GenelGündem

Timur Selçuk son yolculuğuna uğurlandı

Kalp krizi neticesi 74 yaşında vefat eden besteci, piyanist, yorumcu ve orkestra şefi Timur Selçuk son yolculuğuna uğurlandı.

Abone Ol  
 
73 / 100

Kalp krizi neticesi 74 yaşında vefat eden besteci, piyanist, yorumcu ve orkestra şefi Timur Selçuk son yolculuğuna uğurlandı.

Zincirlikuyu Cami’ndeki cenaze namazına, sanatçının eşi Handan Selçuk, kızı Mercan Selçuk ve yakınlarının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sanatçı ve müzisyen dostları katıldı.

Timur Selçuk’un kızı Mercan Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Şu an onu kısa cümlelerle anlatmak yetmez. Hepimize emanet, onun yolunun yolcusu olacağız. Bir şey bitmedi yani biz devam ettiriyoruz evelallah.” dedi.

Selçuk, babasıyla son 6-7 aydır bir arada yaşadıklarını, güzel bir akşam geçirdiklerini ve sabah onu kaybettiklerini söyledi.

Sanatçı Müjdat Gezen, Timur Selçuk ile 1960 yılından bu yana tanıştıklarını belirterek, “Annesi Şehime Abla, Şehir Tiyatrosu’nda birlikte oynadığımız sanatçıydı. Babası Münir Amca, radyodan babamın arkadaşıydı. Benim yaptığım filme müzik yapmıştı, görüşürdük, konuşurduk.” diye konuştu.

En son birkaç yıl önce Ankara’da görüştüklerini açıklayan Gezen, “Telefonla da bir iki ay önce görüşmüştük. Ben çok severim Timur’u, iyi bir müzisyendi, iyi bir müzik adamıydı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kılınan cenaze namazının sonrasında omuzlara alınan Timur Selçuk’un naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Timur Selçuk’un öz geçmişi

İstanbul’da 2 Temmuz 1946’da dünyaya gelen Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk’un oğlu Timur Selçuk, 5 yaşında piyano çalmaya başladı ve 7 yaşında ilk konserini verdi.

Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlayan Selçuk, İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano seksiyonuna devam etti.

Timur Selçuk, Paris’teki Ecole Normale de Musique de bestecilik ve orkestra idaresi kısmını bitirdikten sonra 1975’te Türkiye’ye döndü.

“Sen Nerdesin”, “Beyaz Güvercin”, “Ayrılanlar İçin” ve “İspanyol Meyhanesi” isimli eserlerin de aralarında varolduğu unutulmaz şarkılara imza atan sanatçı, Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli, Attila İlhan ve Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları müzikseverlerle buluşturdu.

Usta sanatçı, 1976’da İstanbul Oda Orkestrası’nı kurarak kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi’ni yaşama geçirdi.

Ankara Sanat Tiyatrosu’nda 10 yıl çalışan Selçuk, “Ferhat ile Şirin”, “Şeyh Bedrettin Destanı”, “Rumuz Goncagül ve “Galilei-Galileo” isimli eserlerle bir arada çok sayıda tiyatro oyununun müziklerine imza attı. “Sarıpınar 1914”, “Üç İstanbul”, “Cahide”, “Hakkari’de Bir Mevsim” filmlerinin müziklerini de yapan sanatçı, 1998’de “Devlet Sanatçısı” unvanını aldı.

Usta sanatçı, müzikle geçtiğimiz 50 senesini kutlamak suretiyle 2018’de İstanbul’da beyaz kıyafetler içinde bir konser vermiş ve yarım yüzyıl süren müzik yolculuğunu dinleyicilere anlatmıştı.

Timur Selçuk, dün İstanbul’da kızının evinde sabaha karşı kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri