, Hong Kong, Fukuşu, Nagazaki, Kobe duraklarına uğrayan fırkateyn 11 ay sonra Yokohama’ya ulaştı.

Japonya İmparatoru Meiji doğrultusundan kabul edilen Heyet Başkanı Ali Osman Paşa, 2. Abdülhamid’in gönderdiği mektup ve madalyayı Meiji’ye takdim etti.

Diplomatik iadei ziyaret kapsamında çoğu görüşme sağlayan Osmanlı kurulu Yokohama’dan 15 Eylül 1890’da ayrıldı.

Japonya’nın sert “eylül Tayfunları”

Honşu adasının güneyine gelişen Ertuğrul, 16 Eylül akşamı Wakayama eyaletine bağlı Kuşimoto açıklarına ulaştı.

Fırkateyn, Şionomiseki burnu ile Kii Ooşima adası civarlarında Güney Japonya’yı her yıl etkileri altına alan eylül Tayfunlarına yakalandı.

Sürüklenerek kayalıklara çarpan Ertuğrul, parçalara ayrıldı ve Pasifik Okyanusu’nun sularına gömüldü.

Tarihi kaynaklarda, kazadan yalnızca 69 denizcinin kurtulduğu, 500’den çok Osmanlı subayının hayatını kaybettiği kaydediliyor.

Kuşimoto anıtı

Japon hükümetinin kazazedeleri gönderdiği zırhlı savaş gemileri Ocak Ayı 1891’de İstanbul Limanı’na giriş yaptı.

Osmanlı Devleti’nin misafiri olarak aşağı yukarı bir ay burada kalan gemiler şubatta İstanbul’dan yola çıkarak 3 ay sonra Japonya’ya döndü.

Türk-Japon dostluluğunun miladı Ertuğrul’un mahzun mirası, kazanın yaşandığı Kuşimoto’da 1891’de dikilen şehitler anıtında her yıl düzenlenen anma törenlerinde yaşatılıyor.

“Gerçek arkadaşlık”

Konunun önemini AA muhabirine değerlendiren Doshisha Üniversitesi Küresel Çalışmalar Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Naito Masanori, fırkateynin 130 yıl evvelce Osmanlı-Japonya dostluğunu ilerletmek suretiyle gönderildiğine ilgi çekti.

Şehitlerin manevi mirasını rahmetle andığını kaydeden Naito, “Elim kazada yaralıları kurtarmaya çalışan Kuşimoto köylülerinin hüsnü muameleleri, şimdiye kadar devam eden ve daha da güçlenen Türk-Japon arkadaşlık ilişkilerinin esasını oluşturmuştur.” dedi.

Toyo Üniversitesi Sosyoloji Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Nobuo Misawa da “Japon-Türk ilişkilerinin kuruluş noktası Ertuğrul olayıdır.” ifadesini kullanarak, iki halkın mirasçılarının gerçek tarihi olayların izini devam etmesi gerekliliğini vurguladı.

Misawa, “Mangalarda ya da filmlerde uydurulmuş masalların aksine ülkelerin gerçek arkadaşlıkları jenerasyondan kuşağa aktarılmalıdır. İki ülke incelemecileri bu mevzuya daha çok eğilmelidir.” ifadelerini kullandı.

“Ertuğrul Fırkateyni dayanışması” zor zaman kendini gösteriyor

Ada köylülerinin hayatta kalan Osmanlı denizcilerini karaya çıkartmaları ile Japon makamlarının şehit aileleri için yardım kampanyaları hafızalarda tazeliğini koruyor.

Ertuğrul Fırkateyni’nin batmasından neredeyse asır sonra Türk Hava Yollarının (THY) 1985’te İran-Irak savaşında Tahran’da mahsur kalan çok sayıda Japon vatandaşını Japonya’ya taşıması da Türk-Japon ilişkilerinin kilit taşı olarak hatırlanıyor.

Diplomatik esası 1924’te atılan Türkiye-Japonya ilişkilerinde bu iki vaka tarihi kayıtlarda karşılıklı duygusal dönüm noktalarını teşkil ediyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri