DünyaGenel

TSKB, “Finance in Common” zirvesinde üç ayrı bildirgeye imza attı

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), dünya genelindeki kalkınma bankalarının ilk küresel zirvesi olan "Finance in Common"da üç değişik bildirgeye imza attı.

Abone Ol  
 
69 / 100

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), dünya genelindeki kalkınma bankalarının ilk küresel zirvesi olan “Finance in Common”da üç değişik bildirgeye imza attı.

TSKB açıklamasına göre, Banka, Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kulübü’nün (IDFC) düzenlediği dorukde, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, “Biyoçeşitliliğin Korunması” ve “İklim Değişikliği ile Mücadele” konulu bildirgelerin imzacısı oldu.

Fransız Kalkınma Ajansı’nın (AFD) başkanlığını yürüttüğü IDFC ile Kalkınma Finansmanı Kurumları Dünya Federasyonu (WFDFI) doğrultusundan organize edilen doruk, kalkınma bankalarını Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını (SKA) finansal anlamda destekleyecek şekilde yönlendirmeyi hedeflemesinin yanı sıra, karşılaşılan beklenmedik global krizlere uzun vadeli tesir yaratacak çözümler getirmeleri için de birlik olmaları davetinde bulundu.

AFD ve TSKB’nin katkılarıyla IDFC’nin öncülük ettiği “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bildirgesi”nin yanı sıra “Biyoçeşitliliğin Korunması” ve “İklim Değişikliği ile Mücadele” bildirgeleri de “Finance in Common” doruksi kapsamında kurumların imzasına açıldı.

– İmzacı bankalar şeffaflığı güçlendirecekleri taahhütlerinde bulundular

TSKB Genel Müdürü Ece Börü doğrultusundan imzalanan “IDFC Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bildirgesi” Avrupa, Asya ve Afrika’dan toplam 25 kurumun imzası ile duyuruldu.

Gönüllülük esasına dayanan “IDFC Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bildirgesi” ile imzacı bankalar, kurum içi ve kurum dışı faaliyetlerinde toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetecekleri, strateji ve politikalarını bu paralelde geliştirecekleri, alakalı bütün tarafları kapsayıcı olacakları ve şeffaflığı güçlendirecekleri taahhütlerinde bulundular.

Toplumsal cinsiyet eşitliği finansman olanaklarının artırılmasına yönelik ortak bir metodolojinin geliştirilmesi ve ileriye yönelik hedeflerin belirlenmesi de imzacı bankalardan beklentiler arasında yer alıyor.

Ayrıca, bu bildirge ile toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı iklim ve biyolojik çeşitlilik eylem planlarının önemine ilgi çekiliyor ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadelede değişik aktörler ve sivil toplum kuruluşlarıyla diyalogun güçlendirilmesi vurgulanıyor.

– “Emeği geçtiğimiz bütün iş ortaklarımıza teşekkür ederiz”

TSKB, doruk kapsamında “IDFC Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bildirgesi”nin yanı sıra biyoçeşitlilik ve iklim değişikliği konulu başka deklarasyonların da imzacısı oldu. “Finance in Common” zirvesi ortak deklarasyonu ise TSKB’nin de üyeleri arasında bulunduğu IDFC doğrultusundan kulüp adına imzalandı.

TSKB Genel Müdürü Ece Börü, “Finance in Common” zirvesine katılımları ve TSKB’nin doruk kapsamında imzacı bulunduğu deklarasyonlar hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

“BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının başarılmasına dönük ortak misyonumuz ve daha sürdürülebilir bir gelecek için yükselen sorumluluklarımız çerçevesinde, dünyanın bütün kalkınma bankalarını biraraya getiren ve ortak bildirgelerle kolektif katkımızı güçlendiren ‘Finance in Common’ doruksini eşi benzeri olmayan bir fırsat olarak görüyoruz. Fırsat eşitliği ve bayan istihdamı alanındaki yaklaşımımızı ve somut projelerimizi paylaşırken dünyanın dört bir yanındaki değişik projelerden ilham alma talihi yakaladığımız bu dorukde, küresel bir hedef çevresinde birleşmenin sevincini yaşadık.

Değerli iş ortağımız AFD’nin başkanlık ettiği, bizim de idare komitesinde gururla yer aldığımız IDFC inisiyatifiyle yaşama geçtiğimiz ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ bildirgesi kısa sürede Asya, Avrupa, Afrika, Güney ve Kuzey Amerika olmak üzere 5 ayrı kıtadan 25 kalkınma finansmanı kurumu doğrultusundan benimsendi. Uzun yıllardır TSKB’nin odak meydanlarından olan iklim değişikliği ve biyo-çeşitlilik konularında ‘Finance in Common’ doruksi kapsamında yaşama geçtiğimiz ortak deklarasyonlara da imza atarak bu alanlardaki kararlı adımlarımızı daha da güçlendirmiş olduk. Sürdürülebilir bir dünya amacı için iş birlikleri ve diyaloğun önemini bize bir kez daha gösteren bu büyük organizasyona emeği geçtiğimiz bütün iş ortaklarımıza teşekkür ederiz.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri