Kültür Sanat

Tiran’daki Osmanlı mirası Saat Kulesi, şehrin önemli sembollerinden biri olmaya devam ediyor

Arnavutluk'un başşehri Tiran'da tespit edilen Osmanlı döneminde inşa edilmiş aşağı yukarı 200 senelik Saat Kulesi, bugün de şehrin en mühim sembollerinden biri olarak ilgi çekiyor.

Abone Ol  
 

Arnavutluk’un başşehri Tiran’da tespit edilen Osmanlı döneminde inşa edilmiş aşağı yukarı 200 senelik Saat Kulesi, bugün de şehrin en mühim sembollerinden biri olarak ilgi çekiyor.

Her gün değişime uğrayan Tiran şehri, çağdaş bir metropol olmasının beraberinde varlıklı bir kültürel mirasa, detaylı tarihi anıtlara ve değişik dönemlerden kalma karakteristik binalara da ev sahipliği yapıyor.

Başta Osmanlı döneminden kalma Ethem Bey Camisi, Saat Kulesi, Kaplan Paşa Türbesi, Tabaklar Köprüsü ve eski dönemlere ait karakteristik birtakım evleri içersinde barındıran kent, devletin koruması altındaki bu yapıtlerle resmen bir anıtlar mozaiğini andırıyor.

Geçmiş dönemlere ait bugün de ayakta kalmayı başarmış yapılar arasında en bilineni Saat Kulesi.

Tiran Belediyesinden alınan verilere göre, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) restore edilen Ethem Bey Camisi’nin yanı başında tespit edilen Saat Kulesi’nin inşası 1822 senesinde Hacı Ethem Bey doğrulusunda başlatıldı.

Tiran’ın varlıklı ailelerinin de katkılarıyla 1830 senesinde tamamlanan Saat Kulesi, 30 metre yükseliğe sahipti.

Bugün karışık bir mimarı yapıya sahip kulenin beden alanı Osmanlı tipindayken, 1928 senesinde oluşturulan restorasyon çalışması ile yüksekliği 35 metreye çıkarılan kuleye Venedik tipi çatı ve bir balkon da eklendi.

İç alanı taştan olan Saat Kulesi’nin merdivenleri ilk başlarda ahşaptan yapılsa da değişik dönemlerde oluşturulan restorasyonlar ardından ahşap merdivenlerin konumunu demir merdivenler aldı.

Gövde evresinde içini havalandırmak ve aydınlatmak hedefiyle mazgalların yer aldığı Saat Kulesi’nin en üst alanının dört beraberinde birer saat bulunuyor.

Tiran Belediyesinin logosunda da yer alıyor

Tarihi değerinin yanı sıra ülke turizmi yönünden da mühim bir yapıt olan Saat Kulesi, şehri ziyaret eden yabancı turistlerin de yoğun ilgiini çekiyor.

Saat Kulesi’nin üst alanına çıkabilen ziyaretçiler, kulenin balkonundan Osmanlı döneminden kalma Ethem Bey Camisi, Arnavut Kralı 1. Zog döneminden kalma bakanlık binaları ve komünizm döneminden kalma Ulusal Tarih Müzesi ve Kültür Sarayı gibi değişik tarihi dönemlerde inşa edilmiş yapıları içersinde barındıran şehrin şaşırtıcı manzarasının keyfini çıkarabiliyor.

Saat Kulesi, Tiran Belediyesinin logosunda da yer alıyor.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri