Teknoloji

TikTok Amerikalılara Satılabilir

Çin menşeli teknoloji devi şirket ByteDance’in TikTok bünyesi içerisindeki çoğunluk hissesini Amerikalı bazı yatırımcılara satma planı yaptığı açıklandı

Abone Ol  
 
63 / 100

Dünya üzerinde pek çok bölgede kullanılmasının yanından gizlilik ihlalleri iddiaları ile de sıklıkla gündeme gelen TikTok uygulamasının çoğunluk hissesinin Amerikalı yatırımcılara satılabileceği konuşuluyor.

Çin menşeli teknoloji devi şirket ByteDance’in TikTok bünyesi içerisindeki çoğunluk hissesini Amerikalı bazı yatırımcılara satma planı yaptığı açıklandı. ABD’deki medya kuruluşları içerisinde yer alan haberler ışığında, söz konusu satın alma fikrinin ABD hükümeti tarafından TikTok başta olmak üzere pek çok Çin merkezli sosyal medya uygulamasını yasaklama planı ile gündeme geldiği belirtildi. Bu kapsamda da ByteDance’in Amerikalı bazı yatırımcılara TikTok hisselerini satmayı planladığı kaydedildi.

Konuya ilişkin net bir karar açıklaması henüz yapılmazken TikTok hissesi satın almayı planlayan şirketler arasında Kaliforniya merkezli girişim firması Sequoia Capital ve New York merkezli General Atlantic’in bulunduğu açıklandı. ABD ve Çin tarafları arasındaki görüşmelerin henüz çok yeni olduğu belirtilirken, ByteDance firmasının üst düzey yöneticisi Zhang Yiming tarafından bu şekilde bir satışa karşı olunmadığı belirtildi.

TikTok Amerikalılara Satılabilir 2 – mike

ABD’den Yasak Hazırlığı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından Temmuz ayı başlarında Çin menşeli teknoloji şirketi ByteDance’a ait olan TikTok adlı sosyal medya uygulaması da başta olmak kaydıyla diğer pek çok Çin merkezli uygulamanın yasaklanması yönünde plan yapıldığı açıklanmıştı.

ABD geneli de dahil olmak üzere küresel ölçekte 800 milyon seviyesinde aktif kullanıcıyı bünyesinde barındıran TikTok adlı sosyal medya uygulamasının, kullanıcılarının kişisel bilgilerini Çin hükümetine verdiği iddia edilmişti. Bu kapsamda ABD’deki ve dünyadaki pek çok uzman da firmanın, ulusal güvenlik açısından tehdit teşkil ettiğini belirtirken, satın alma kararının altında bu şekilde bir motivasyonun da yatabileceği belirtiliyor.

2020 yılının başından bu yana tüm dünyada güçlü bir şekilde etkisini devam ettiren koronavirüs salgını nedeniyle sosyal medya uygulamalarının kullanım oranları da hayli artarken, kullanıcıların kişisel bilgilerinin hükümetler ve istihbarat kurumları ile paylaşıldığı iddiası yalnızca TikTok için değil pek çok sosyal medya uygulaması için son günlerde sıklıkla dile getiriliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri