Teknoloji

Tübitak’tan Teknolojiye Destek

Kişilere teknoloji temelli destek programları çerçevesinde herhangi bir teminata ihtiyaç duymaksızın destek!

Abone Ol  
 
69 / 100

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu bünyesindeki Yönetim Kurulu tarafından gerçek ya da tüzel kişilere, yenilik ve teknoloji temelli destek programları çerçevesinde herhangi bir teminata ihtiyaç duymaksızın, hibe veya kredi şeklinde sermaye desteği ve ön ödeme desteği sağlanabilecek.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde hazırlanan Teknoloji ve Yenilik Destek Programlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugün itibariyle Resmi Gazete içerisinde yayımlanarak yürürlüğe alındı.

Söz konusu yönetmelik ışığında, gerçek ve tüzel kişilere dair destek programları çerçevesinde TÜBİTAK Yönetim Kurulu bünyesinde belirlenecek olan temel noktalar doğrultusunda herhangi bir teminat almaksızın, hibe ya da kredi biçiminde sermaye destekleri veya ön ödeme destekleri sağlanabilecek. Mali olarak rapor inceleme ve denetim işlemlerinin profesyonel mali müşavirler tarafından gerçekleştirileceği destek programları ise TÜBİTAK bünyesinde belirlenecek.

Tübitak’tan Teknolojiye Destek 2 – destek

Sıkı Denetim Olacak

Türkiye’de bulunan işletmeler ile ulusal ve uluslararası çaptaki kurumlar, araştırma kuruluşları, üniversiteler ve fonlar tarafından sahte mali belge verilmesi temelinde haksız ödeme yapıldığının TÜBİTAK tarafından tespit edilmesi halinde söz konusu ödemeler, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında belirtilen gecikme zammı doğrultusunda bir faiz eklenerek kuruluştan tahsil edilecek.

Mali müşavir tarafından yanıltıcı bilgi verilmesi nedeniyle kuruluşa haksız ve fazla ödeme yapıldığının TÜBİTAK tarafından tespit edilmesi halinde ise, bahsi geçen desteğin geri tahsil edilme sürecinde mali müşavir müştereken sorumlu hale gelecek.

Sıkı denetimlerle güvence altına alınacak olan TÜBİTAK tarafından düzenlenen Teknoloji ve Yenilik Destek Programlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Türkiye’de son yıllarda yaşanan teknoloji alanındaki ilerlemelere ivme kazandırmak adına hazırlanan yönetmelik hem projelere destek sağlanma süreçlerindeki bürokrasi yoğunluğunu önemli ölçüde azaltacak hem de projenin gerekli görülen yeterlilikleri sağlaması dışında herhangi bir teminat aranması detayını ortadan kaldırmış olacak. Söz konusu yeni düzenleme kapsamında TÜBİTAK’a rekor sayılarda başvuru yapılması bekleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri