EkonomiGenel

Toyota’da “mobilite” mottosuyla tarihi dönüşüm başlıyor

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, Toyota'nın bütün dünyada bulunduğu gibi Türkiye'de de "büyük bir değişim ve dönüşümün" başlangıcını yaptığını belirterek, "Başkanımız Akio Toyoda'nın da belirtmiş bulunduğu gibi, Toyota bundan sonra sadece bir otomobil firması değil, bir mobilite firması olacaktır. Markamız 'herkes için mobilite' anlayışıyla kişilerin ihtiyaçlarına göre mobilite teknolojilerini ve hizmetlerini geliştirecektir." dedi.

Abone Ol  
 
98 / 100

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın bütün dünyada bulunduğu gibi Türkiye’de de “büyük bir değişim ve dönüşümün” başlangıcını yaptığını belirterek, “Başkanımız Akio Toyoda’nın da belirtmiş bulunduğu gibi, Toyota bundan sonra sadece bir otomobil firması değil, bir mobilite firması olacaktır. Markamız ‘herkes için mobilite’ anlayışıyla kişilerin ihtiyaçlarına göre mobilite teknolojilerini ve hizmetlerini geliştirecektir.” dedi.

“Mobilite” çözümleriyle insanların özgürce hareket etmelerini ve hayatlarını basitlaştırmayı nedenleyan Toyota, bu çerçevede bütün dünya ile aynı anda Türkiye’de de çevrimiçi düzenlenen toplantıda, “Start Your Impossible (Kendi İmkansızını Başlat)” hareketini başlattığını duyurdu.

Buna göre, Toyota, bir otomobil şirketi olmanın yanı sıra insanlık için ileri teknoloji ürünü her türlü çözümü yapan bir “mobilite” şirketine dönüşüyor.

– “Kişilerin ihtiyaçlarına göre mobilite teknolojilerini ve hizmetlerini geliştirecek”

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Bozkurt, toplantıda yaptığı konuşmada, Toyota’nın bütün dünyada bulunduğu gibi Türkiye’de de büyük bir değişim ve dönüşümün başlangıcını yaptığını belirterek, “Toyota olarak hedefimiz, her bireyin özgürce hareket ettiği bir dünya gerçekleştirmektir. 7’den 77’ye her bireyin özgürce hareket etme hakkı ve gereksinimi vardır. Başkanımız Akio Toyoda’nın da belirtmiş bulunduğu gibi, Toyota bundan sonra sadece bir otomobil firması değil, bir mobilite firması olacaktır. Markamız ‘herkes için mobilite’ anlayışıyla kişilerin ihtiyaçlarına göre mobilite teknolojilerini ve hizmetlerini geliştirecektir.” ifadelerini kullandı.

Bozkurt, söz hususu hareketle “mobilsen özgürsün” yaklaşımı kapsamında bütün kişilerin hayatını basitleştirecek teknolojik ürünlerle hizmetlerin geliştirilip sunulacağını aktardı

– “Toyota, toplumları 100 yıl sonrasına hazırlamak adına altyapı çalışmalarına şuandan başlıyor”

İnsansı robot teknolojisinden otonom vasıtalara, suni zeka uygulamalarından vasıta kiralama hizmetlerine ve bireysel kullanımlara kadar insanların günlük hayatlarında yarar sağlayacak mobilite çözümleriyle yeni bir dönemin başlangıcını yaptıklarına işaret eden Bozkurt, şunları kaydetti:

“Toyota, otomotiv ürünleriyle bir arada insana dokunan ve bütün toplumlara yarar sağlayacak yenilikleri sunmak için 85 senedir Aralıksız çalışıyor. Yarım asır önce hiçbir markanın aklına dahi gelmeyen hibrit teknolojisini ve ardından hidrojen yakıt hücreli vasıtalar başta olmak üzere çoğu teknolojiyi geliştirip sektöre sunduk. Toyota, bugün de toplumları 100 yıl sonrasına hazırlamak adına altyapı çalışmalarına şuandan başlıyor. Engellilerin, yaşlıların, hareket zorluğu hayat sürdüren hastaların ve bugünümüzde daha çok kişisel hareket özgürlüğü isteyenlerin de bu isteklerini karşılarken, aynı vakitte geleceğin şehirlerini de tasarlıyoruz. Toyota bu nedenle yeni mobilite teknolojilerini toplum yararına sunmak için Ar-Ge’ye senelik 10 milyar dolardan çok bir bütçe ayırıyor.”

– “Tokyo Olimpiyatları’nda Toyota 3 bin 700 mobilite ürünüyle yer alacak”

Ali Haydar Bozkurt, Toyota’nın, “Start Your Impossible” hareketi kapsamında ilerlettiği ürünlerden ilk numuneleri resmi partneri bulunduğu Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nda bütün dünyaya tanıtmayı planladığını belirterek, “Ancak bu yıl yapılacak olan olimpiyatlar pandemi nedeniyle gelecek seneye ertelendi. 2021’de düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları’nda Toyota toplamda 3 bin 700 mobilite ürünüyle yer alacak. Tokyo’da otonom vasıtalardan yakıt hücreli otobüslere, robotlardan hibrit taksilere ve elektrikli yürüme vasıtalarına kadar çoğu aracı içine alan bu ürünler, sporcuların ve seyircilerin tüketimine sunulacak.” diye konuştu.

– “Türkiye’de de engelliler için çalışmalarımıza başladık”

Toyota’nın bir mobilite şirketine dönüşmesinin yeni bir dönemin başlangıcını yapacak radikal bir karar bulunduğunu altını çizen Bozkurt, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnsanlara özgürce hareket edebilecekleri otonom vasıtaları ve robotik teknolojiyi sunmayı amaçlıyoruz. Toyota, otonom sürüşten geleceğin mobilite şehirlerine, sağlık hizmetlerinin hızlı ve basit olmasını sağlayacak vasıtalardan afet mekanlarıne yardım için koşan ilerlemiş robotlara, dostluk eden insansı robotlardan kişisel mobilite çözümlerine kadar toplumları meydana getiren bütün kişilerin hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyor. Bundan ileri süreçte tasarlanan mobilite vasıtalarını kendi pazarımıza da sunacak şekilde stratejiler geliştireceğiz. Sonuç olarak insanların hayatlarından keyif almaları sağlanacak ve ‘kendi imkânsızını başlat’ düşüncesiyle ‘imkânsız’ olarak gördükleri hedeflerine mobilite çözümleriyle ulaşacaklar.”

Türkiye’de de bu yönde çalışmaların başladığını açıklayan Bozkurt, “Türkiye’de de mobilite çalışmaları kapsamında engelliler için çalışmalarımıza başladık. Duyma engelliler için call-center, internet sitemizin görme engellilere makul duruma getirilmesi gibi çoğu şeyi hayata geçireceğiz. Bunun yanında bayilerimizde de engellilere yönelik iyileştirmeler yapılmaya devam ediyor. Engelsiz plazalar için çözümler üstünde çalışıyoruz.” dedi.

– Yüksek teknolojiye sahip ürünler toplumun hizmetine sunulacak

Verilen bilgiye göre, pandemi önlemleri nedeniyle dijital olarak yapılan tanıtım toplantısında ilan edilen “Start Your Impossible” hareketiyle engellilerin, hastalıklarından ötürü hareketleri kısıtlı kişilerin, yaşlıların, en küçüğünden en büyüğüne bütün kişilerin dünya üstünde özgür, rahatlıkla ve keyif alarak hareket etmelerini sağlayacak yüksek teknolojiye sahip ürünlerin toplumun hizmetine sunulması hedefleniyor.

Bu nedenle döneme alınan “mobilsenozgursun.com” mikro internet sitesinde Toyota’nın bütün mobilite çalışmaları ve yeni vizyonu aktarılıyor.

– Maraton hayalini gerçekleştirdi

17 yaşında geçirdiği şanssız bir kaza neticesi tekerlekli sandalye ile hayatına devam etmek mecburiyetinde kalan Okan Aracagök’ün 42 kilometrelik maraton koşma hayali de Toyota’nın desteği ile gerçekleşti.

Antrenörü Mert Onaran ile bir arada uzun süren hazırlık aşamalarından sonra büyük bir başarıya imza atarak tekerlekli sandalyesiyle zorlu maratonu tamamlayan Okan Aracagök, Toyota’nın “Start Your Impossible” hareketine güzel bir numune oluşturdu. Bu başarı hikayesi için 42 dakikalık bir belgesel de çekildi.

Türkiye’den numune gösterilecek bir başarı hikayesiyle başlayan ve Toyota’nın desteği sayesinde çekilen belgesel, “mobilsenozgursun.com” internet adresinden izlenebilecek.

– Bütün imkânlar kullanılacak

Toyota, bu yeni dönemle ilerlettiği teknolojilerin kısa vakitte hayatın içine dahil olması adına bütün imkânlarını kullanacak.

Bu nedenle Toyota, otonom sürüş hususu ile ilgili yaptığı çalışmalarını bütün hızıyla sürdürüyor. Gelişmiş otonom vasıtalarıyla test sürüşlerine Avrupa yollarında başlayan marka, daha güvenilir, daha verimli ve daha keyifli bir mobilite geleceğinin oluşma sürecini hızlandırıyor.

– Toyota, Woven City adlı kenti de kuruyor

Toyota, “herkes için mobilite” anlayışından hareketle Japonya’da Fuji Dağı’nın eteklerinde geleceğin şehirlerine liderlik edecek “Woven City” adlı kenti de kuruyor. “Sıfır” emisyonlu hidrojen yakıt hücrelerinden güç alan, tamamiyle bağlantılı bir ekosisteme sahip olacak Woven City, hayat sürdürenlar için günlük hayatı basitleştirecek en son teknolojilerle donatılacak.

İlk etapta 2 bin kişinin hayatı için tasarım edilen geleceğin kentinde hayat 2021 senesinde başlayacak.

– Otonom vasıtalarla sağlık hizmetleri

Toyota, ilerlettiği asistan robotlar ve yürüme vasıtalarının yanı sıra “e-Care” konsept aracı ile sağlık hizmetlerini hızlandırıp ileri bir boyuta taşıyacak. Bu otonom vasıta, hastaların problemsiz ve hızlı bir şekilde dilenen yere taşınmasını sağlanacak.

Yoldayken hekim ile etkileşim kurma olanağı veren teknoloji, hastanın tıbbi muayenesinin uzaktan yapılabilmesine de imkân tanıyacak.

– Afet mekanları için insansı robot

Toyota ayrıca, mobilite kapsamında suni zekaya sahip insansı robot olan T-HR3’ün üçüncü neslini de üretti.

Önceki nesil insansı robotların tasarlanmış durumu olan T-HR3, titiz şekilde yerleştirilmiş eklemleri ve önceden programlanan hareketleriyle ev, sağlık tesisleri, inşaat alanları ve felaket yerlerinde insanlara güvenilir biçimde yardımcı olabilecek.

Giyilebilir teknolojiyle yönetilen insansı robot T-HR3, hekimlara, hasta bakıcılara, hastalara, yaşlılara ve engellilere yeni mobilite çözümleri ile destek verecek.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri