GenelSpor

TOSFED Başkanı Üçlertoprağı: Formula 1 seneler sonra da hatırlanacak kadar güzel oldu

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TOSFED olarak İstanbul'da önceden düzenlenen 7 yarışta bulunduğu gibi Formula 1 Türkiye Grand Prix'sinin sportif anlamda bütün sorumluluğu ile birlikte sevk ve idaresini üstlendiklerini belirterek, "Yarışın Türkiye'ye geri döndüğünün açıklandığı tarihlerde Marmaris'te Dünya Ralli Şampiyonası'na dahil Türkiye Rallisi'ni organize ediyorduk. Türkiye Rallisi biter bitmez bütün konsantrasyonumuzu Formula 1'e çevirdik. Daha önceki 7 yılda yaptığımız çalışmalardan yola çıkarak, hem kendimizi hem pistte çalışacak ekibimizi güncelledik." diye konuştu.

Abone Ol  
 
61 / 100

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TOSFED olarak İstanbul’da önceden düzenlenen 7 yarışta bulunduğu gibi Formula 1 Türkiye Grand Prix’sinin sportif anlamda bütün sorumluluğu ile birlikte sevk ve idaresini üstlendiklerini belirterek, “Yarışın Türkiye’ye geri döndüğünün açıklandığı tarihlerde Marmaris’te Dünya Ralli Şampiyonası’na dahil Türkiye Rallisi’ni organize ediyorduk. Türkiye Rallisi biter bitmez bütün konsantrasyonumuzu Formula 1’e çevirdik. Daha önceki 7 yılda yaptığımız çalışmalardan yola çıkarak, hem kendimizi hem pistte çalışacak ekibimizi güncelledik.” diye konuştu.

Eren Üçlertoprağı, Formula 1’in 9 yıllık aradan sonra yeniden Türkiye’de koşulduğunu hatırlatarak, “Tabii aradan geçtiğimiz bu sürede Formula 1’de otomobiller, motorlar, lastikler, pilotlar ve birtakım prosedürler değişmişti ve her yıl yarış yapmadığımız için elimizde biraz soğuktu. Fakat bu 7 haftalık dönemde çok yoğun bir çalışma ile birlikte yarışa hazırlandık. Yağmur ve soğuk gibi çok zor şartlar altında daha önceki yıllarda da bulunduğu gibi yarışı başarı ile organize ettik.” ifadelerini kullandı.

“FIA yetkilileri konuştuğumuzda gayet başarılı bir iş yaptığımızı söyledi”

TOSFED Başkanı Üçlertoprağı, “FIA kuşkusuz şimdilik resmi raporlarını bize iletmedi yalnız konuştuğumuz vakit aradan geçtiğimiz 9 yıllık süreye karşın ekip olarak gayet başarılı bir iş yaptığımızı söylediler. Dolayısıyla Türkiye’nin ismini taşıyan bu dev organizasyonda Gençlik ve Spor Bakanlığımızın da desteği sayesinde işin altından başarı ile kalkabildiğimizi söyleyebilirim.” değerlendirmesinde bulundu.

Normal şartlarda İstanbul’un Formula 1 padokunun ve çalışanlarının gelmekten mutlu bulunduğu şehirlerden birisi bulunduğunu yalnız yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını niçiniyle bu sefer kentteki aktivitelerinin sınırlı bulunduğunu belirten Üçlertoprağı, “Fakat organizasyonda yeni dökülen asfaltın kayması dışında çok çok şikayet edebilecekleri bir nokta da yoktu. Öte yandan yarış gerçekten heyecanlı bir mücadeleye sahne olunca 2020 Türkiye Grand Prix’si yıllar sonra da hatırlanacak kadar güzel bir yarış oldu.” ifadelerini kullandı.

Üçlertoprağı, “Yarış başladığında kötüye giden hava bizi çok korkutmadı. Çünkü ekip arkadaşlarım ile birlikte her türlü senaryo için esasen hazırdık. Fakat soğuk ve yağışlı hava, açık alanda görev yapan bütün gönüllü görevlerimizin işini zorlaştırdı. Bu zor şartlarda başardıklarımızın gerçekten daha da değerli bulunduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“Bütün dünya Hamilton’ın gerilerden gelip yarışı kazanmasını heyecanla izledi”

“Tabii yağmur altında yarışmak, ıslak zeminde, kaygan zeminde otomobil kullanmak diğer bir yetenek istiyor” diyen Üçlertoprağı, pilotlar yönünden da yarışı şu şekilde değerlendirdi:

“Lastikleri en uygun ısı aralığında tutabilmeleri için çok ciddi bir çalışma yapması mecburi duruma geliyor. O yönden cumartesi ve piyasa günü gerçekten iki değişik senaryo görmüş olduk. Cumartesi günü başta Mercedes olmak üzere birtakım gruplar lastikleri ısıtamadılar ve bu da çok sürpriz bir sıralama derecesinin meydana gelmesine niçin oldu. Ama piyasa günü yarışın gelişen bölümlerinde yağmurun durması ile birlikte pilotaj yeteneğine biraz daha çok öne çıkmaya başladı. Bütün dünya Lewis Hamilton’ın gerilerden gelip büyük farkla yarışı kazanmasını heyecanla izledi. Sergio Perez ve Sebastian Vettel’in podyuma çıkması da gerçekten güzel bir öykü oldu. Her ikisi de bu sezon ilk kez podyuma çıktılar. Genellikle Vettel’in 10 sıra geriden başlamasına karşın yağmurda tırmanması ve son turda grup arkadaşıyla Leclerc ile Perez’in çekişmesinden faydalanarak podyumu yakalaması ve Hamilton’ın 7. dünya şampiyonluğunu İstanbul’da ilan etmesi yarışın mühim notlarıydı.”

Üçlertoprağı, kaygan zeminde büyük heyecana sahne olan yarışın sonrasında pilotların genel olarak İstanbul’dan memnun şekilde ayrıldıklarını söyledi.

“180’in üstünde ülkede canlı yayınlandı”

Çok heyecanlı ve baştan sona çekişmeli bir yarış bulunduğunu altını çizen Üçlertoprağı, “İzlenme rakamlarını elde etmek için şimdilik çok erken ama ortalama olarak Türkiye Grand Prix’sini 100 milyona yakın seyircinin izlediğini söyleyebiliriz. Sezon ortalaması aşağı yukarı olarak bu civarda ve 180’in üstünde ülkede canlı yayınlandı.” dedi.

TOSFED Başkanı yarışın ülke tanıtımına katkısı yönünden da “Hamilton’ın sezon başından bu yana devam eden üstün performansını İstanbul’da şampiyonluk ile taçlandırması gerçekten de ülkemizin tanıtımı adına çok güzel oldu. 14 yarışta 10 zafer elde eden İngiliz pilot, burada kazandığı şampiyonlukla birlikte F1 tarihinin istatistiksel olarak en başarılı pilotu durumuna geldi. Bu başarının Türkiye Grand Prix’si neticesinde olması, ay-yıldızlı kupası ile birlikte ülkemiz adına çok mühim bir tanıtım fırsatı oldu. Yıllar sonra 2020 sezonu hesaba katıldığında akla gelecek ilk yarışlardan biri Türkiye Grand Prix’si olacaktır.” şeklinde konuştu.

“Ülkemizi görkemli şekilde tanıtabilecek bir klip meydana çıktı”

Formula 1 pilotlarının İstanbul içindeki gösterisi ve tanıtım klibine dair de Üçlertoprağı, “Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen bu yarışta, bilhassa Etkileşim Başkanlığımızın önderliğinde Avrasya Tüneli, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gibi mühim ulaşım noktalarının da bulunduğu İstanbul’un detaylı bölgelerinde yapılan Formula 1 çekimleri ile ülkemizi görkemli şekilde tanıtabilecek bir klibin meydana çıkması, start öncesi Türk Hava Kuvvetleri Gösteri Takımının (Solotürk) pist üstündeki görüntülerinin bütün dünyada yayınlanması da ülkemizin tanıtımı yönünden çok önemliydi. Bu noktada emeği geçtiğimiz bütün kurumlarımıza teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki sezon Formula 1’in yeniden Türkiye’de koşulup koşulmayacağına yönelik de Başkan Üçlertoprağı, şunları kaydetti:

“Gelecek sezonki takvimde adı konmamış bir yarış var ve bu yarış için Almanya, Portekiz ve Türkiye’nin mücadele ettiği uluslararası yetkililer doğrultusundan da dile getirildi. Hem de pandeminin gidişatına bağlı olarak gelecek sezon da birtakım ülkelerin yarışı yapamama hali da söz hususu olabilir. Biz federasyon olarak yarışın Türkiye’de devam etmesini canı gönülden diliyoruz ve bu hususta aynı bu yıl bulunduğu gibi FIA nezdinde lüzumlu lobi çalışmalarını yürütmeye devam edeceğiz. Yarışı yeniden Türkiye’ye kazandırabilirsek de bu yıl bulunduğu gibi olası olan en yüksek standartlarda organizasyonu yapmak için çalışacağız.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri