GenelSağlık

Travmalar böbrek damarının tıkanmasına yol açabiliyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, kişinin böbrek damarları tıkalı olursa o böbreğin kaybedilebileceğini söyleyerek, “Böbrek damarlarında meydana gelen tıkanıklıklar bazı durumlarda tramvaya bağlı olarak ya da trafik kazası gibi durumlar neticesinde oluşabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Abone Ol  
 
62 / 100

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, kişinin böbrek damarları tıkalı olursa o böbreğin kaybedilebileceğini söyleyerek, “Böbrek damarlarında meydana gelen tıkanıklıklar bazı durumlarda tramvaya bağlı olarak ya da trafik kazası gibi durumlar neticesinde oluşabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi açıklamasına göre, karın ağrısı ve kusma şikayeti ile Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji seksiyonuna başvuran, 15 Temmuz gazisi Mevlüt Bostan (38) böbrek krizi geçirdiği anlaşıldı. Aniden böbrek damarı tıkandığı anlaşılan Gazi, bir saatlik kısa bir operasyon ile sağlığına kavuştu.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bilal Boztosun, hastanın kendilerine karın ağrısı, bel ağrısı, mide bulantısı ve kusma ile başvurduğunu ve kuvvetli bir bel ağrısı çektiği için ilk anda kaslardan kaynaklı bel fıtığı olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Boztosun, bel ağrısına kusma eşlik edince bunun bel fıtığı olmadığını söylediklerini anımsatarak, “Yapılan tetkikler neticesi böbrek damarında ani bir tıkanma gördük. Hastanın tıkanan böbrek damarlarına anjiyografi yöntemiyle 2 stent yerleştirdik. Sağlığına kavuşan hastamızı taburcu ettik.” ifadelerini kullandı.

Kişinin böbrek damarları tıkalı olursa o böbreğin kaybedilebileceğine ilgi çeken Boztosun, “Böbrek damarlarında meydana gelen tıkanıklıklar bazı durumlarda tramvaya bağlı olarak ya da trafik kazası gibi haller neticesi oluşabiliyor.” yorumunda bulundu.

Boztosun, bireyin ani darbeler almasının damarlarda yırtılmalara bile yol açabildiğine ilgi çekerek, “Bir böbrekte sorun olduğunda ardından başka böbrekte de rahatsızlık oluşursa hasta diyalize bağlı yaşam sürdürmek mecburiyetinde kalabilir. Bu tür şikayetler olduğunda sağlıklı organlarımızı kaybetmemek için derhal doktora başvurulmasını öneriyoruz.’’ açıklamasını yaptı.

Hasta Mevlüt Bostan ise kendisinin sağlıklı beslenen, bol su içen, spor yapan alkol ve sigara kullanmayan biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Sağlığıma çok ilgi ettiğimden bu tür bir ağrının unsurunu ilk başta anlayamadım. Bir gece aniden bel ve karın ağrısı ile uyandım. Hayatım süresince bu tür bir sancı çektiğimi hatırlamıyorum. Önce aklımıza bel fıtığı geldi. Ağrılar artmaya devam eder iken kusmaya başladım. İki çocuğum ve eşim korkmasınlar diye onlara ilk başta söyleyemedim. Bugüne kadar bu tür bir rahatsızlık yaşamadım. Benim bu yaşadığım damar rahatsızlığın gerilim kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü hayatım süresince spordan katiyen vazgeçmedim. Kendime çok iyi bakarım. O hafta yoğun gerilim altındaydım. Hastaneye geldiğimde kısa sürede lüzumlu tetkikleri yaptılar. Böbrek damarlarımda tıkanıklık fark edildi. Ameliyat olmadan ufak bir operasyonla böbreğime stent taktıklarını söylediler. Yaklaşık 1 saat sonra her şey yoluna girmişti. Şimdi çok iyiyim.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri