Genel

Turizmde yıl sonuna kadar canlılık beklentisi

Yeni normalleşme adımlarının 1 Haziran'dan itibaren atılmasıyla evvel iç piyasaya, sonrası dış piyasaya yönelik turizm sezonu başladı. Uçuşların da başlamasıyla bilhassa sahil bölgelerde yabancı turist hareketliliği yaşanıyor.

Abone Ol  
 
62 / 100

Yeni normalleşme adımlarının 1 Haziran’dan itibaren atılmasıyla evvel iç piyasaya, sonrası dış piyasaya yönelik turizm sezonu başladı. Uçuşların da başlamasıyla bilhassa sahil bölgelerde yabancı turist hareketliliği yaşanıyor.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AA muhabirine, Türkiye’nin turizmde çok süratli ilerleyen ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin dünyada ağırladığı turist adedi bakımından altıncı, gelir noktasında ise 13. ülke olduğunu dile getiren Alpaslan, “8. Cumhurbaşkanımız rahmetli Turgut Özal’ın temellerini attığı turizmde o zamanlarda milyonun altında ziyaretçi adedi, milyar doların altında turizm geliri olan bir ülkeden bugün 35 milyar dolar turizm geliri, 50 milyonun üstünde ziyaretçisi olan ülke durumuna geldik.” dedi.

Sektörün en parlak devresini geçtiğimiz sene geçirdiğini izah eden Alpaslan, 2023 senesi amacıyla de dünyanın ilk 5 ülkesi arasında yer alma gibi bir amaç belirlendiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın turizmi Türkiye yönünden stratejik sektör olarak ilan ettiğini ve bu tarafta mühim adımlar atıldığını açıklayan Alpaslan, şunları söyledi:

“2023 amaçine emin adımlarla ilerlerken maalesef dünyayı etkileri altına alan salgın ile karşı karşıya kaldık. Doğal olarak turizmimiz de olumsuz yönde etkilendi fakat karantina sürecinde Bakanlık olarak sektörle ve başka bakanlıklarla bir araya gelerek turizmin en az zaiyatla bu devresi atlatabilmesi amacıyla Güvenli Turizm Sertifika Programı’nı başlattık.”

“Sezonun uzamasını bekliyoruz”

Program yardımıyla dünyaya “sağlıklı ve güvenilir tatilin adresi: Türkiye” mesajını verdiklerini ifade eden Alpaslan, bu tarafta da hazirandan itibaren turizmin hareketlenmeye başladığını kaydetti.

Önce yerli tatilcilerin seyahat etmeye başladığını hatırlatan Alpaslan, sonrası Ukrayna, İngiltere ve Rusya pazarlarının canlandığını belirtti.

Almanya’nın da Antalya, Muğla, İzmir ve Aydın’ı güvenilir bölge içerisine almasıyla bilhassa Kurban Bayramı sürecinde ciddi bir hareketliliğin yaşandığını dile getiren Alpaslan, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Canlılığın kasıma ya da sene sonuna kadar devam etmesini beklemekteyiz, göstergeler bu şekilde. Bizim açımızdan sevindirici bir durum. Salgın evveli 60 milyon turist, 40 milyar dolar turizm amaçımız vardı, tabii bu rakamlara varmamız bu süreçte olası değil, amaçlerımızden uzaktayız ama en iyi rakamlarla senesi kapatmayı amaçlıyoruz. Bugünden bir rakam ön görü etmek çok ideal değil ama gelirimizin 15 milyar doların altına düşmeyeceğini ön görü ediyorum.”

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri