GenelOtomobil

TŞOF Başkanı Apaydın’dan sürücülere ‘kış lastiği’ uyarısı

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, yazılı açıklamasında, sürücülere kış lastiği konusu ile ilgili erken davranmaları uyarısında bulundu.

Abone Ol  
 
62 / 100

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, yazılı açıklamasında, sürücülere kış lastiği konusu ile ilgili erken davranmaları uyarısında bulundu.

Ticari vasıtalar için 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takılmasının mecburi bulunduğunu anımsatan Apaydın, şehirler arası kara yollarında seyreden bütün kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü vasıtalar ile ticari otomobillerin de bu kapsamda bulunduğunu vurguladı.

Apaydın, 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takmamanın cezasının 776 lira bulunduğu verisini vererek, “Ceza 1 Ocak Ayı 2021’den itibaren tekrar değerleme oranında yüzde 9,11 artırılarak 846 liraya çıkacak.” ifadelerini kullandı.

Kış lastiğine geçişte tarihten çok hava muhalefetinin göz önüne alınması gerektiğine işaret eden Apaydın, “Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü ve yağışların başladığı bölgelerde trafiğin daha güvenilir olması için 1 Aralık beklenmeden kış lastiğine geçilmeli. Zorunlu programın başlamasına kısa bir vakit kala yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız vasıtalarına daha önceden kış lastiği takmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Özel vasıtalar da risk taşıyor”

Trafikte ticari vasıtalar kadar özel vasıtaların da risk taşıdığını ve bu yüzden kış lastiği konusu ile ilgili çok ilgili olunması gerekliliğini belirten Apaydın, şunları kaydetti:

“Gizli buzlanma, yağışlar, yolların kayganlaşması gibi risk faktörleri ülkemizdeki bütün vasıtaları etkiliyor. Araştırmaya göre kışın kaza yapma riski yaza göre 6 kat daha çok. Karlı ve buzlu havalarda yaşanan kazalar genelde bir ve aniden çok aracın çarpışması şeklinde ortaya geliyor. Bu sebeple ticari ya da özel vasıta demeden bütün vatandaşlarımız kış lastiği tüketimine ilgi etmeli. Genellikle kışa girerken herkes vasıta muayenesini, bakımını en doğru şekilde yaptırmalı. Aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli. Her birimizin can ve mal güvenilirliği için kış lastiğinin ve vasıta bakımının önemi büyük.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri