Ekonomi

Tüm Dünya Fed’e Odaklandı

ABD Merkez Bankası FED'in faiz kararı merakla ekleniyor

Abone Ol  
 
69 / 100

Tüm dünya piyasaları, bugün itibariyle açıklanacak olan ABD Merkez Bankası Fed’in faiz kararına ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarına odaklanmış durumda.

ABD’de koronavirüs pandemisinin ortaya çıkardığı belirsizlik ve pandemi ile mücadele kapsamında uygulanması planlanan 1 trilyon dolar değerindeki teşvik paketi Senato’da görüşülmeye devam ediyor. Buna karşın pandemi kapsamındaki ikinci dalga kaygısı da piyasalarda dalgalı bir seyir gözlenmesine neden oluyor.

Beyaz Saray tarafından hazırlanan federal raporda koronavirüs vakalarında artış gözlenen 21 eyaletin kırmızı bölge ilan edildiği belirtildi. Rapor kapsamında, eyaletlerdeki yetkililerin pandemi ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamaları ihtiyaçlar ölçeğinde artırması talep edildi.

Geçtiğimiz gün içerisinde Fed tarafından koronavirüs pandemisinin negatif anlamdaki ekonomik etkilerine karşı uygulamaya alınan kredi düzenlemeleri süresinin 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldığı duyurulmuştu. Bu kapsamda açıklanan veriler ışığında, Conference Board Tüketici Güven Endeksi, Temmuz ayı özelinde geçtiğimiz aya oranla 5,7 puan seviyesinde düşerek 92,6 seviyesinde kaydedildi geriledi ve öngörülerin altında kaldı.

Bahsi geçen gelişmelerle birlikte Dow Jones endeksinde yüzde 0,77, S&P 500 endeksinde yüzde 0,65 ve Nasdaq endeksinde yüzde 1,27 değer kaybı gözlenirken, dolar endeksinde ise art ardına 7 gün devam eden düşüş serisi sonlandırılarak yüzde 0,2 artış yaşandığı kaydedildi. Bu artışla beraber dolar endeksi 93,7’ye yükselmiş oldu.

Tüm Dünya Fed’e Odaklandı 2 – fed 2

Avrupa’da da Endişe Sürüyor

Avrupa tarafında ise bazı bölgelerde tekrardan artış gözlenen koronavirüs vaka sayıları, ekonomik verilerdeki toparlanma beklentisine ilişkin kaygıları artırırken, borsalarda ise hayli karışık bir seyir izlenmesine neden oldu. Geçtiğimiz gün itibariyle Almanya’da DAX endeksinde yüzde 0,03 ve Fransa’da CAC 40 endeksinde yüzde 0,22 değer kaybı gözlendi. İngiltere özelinde ise FTSE 100 endeksinin yüzde 0,4 oranında yükseldiği kaydedildi.

Koronavirüs pandemisine karşı net bir çözüm geliştiriline dek söz konusu endişeli piyasa seyrinin devam etmesi öngörülüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri