Ekonomi

Türk Akım’da Tekrar Gaz Akışı

Abone Ol  
 

Türk Akım şirketinden yapılan açıklama uyarınca, her iki hat üzerinden sağlanan doğal gaz aktarımının, senelik bakım çalışmasının bitirilmesinin ardından tekrardan başladığı bildirildi.

Türk Akım şirketi tarafından gerçekleştirilen açıklamalar ışığında, 29 Haziran tarihinde Rusya’nın Anapa bölgesinden sabah saat 05:00 sularında tekrardan başlatılan doğal gaz akışı, Türkiye sınırları içerisindeki ilk hattan sabah saat 09:00, ikinci hattan ise 10:00 dolaylarında iletilmeye başlandı.

Başlatıldığında altı gün devam etmesi tahmin edilen 2020 senesine özel bakım çalışmaları 28 Haziran günü içerisinde planlanan takvimden 12 saat kadar daha erken tamamlandı. Bakım çalışmaları kapsamında, Kıyıköy ve Anapa bölgesindeki doğal gaz aktarım tesislerinde kurulu ekipmanların senelik bakımları yapıldı, otomasyon ve acil müdahale sistemleri ve diğer teçhizatların denetimi sağlandı.

Her hattında 15,75 milyar metreküp olarak toplamda 31,5 milyar metreküplük bir doğal gaz kapasitesine sahip olan TürkAkım’a ait olan ilk hat ülke içerisine gaz akışını sağlarken, ikinci hat ise Avrupa’daki anlaşmalı ülkelere gaz aktarıyor.

Kıyıköy’den Bulgaristan’a

Gazprom Export ve Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin yarı yarıya hisseleri olan TürkAkım Gaz Taşıma şirketi tarafından Kıyıköy bölgesinden Bulgaristan sınırına kadar devam eden 142 kilometre ve 48 inçlik bir boru hattı dizayn edildi. Söz konusu proje çerçevesindeki hisselerinin hepsi Gazprom’a ait olan Güney Akım isimli şirket ise Kıyıköy Gaz Alım Terminali’nin inşaatını gerçekleştirmişti.

Türk Akım bünyesi içerisinde tekrardan gaz akışının başlaması ise Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ilişkileri canlandırabilecek bir etki yapabilir. 2020 yılının başından beri dünyanın her noktasını etkisi altına almış olan korona virüs salgını sebebiyle Türk Akım kontrol işlemlerinin tarihleri ertelenmiş olsa da tüm denetim işlemleri planlanan süreden daha erken tamamlandı.

Türk Akım projesinin de net bir göstergesi olduğu gibi doğal gaz ticareti konusunda Türkiye ve Rusya önemli bölgesel partnerler olma niteliği taşıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri