GenelGündemKültür Sanat

Turizm sektörü ‘güvenli tatilde’ iddialı

Yerli ve yabancı misafirlerine "sağlıklı ve eğlenceli tatil" hizmeti sunmak isteyen turizmciler, Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı kriterlerinden ödün vermiyor.

Abone Ol  
 
62 / 100

Yerli ve yabancı misafirlerine “sağlıklı ve eğlenceli tatil” hizmeti sunmak isteyen turizmciler, Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı kriterlerinden ödün vermiyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı, İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarının katkıları ve bütün sektör paydaşlarının iş birliğiyle başlatılan uygulama ilgi sürüyor. Belgeyi alan konaklama ve yeme-içme tesisleri ile tur aktarım şirketlerinin adedi her geçtiğimiz gün artıyor.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bütün dünyayı etkileri altına alan salgın karşısında turizm pazarında olumsuz etkileri en aza indirmek hedefiyle kamu ve özel sektörde güzel bir çalışmaya imza attıklarını belirtti.

İlgili paydaşların girişimleriyle dünyaya numune olacak Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nı hazırladıklarını izah eden Alpkatiyenn, 50 yatak kapasitesinin üstündeki bütün konaklama tesislerine sertifika alma zorunluluğu getirdiklerini söyledi.

Sertifikayı alabilmek amacıyla başvuran tesislerin uyması gereken kriterleri belirlediklerini açıklayan Alpkatiyenn, tesislerin bu tarafta lüzumlu önlemleri alarak, misafirlerini ağırlamaya başladıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da uygulaması mevkidaşları ile paylaştıklarını dile getiren Alpaslan, bakanlık olarak da yabancı gazetecileri, tur operatörlerini ve büyükelçileri Türkiye’de ağırlayarak, tedbirleri yerinde deneyimleme olanağı sunduklarını anımsattı.

“Güvenli tatilin adresi: Türkiye”

Turizmcilerin de uygulama açıklandığı andan itibaren lüzumlu çalışmaları süratli şekilde başlattığını izah eden Alparslan, özel sektörün kamu ile hareket ettiğini bildirdi.

Alparslan, şu anda konaklama ve restoran tesislerinin büyük bir bölümünün sertifikayı aldığını ve misafirlerine güvenilir tatil hizmeti sunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bakanlık olarak sıkı bir şekilde denetimleri sürdürüyoruz. Türkiye, güvenilir tatilin adresi oldu. Bunu gelen yabancı tur operatörlerinden, yabancı ziyaretçilerden, gazetecilerden bire bir dinledim. Türkiye dünyada Kovid-19 salgınına karşı tedbirler manasında dünyanın en güvenilir ülkesi konumunda.”

Tüm çalışmalar kapsamında ülke çapında evvel iç pazarda sonrası dış pazarda turizmin hareketlendiğini belirten Alparslan, senenin en canlı döneminin de bu süreçte yaşandığını belirtti.

Alparslan, hareketliliğin devam etmesi amacıyla Güvenli Turizm Sertifikası kriterlerinden katiyen ödün verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri