Ekonomi

Tüketici Güven Endeksi Verileri Açıklandı!

Son açıklanan veriler ışığında Temmuz ayına dair tüketici güven endeksinin 60,9 oranında gerçekleştiği öğrenildi

Abone Ol  
 
66 / 100

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu işbirliği kapsamında tüketici eğilim anketi neticeleri ile hesaplaması gerçekleştirilen mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Temmuz ayı özelinde 60,9 olarak gerçekleşti. Haziran ayı kapsamında 62,6 düzeyinde olan endeksin yüzde 2,7 oranında azaldığı gözlendi.

Önümüzdeki bir yıllık sürece ilişkin hanelerin maddi durum beklenti endeksi ise Haziran ayı kapsamında 79,9 değerinde iken Temmuz ayı özelinde yüzde 0,9 oranında artış sergileyerek 80,6’ya yükseldi.

Önümüzdeki bir yıllık sürece ilişkin genel ekonomik durum beklenti endeksi ise Haziran ayı kapsamında 85,5 seviyesinde seyrederken Temmuz ayı özelinde yüzde 3,9 gibi bir düşüş yaşayarak 82,2 seviyesine geriledi.

Tüketici Güven Endeksi Verileri Açıklandı! 2 – issizlik3

İşsizlik Beklentisinde Azalma

Önümüzdeki bir yıllık döneme ilişkin genel işsiz sayısı beklenti endeksi Haziran ayı kapsamında 62,1 düzeyinde iken normalleşme adımlarının başarılı bir şekilde uygulanmaya başlanması ile beraber Temmuz ayı özelinde yüzde 1,7 oranında düşerek 61,0 seviyesinde kaydedildi.

Gelecek bir yıllık süreç kapsamındaki hane halkının tasarruf etme ihtimal endeksi Haziran ayı için 23,1 düzeyinde kaydedilirken Temmuz ayı özelinde yaklaşık yüzde 4 oranında düşüş sergileyerek 19,9 olarak gerçekleşti.

Mart ayından bu yana küresel çapta etkisini devam ettirmekte olan koronavirüs pandemisinin ekonomik alanda yarattığı olumsuzlukların etkisi halen devam ederken, Türkiye’nin halen virüsle ve yüksek vaka sayıları ile mücadele eden Brezilya, Hindistan, ABD gibi ülkelere nazaran daha olumlu bir noktada durduğu belirtiliyor. Ülkemizde her ne kadar virüs tamamen yok olmuş olmasa da vaka sayıları büyük oranda kontrol altında tutuluyor. Bu sayede 1 Haziran tarihinden bu yana da normalleşme adımları uygulanıyor. Normalleşme süreci halk nezdinde ve çalışma hayatında daha fazla karşılık buldukça ekonomik verilerin de daha hızlı iyileşmesi bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri