Genel

Turizmden yıl sonunda 15 milyar dolar gelir beklentisi

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi Birol Akman, Türkiye'nin yabancı turisti çekme konusu ile ilgili emniyet kazandığını belirterek, pandemi sürecinde olumsuz bir hal yaşanmazsa, 2020 senesi sonucunda turizmde 15 milyar dolara kadar gelir elde edebileceğini bildirdi.

Abone Ol  
 

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi Birol Akman, Türkiye’nin yabancı turisti çekme konusu ile ilgili emniyet kazandığını belirterek, pandemi sürecinde olumsuz bir hal yaşanmazsa, 2020 senesi sonucunda turizmde 15 milyar dolara kadar gelir elde edebileceğini bildirdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı da olan Akman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı evveli ve bayramda turizmde sektörü kısmen rahatlatacak bir canlanmanın yaşandığını dile getirdi.

Birol Akman, Türkiye’nin 60 milyon turist hedefine yaklaşmasının pandemi dolasıyla olası olmasa da normalleşme sürecinde insanların kurallara tam manasıyla uymaları halinda, turizm sektörünün kriz ortamını daha basit atlatabileceğini umduklarını ifade etti.

Akman, “Turist adedi bu seviyelerde devam eder de pandemi sürecinde ikinci dalga gibi olumsuz bir hal yaşanmazsa, ülkemiz 2020 senesi sonucunda turizmde 12, 13, hem de 15 milyar dolar gelir elde edecektir diye düşünüyorum.” dedi.

Türkiye’nin pandemi ile turizmde yaşanan sorunları çözüme ulaştırmak amacıyla başarılı bir mücadele verdiğini ve süreci iyi yönettiğini altını çizen Akman, Güvenli Turizm Sertifikasının ve oluşturulan denetimlerin çok doğru kararlar olduğunu belirtti.

Akman, şunları kaydetti:

“İspanya ve Yunanistan’da yükselen salgından ötürü Avrupalılar o bölgeye gitmeme kararı aldılar ve Türkiye’ye gelmeye başladılar. Bu, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bir başarısıdır. Bunu devam ettirmemiz, takip etmemiz ve derli toplu olmamız, denetimleri düzgün yapmamız gerekiyor. Akdeniz’de, Bodrum’da barlar, restoranlar açık, rahat gibi davranıldığı düşünülüyor ama denetimler gerçekleşiyor ve tedbirler alınıyor. Denetimler yapılmasa Avrupalılar gelmez. Antalya’ya bugünlerde günde 50 bin turist iniyor. Turistler gelmeye başlayınca Antalya’da kapalı oteller hizmet vermeye başladı ve otellerin yüzde 90’ı açık şu anda. Denetimler yapılmaya devam edecek, tabii herkes, turistler de pandemi kurallarına ideal davranırsa sorun yaşanmaz, aksi durumda istemediğimiz neticeler da olabilir.”

Tatilde en emniyetli ülkenin Türkiye olduğunu altını çizen Akman, hasta bakımı yönünden da yaşanabilecek olumsuzluklarda en etkin müdahaleyi yapabilecek ülkenin gene Türkiye olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri