Ekonomi

Turizmin Bu Sene Yüzde 30 Oranında Daralması Bekleniyor

Koronavirüs pandemisi sebebi ile turizm yoğunluğu azalması bekleniyor

Abone Ol  
 

2019 senesinin sonlarında ilk olarak Çin’de saptanan ve 2020’nin Mart ayına gelindiğinde tüm dünyaya yayıldığı gözlenen korona virüs salgını kapsamında en çok etkilenen sektörlerden olan turizmde, insanların ülke içlerinde ve ülke dışında rahatça seyahat edebilmelerini sağlayacak bir atmosfer henüz oluşmadı. Bu bağlamda en az 1 sene daha devam etmesi beklenen seyahat krizi ışığında, 2020 özelinde dünya çapındaki turist sayısında yüzde 30 azalma olması öngörülüyor.

Küresel ölçekte mücadelenin halen devam ettirildiği korona virüs pandemisi kapsamında, özellikle Mart ayından itibaren seyahat yasaklarının uygulanmaya başlanmasıyla bu durumdan en çok etkilenen sektör turizm oldu. Birleşmiş Milletler bünyesinden görev yapan Dünya Turizm Örgütü tarafından paylaşılan veriler ışığında 2019 yılı içerisinde küresel ölçekte 1 milyar 460 milyon ölçeğinde turist hareketliliği gerçekleşmişti. Yine aynı kurum tarafından, mevcut korona virüs atmosferi de göz önüne alınarak yapılan tahminler ışığında 2020 yılı için söz konusu küresel çaptaki turist hareketliliğinin yüzde 30 gibi rekor bir oranda daralma göstererek 1 milyar seviyelerine gerilemesi öngörülüyor.
Turizmin Bu Sene Yüzde 30 Oranında Daralması Bekleniyor 2 – koronaturizm

Kişi ve Toplum Psikolojisi de Önemli

Küresel ölçekte pek çok bilim insanı ve araştırma merkezi tarafından özellikle kişi ve toplum psikolojisi alanında gerçekleştirilen araştırmalar da gösteriyor ki; korona virüs salgınının yarattığı psikolojik etki sebebiyle virüse karşı çözümler geliştirilmiş olsa bile insanların özgür ve rahat bir şekilde seyahat edebilme alışkanlıklarına tam anlamıyla geri dönmesi hayli uzun zaman alabilir.

Mevcut korona virüs salgını kapsamında ortaya çıkacak olan ekonomik ve psikolojik daralmanın ve buna bağlı olarak gerçekleşecek olan düşük turizm verilerinin son on yıllar içerisinde ortaya çıkmış en güçlü kriz olması bekleniyor. 2009 senesi içerisindeki küresel ekonomik kriz neticesinde dünya turizmi yüzde 4 oranında bir daralma yaşarken, korona virüs sonrasında 2020 yılında ortaya çıkacak olan daralmanın yüzde 30 seviyelerinde olması bekleniyor. Bu da virüsün ve yarattığı etkinin ciddiyetinin bir kez daha gözler önüne seriyor.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri