EkonomiGenel

TİM Başkanı İsmail Gülle: Yeni ihracat seferberliği başlattık

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Başkanı İsmail Gülle, "İhracat ailesi olarak Cumhurbaşkanımızın ekonomide ilan ettiği reform süreci kapsamında yeni ihracat seferberliği başlattık. 2000 senesinde 36 milyon ton olan ihracatımız, 2023 senesinde da, oran bazında 200 milyon tona ulaşacağını öngörüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Abone Ol  
 
63 / 100

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Başkanı İsmail Gülle, “İhracat ailesi olarak Cumhurbaşkanımızın ekonomide ilan ettiği reform süreci kapsamında yeni ihracat seferberliği başlattık. 2000 senesinde 36 milyon ton olan ihracatımız, 2023 senesinde da, oran bazında 200 milyon tona ulaşacağını öngörüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

​​​​​​​TİM’den yapılan açıklamaya göre, yeni ihracat seferberliği kapsamında, TİM Genişletilmiş Başkanlar Kurulu, TİM Başkanı İsmail Gülle’nin ev sahipliğinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Birlik başkanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Açıklamada toplantının açılışındaki konuşmasına yer verdiği TiM Başkanı İsmail Gülle, 2000 senesinden bu yana tutar bazında ihracatta rekor artışlar yaşanırken, tonaj bazında da ihracatın katlandığını bildirdi.

2000 senesinde 36 milyon ton olan ihracatın 2019’da ise 146 milyon tona ulaştığını belirten Gülle, “2023 senesinde da, oran bazında ihracatın, 200 milyon tona ulaşacağını öngörüyoruz. Gelişen ihracatımızla, doğal olarak lojistik gereksinimi da artmakta. Rakip ülkeler tüm stratejisini bunun üstüne kuruyor. Mesela Çin, kuşak yol projesinde döneme aldığı tren yolu ile dünyanın dört bir yanına ürünlerini 15 günde ulaştırırken, biz şimdilik 2 bin- 3 bin kilometre ötedeki, Avrupa ülkelerine, 1 haftadan kısa sürede ürünlerimiz ulaştıramıyoruz. Bu yüzden Avrupa Birliği’ne daha hızlı, daha ucuz taşıma yapabilmemiz büyük ehemmiyet arz ediyor.” ifadelerini kullandı.

Artan hacimden dolayı, Avrupa’ya açılan sınır kapılarında kimi zaman, ciddi yoğunluklar yaşandığını açıklayan Gülle, şunları kaydetti:

“Ülkemiz ihracatının temsilcileri problemleri yerinde gözlemlemek adına, Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır kapılarına bir ziyaret gerçekleştirdik. Gördük ki, yoğunluğun aşılması adına, bu kapılar üzerinden karayolu ile ihracat yapan firmalarımızın trenyolu ve denizyolu ile ürünlerini ihraç edebileceği bir altyapının kurulması, yoğunluğun azalmasına büyük katkı sağlayacak. Artık denizyolu ve trenyolunun, ihracatımızda çok daha öne çıkması gerekiyor. İhracatımızda trenyolu ve denizyolunun ağırlığının artması, özellikle Avrupa’nın Yeşil Mutabakat ve Sıfır Emisyon amacı gibi, önümüze koyduğu ticari bariyerlere takılmadan ihracatımızı gerçekleştirmemiz noktasında, büyük basitlik sağlayacaktır.”

“Toplam ihracatta, demir yolunun payı yüzde 0,8”

İsmail Gülle, lojistikte trenyolu ve havayolunun ağırlığının hızlı bir şekilde artırılması gerekliliğini belirtti.

Gülle, “2019 senesi toplam ihracatında, havayolu nakliyeciliği yüzde 8,2, trenyolu nakliyeciliği ise yalnızca yüzde 0,8 seviyesinde. Havayolu nakliyeciliğinin ihracat nakliyeciliğinin içindeki payında, önceki senelere göre düşüş, trenyolunda ise sabit kalan bir grafik oluşmuş durumda. Genellikle trenyolu ile taşıma kapasitesinin artırılması ve trenyolu altyapısının geliştirilmesi noktasında, desteğe gereksinimiz var. Lojistiği maliyet, emniyet ve hız bakımından basitleştirecek trenyolu projelerine yapılacak yatırımlar, ülkemizi kuvvetli yarınlara taşıyacaktır.” ifadelerini kullandı.

Denizyolu nakliyeciliğindaki kazanımlardan son derece memnun olduklarını ifade eden Gülle, şunları kaydetti:

“OSB alanlarının ve limanların demir yolu ağlarına bağlanmasına dair Bakanlığımızın açıklamış olduğunuz projeleri gönülden destekliyoruz. Türkiye’nin ihracatında denizyolu nakliyeciliği, 2014’te yüzde 53,4 iken 2019 senesinde yüzde 60,3’e çıktı. Bununla bir arada Denizyolu ile olan ihracatımızın, toplam taşımalarımızdaki payının artırılmasının bir yolu da Ro-Ro nakliyeciliğinin yaygınlaştırılması. Varış limanlarından ileri rotalar için zincirin hızlı bir şekilde akmasını gerçekleştiren Ro-Ro, ihracatçılarımıza mühim bir esneklik ve maliyet üstünlüğü sağlıyor. Genellikle Alsancak Limanında Ro-Ro seferlerine yeniden başlanması için lüzumlu işlemlerin hızla tamamlanmasını bekliyoruz”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri