EkonomiGenel

TSPB, Türkiye sermaye piyasalarının yabancı yatırımcılara anlatılması konusunda aktif rol alacak

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan, yabancı yatırımcıların Türkiye sermaye piyasalarına ilgisinin artırılması gerekliliğini belirterek, “TSPB olarak, Türkiye sermaye piyasalarının yabancı yatırımcılara anlatılması konusu ile ilgili aktif rol alacağız ve bu kapsamda dünyanın önemli finans merkezlerine yönelik Türkiye’yi tanıtma hedefli çevrimiçi toplantılar düzenlemeyi sistemliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Abone Ol  
 
68 / 100

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan, yabancı yatırımcıların Türkiye sermaye piyasalarına ilgisinin artırılması gerekliliğini belirterek, “TSPB olarak, Türkiye sermaye piyasalarının yabancı yatırımcılara anlatılması konusu ile ilgili aktif rol alacağız ve bu kapsamda dünyanın önemli finans merkezlerine yönelik Türkiye’yi tanıtma hedefli çevrimiçi toplantılar düzenlemeyi sistemliyoruz.” ifadelerini kullandı.

TSPB açıklamasına göre, Birliğin 22’inci Olağanüstü Genel Kurul toplantısı, 3 Aralık tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, TSPB Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan ve üyelerin katılımı ile Elektronik Genel Kurul Sistemi üzerinden gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği TSPB Başkanı Eraslan, hükümetin destekleyici yaklaşımı ve yükselen dijital olanakların etkisiyle yerli yatırımcıların sermaye piyasalarına olan ilgisinin arttığına ve bu ilgiye paralel olarak lüzum pay piyasasında gerekse yatırım fonu piyasasında yatırımcı sayıları ve portföy değerlerinde tarihi büyüme oranlarının yaşandığına ilgi çekti.

Eraslan, “Pay piyasamıza katılan 700 bin yeni yatırımcı ile yatırım fonları piyasamıza katılan 100 bin yeni yatırımcı, bir yandan sermaye piyasalarımızın geleceğine ümitle bakmamızı sağlarken, başka yandan da bütün kurumlarımızın omzuna önemli sorumluluklar yüklemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcı memnuniyetinin ve güveninin yükselmesinin uzun dönemde sermaye piyasalarının büyümesi ve Türkiye’nin kalkınması için ihtiyaç duyulan sermaye birikiminin esas öğeyi bulunduğunu belirten Eraslan, “Uzun vadeli tasarrufların sermaye piyasası kurumları aracılığı ile verimli çalışan reel sektör şirketlerine yönlendirilmesi ise bu şirketlerimizin rekabet gücünü artıracak, yatırımcıların büyümeye ortak olmasını sağlayacaktır.” yorumunda bulundu.

TSPB Başkanı Eraslan, yatırımcıların sermaye piyasasından memnun olmasını sağlayacak önemli unsurlardan birinin sağlıklı, doğru ve tam bilgi ile yatırım kararlarını verebilmeleri bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Yatırım danışmanlığının şu anda bulunduğu hizmet seviyesinden kalite ve nicelik olarak daha iyi bir konuma taşınması gerektiğine inanıyoruz. Birlik olarak önümüzdeki iki yıllık yol haritamızda bu konuyu da gündemimize alarak yatırım danışmanlığının kapsamını ve niteliğini çoğaltmak suretiyle çalışmalar yürüteceğiz. Dijital yatırım danışmanlığı konusu ile ilgili çoğu üyemizin finteklerle iş birliği yaparak çok güzel işlere imza attıklarını görüyoruz. Genellikle pandemi sürecinde bu alandaki gelişmelerin yatırımcılara çok büyük yarar sağladığına tanık oluyoruz. Türkiye’de bu alanda ciddi çalışmalar yapan şirketlerimiz var. Dijital yatırım danışmanlığının gelişimi, çok ufak birikimler için dahi kişiye özel yatırım tavsiyesi almayı olası kılmakta, yatırımcı memnuniyetini çoğaltmaktadır. Bu konuyu, finansal okuryazarlığın artırılması ile destekleyerek yatırım kararlarını şuurlu şekilde veren yatırımcılarımızın sayısının artırılması için çaba sarf edeceğiz.”

– “İstanbul’un çevresel finans merkezine dönüştürülmesi için birlik olarak aktif rol alacağız”

Yerli yatırımcıların yanı sıra yabancı yatırımcıların Türkiye sermaye piyasalarına ilgisinin artırılması gerekliliğini belirten Tevfik Eraslan, TSPB olarak Türkiye sermaye piyasalarının yabancı yatırımcılara anlatılması konusu ile ilgili aktif rol alacaklarını ve bu kapsamda dünyanın önemli finans merkezlerine yönelik Türkiye’yi tanıtma hedefli çevrimiçi toplantılar düzenlemeyi planladıklarını ifade etti.

Eraslan, İstanbul’un çevresel finans merkezine dönüştürülmesi için de birlik olarak aktif rol alacaklarını vurgulayarak, “Birliğimizin yol haritasında yer alan başka önemli maddemiz, İstanbul’un finans merkezine dönüştürülmesi. Bu sayede Türkiye’de etkinlik gösteren sermaye piyasası kuruluşlarının iş alanlarının genişletilmesi ve bu alanda yapılan etkinliklerden elde edilen gelirlerin ülkemiz GSYH’si içinde önemli bir orana getirilmesi hedeflenmektedir. İstanbul’un ekonomik aktivitesinin büyüklüğü yardımıyla bulunduğu coğrafyanın ekonomik yönden merkezi bulunduğu her bireyin malumudur.” açıklamasını yaptı.

Girişimciliğin finansmanında sermaye piyasalarının aktif rol almasının önemine değinen Eraslan, “Bu noktada girişim sermayesi yatırım fonları, kaynak arayan ufak ölçekli şirketler için seçenek bir çözüm olarak meydana çıkmaktadır. Türkiye’de 11 değişik portföy idare şirketinin yönetmekte bulunduğu 27 girişim sermayesi yatırım fonu, 2 milyar TL’lik kaynağı yeni girişimlere sağlamış durumda. Girişimcilik ekosisteminin sermaye piyasaları ile birleşik edilmesi öncelikli çalışmalarımız arasında yer alıyor. Bu hususta Hazine ve Maliye Bakanlığı önemli büyüklükte kaynak sunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sermaye piyasaları yönünden önemine de ilgi çeken Eraslan, “Bireysel Emeklilik Sistemi ve Otomatik Katılım Sistemine katılımcı sayısının yükselmesi ve sahip olunan iştirakçilerin memnuniyetinin daha üst düzeylere taşınması öncelikli konularımızın arasında yer alıyor.” ifadelerini kullandı.

Eraslan, TSPB’nin, Türkiye’nin sürdürülebilir büyüme hedeflerine ulaşması, sermaye piyasaların büyümeye sağladığı katkının artırılması ve Türkiye’nin dünya ile rekabet eden bir finansal alt yapıya sahip olması suretiyle üyelerinin de desteği yardımıyla önümüzdeki dönemde etkinliklerine daha da güçlendirerek devam edeceğini ifade etti.

– “Bu yıl, sermaye piyasaları yönünden büyüme yılı oldu”

SPK Başkanı Taşkesenlioğlu ise bu yılın çoğu sektör için risklerin ön plana çıktığı ve sürdürülebilirlik hesaplarının yapıldığı bir yıl bulunduğunu ve sermaye piyasaları yönünden büyüme yılı bulunduğunu ifade etti.

Taşkesenlioğlu, pay pazarındaki yatırımcı sayısının geride bıraktığımız yılın sonucunda 1 milyon 203 bin kişi iken, ekim sonu itibarıyla 680 bin kişi artarak 1 milyon 883 bine ulaştığını aktardı.

Geçen yılın ilk 11 ayında 1,9 trilyon TL olan pay piyasası işlem hacminin, 2020 yılının ilk 11 ayında 5,7 trilyon TL’ye yükseldiğini belirten Taşkesenlioğlu, “Bu dönemde yapılan halka arzlara ise ortalama 20 kat talep geldi. Bu sayede, aracı kurumların 2020 yılı 3. çeyreğindeki yıllıklandırılmış dönem kârının, önceki döneme göre yüzde 150 artarak 1,4 milyar TL’den 3,5 milyar TL’ye yükseldiği görülmektedir. Sektördeki büyümeyle uyumlu olan bu artış, bizi son derece memnun etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Taşkesenlioğlu, birkaç yıl öncesine kadar, sektörün geneline yönelik toplantıların ana gündem maddelerinin başında, sermaye piyasalarının geliştirilebilmesi için yapılacak reklamlar ve tasarrufların bu alana nasıl çekilebileceği konularının yaklaştığını hatırlattı.

Gerek yatırımcı sayıları gerekse sektörün sağladığı büyüme rakamlarının bugün itibarıyla değişik bir konumda olunduğunu meydana koyduğunu kaydeden Taşkesenlioğlu, “Bu yıl önemli miktarda yeni yatırımcı ve tasarruf, pay senetleri başta olmak üzere sermaye piyasalarımız ile tanışmıştır. Bu durum, sermaye piyasalarının geliştirilebilmesi için gereken önemli şartlardan birisinin gerçekleştiği ve ulaşılabilirliğin artığı manasına gelmektedir.” açıklamasını yaptı.

SPK Başkanı Taşkesenlioğlu, sermaye piyasalarına olan yatırımcı ilgisinin hızlı bir şekilde yükselmesinin içinde çoğu riski de bulundurduğu konusu ile ilgili her bireyin hemfikir bulunduğuna ilgi çekerek, “Artan ilginin kalıcı duruma gelmesi ve önümüzdeki dönemlerde sağlıklı bir yapıda büyüyebilmesi için sistemli bir şekilde hareket etmemiz gerekmektedir. Aksi bir durum, önemli bir potansiyelin heba edilmesi ve sermaye piyasalarının imajının zedelenmesi manasına gelecektir. Bu planlamanın esas öncelikleri, finansal okuryazarlığın artırılması, vade algısının genişletilmesi ve yetki sahibi kişi kişi ve kurumlar ile iletişimin kuvvetlendirilmesi olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

2021 yılının önemli başlıklarından birisinin hiç kuşkusuz İstanbul Finans Merkezi projesi olacağını altını çizen Taşkesenlioğlu, “2022 yılı ortalarında etkinliğe geçecek yerleşkesi ile bir arada beden bulacak olan projenin kapsayıcılığı ve konusuna bütün sektörün katkı sunması son derece önem arz etmektedir.” yorumunda bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri