GenelGündem

‘Turizmin başkenti’ Antalya 31 ülkeden misafir ağırladı

Ülkede "turizmin başşehri" olarak nitelendirilen Antalya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde de güvenilir ve sağlıklı turizmin adresi oldu.

Abone Ol  
 
69 / 100

Ülkede “turizmin başşehri” olarak nitelendirilen Antalya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde de güvenilir ve sağlıklı turizmin adresi oldu.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında normalleşme adımlarının atılmasıyla Antalya’da turizm hareketlenmeye başladı. İç pazarın ardından, uçak seferlerinin başlamasıyla dış pazarda da canlılık yaşanıyor.

Günde ortalama 180 uçağın indiği kente, 1-15 Ağustos’ta 106 bini Rusya, 74 bini Ukrayna, 48 bini Almanya, 36 bini İngiltere olmak üzere 31 ülkeden 325 bin turist geldi. Ocaktan bu yana ise şehri ziyaret eden turist adedi 850 bin olarak gerçekleşti.

“Önlemlerimizi Türk konuklarımiz ile yabancı turistlere gösterdik”

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Haziran’da normalleşme adımlarıyla Türk misafirlerle kapıları açtıklarını hatırlattı.

Ardından Kazakistan, Ukrayna ve Hollanda’dan turistlerin gelmeye başladığını dile getiren Atmaca, 1 Ağustos itibarıyla da aktarmalı olarak Rusya’dan konukları ağırladıklarını bildirdi.

Özellikle iç pazarın turizm sektörünü mutlu ettiğini izah eden Atmaca, “Aldığımız önlemleri Türk konuklarımiz ile yabancı turistlere gösterdik.” dedi.

Yoğun olarak Rusya ve Ukrayna’dan turist yaklaştığını bildiren Atmaca, tesislerde doluluk oranlarının yükselmeye başladığını söyledi.

Özellikle Rus piyasanın açılmasıyla kapalı çoğu otelin açıldığını kaydeden Atmaca, “Ne kadar çok otel açılırsa o kadar istihdam sağlanacaktır. Şu anda önceliğimiz otellerimizi açmak, istihdam sağlamak. Ağustosun ikinci yarısından itibaren ülke ve turist adedinda mühim bir artış olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Güvenli Turizm Sertifika uygulamasının da sağlıklı ve güvenilir tatil konusu ile ilgili mühim bir çalışma olduğuna işaret eden Atmaca, 50 oda üzerindeki bütün tesislerin sertifika alma zorunluluğu olduğunu bildirdi.

Programla sertifika alan otellerin denetlendiğini dile getiren Atmaca, “İngiltere, Almanya ve Rusya’nın da kapılarını açmasında sertifika sistemi en mühim etkenlerden biri oldu.” ifadesini kullandı.

“Dünyada lider ülkelerin başında geliyoruz”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı da temmuzda İngiltere, Ukrayna, ağustosta da Almanya ve Rusya başta olmak üzere turizmde dış pazarın hareketlendiği bir devreye girildiğini söyledi.

Dış pazarın başlamasında hem kamu hem de özel sektörün çok ciddi çaba harcadığını bildiren Yağcı, şunları kaydetti:

“Güvenli Turizm Sertifika sistemiyle her türlü önlemi alarak turizm faaliyetine başladık. Bu hususta dünyada lider olan ülkelerin başında geliyoruz. Bugüne kadar getirdiğimiz başarımız çok mühim, bunu hem kış devresi hem de 2021 senesi amacıyla sürdürülebilir kılmamız lazım. Şu anki önceliğimiz bu dönemdeki hareketliliğimizi sertifika uygulaması kapsamında devam ettirebilmek.”

Güvenli tatilde ödün verilmediği takdirde sezonun da uzayabileceğini ifade eden Yağcı, rakamlara dair öngörülerin eylülde şekillenebileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri