Ekonomi

Toyota ve Yandex’in kazaları önlemeye yönelik projesi devam ediyor

Toyota'nın, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de trafik kazalarını önleme konusunda Yandex Navigasyon iş birliği ile başlattığı ancak pandemi nedeniyle ara verilen kazaları önlemeye yönelik projesi kaldığı yerden devam ediyor.

Abone Ol  
 

Toyota’nın, bütün dünyada bulunduğu gibi Türkiye’de de trafik kazalarını engelleme konusu ile ilgili Yandex Navigasyon iş birliği ile başlattığı fakat pandemi nedeniyle ara verilen kazaları engellemeye yönelik projesi kaldığı yerden devam ediyor.

Toyota’dan oluşturulan bildirime göre, Toyota’nın sosyal sorumlu yaklaşımıyla sürücülerin de ortak edildiği bu proje kapsamında güvenilir sürüş ve trafik kurallarına harfiyen uyan sürücüler, hız limitlerini aşmamaya teşvik ediliyor.

15 Ekim 2020’de saat 22.00’de sona erecek proje bitiminde bir talihli kişi, çekilişle Yeni Toyota Corolla Hatchback’in sahibi olacak.

“İnsan Hayatına” verilen ehemmiyetle bugüne kadar trafik kazalarını engelleme konusu ile ilgili vasıtalarında en yeni teknolojilere yer veren Toyota, Türkiye’de hala kanayan bir yara olmaya devam eden sürücü kaynaklı trafik kazalarını en aza indirmeyi amaçlıyor.

Toyota, meydana gelen bu kazaların yüzde 60’ının da sürüş sırasında cep telefonu ile konuşmaktan kaynaklanıyor bulunduğundan hareketle, hayati ehemmiyet taşıyan bu mevzuya en ileri düzeyde ilgi çekmeyi amaçlıyor.

Sürüş sırasında karşılaşılabilecek tehlikeli bir hal meydana geldiği esnada sürücü cep telefonu ile sıradan bir görüşme yapıyorsa yüzde 20, zihni yoran bir görüşmedeyse yüzde 29 oranında bu tehlikenin varlığını fark edemiyor. Bu da vasıta kullanırken cep telefonu ile konuşmanın ne kadar tehlikeli bulunduğunu net bir şekilde meydana koyuyor.

Bu tarafta Toyota ve Yandex Navigasyon iş birliği ile düzenlenen projede sürücülerden seyir sırasında diğer bir uygulamaya geçmemeleri ya da programlamayı arka planda tutmamaları isteniyor. Böylece sürücülerin yalnızca yola ve trafik kurallarına odaklanarak güvenilir sürüş alışkanlığı edinmeleri hedeflenirken, sürüş süresince hız limitlerini aşmamaya ilgi etmeleri bekleniyor.

Toyota, trafik kazalarını sıfıra indirme amacı için çalışmalarını da ara vermeden sürdürürken, bu nedenle ilerlettiği kaza engelleyici ve kazaların şiddetini azaltan ve Toyota’nın çoğu modelinde standart olarak yayılan ileri teknoloji sistemi Toyota Safety Sense’i ilk kez 2015 senesinde kullanıma sundu. Bu sistem kazaları neredeyse sıfıra indirecek ilerlemiş özellikler taşıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri