Genel

Ticaret Bakanlığının ilk ‘Kriminal Laboratuvarı’ hizmete hazır

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gümrük Muhafaza ekipleri ve başka kolluk birimlerinin hizmetine sunulmak üzere bakanlığın ilk tam teşekküllü ve çağdaş "Kriminal Laboratuvarı"nın Ankara'da etkinliğe başladığını bildirdi.

Abone Ol  
 
65 / 100

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gümrük Muhafaza ekipleri ve başka kolluk birimlerinin hizmetine sunulmak üzere bakanlığın ilk tam teşekküllü ve çağdaş “Kriminal Laboratuvarı”nın Ankara’da etkinliğe başladığını bildirdi.

Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrük Muhafaza birimleri doğrulusunda her gün gümrük kapılarında, limanlarda ve havalimanlarında, başta uyuşturucu maddeler olmak üzere çok değişik türde kaçak eşya yakalamalarının gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Yasa dışı bu girişimlerle daha etkin mücadele edebilmek amacıyla lüzumlu bütün imkanları sağladıklarını bildiren Pekcan, “Bir yandan suçu önlemeye yönelik teknolojik yatırımlarımıza devam ederken, başka yandan da suça husus eşya ve delillerin belirlenmesi ve analizi noktasında kurumsal kapasitemizi geliştiriyoruz. Bu kapsamda, Bakanlığımız Gümrük Muhafaza ekipleri ve başka kolluk birimlerinin hizmetine sunulmak üzere ilk tam teşekküllü ve çağdaş Kriminal Laboratuvarımız etkinliğe başladı.” ifadelerini kullandı.

Laboratuvarın ehemmiyetine ilgi çeken Pekcan, şunları kaydetti:

“Hizmete giren laboratuvarımız yardımıyla ele geçirdiğimiz eşyaların belirlenmesi ve tahlili daha süratli gerçekleştirilirken, suç eşyası ve başka ispat oluşturabilecek unsurların analizi sağlanarak tahkîkat süreçlerimizin etkinliki artırılacak. Dünya örnekleriyle rekabet edebilir düzeydeki son teknoloji aygıt ve ekipmanlarla donatılan laboratuvarımız suç ve suç delillerinin incelenmesinde ve çözümlenmesinde mühim rol oynayacak. Laboratuvarda ilk etapta yakalanan uyuşturucu ve uyuşturucu madde olmasından şüphelenilenlerin belirlenmesi ve tahlili süratli bir şekilde gerçekleştirilecek.”

Pekcan, daha sonra parmak izi ve başka izler, balistik, patlayıcı maddeler, moleküler kalıtsal araştırmalar gibi bölümlerin de hizmete gireceği verisini verdi.

Suçla mücadelede mühim rol oynayacak

Ticaret Bakanlığının Gümrükler Muhafaza Kriminal Laboratuvar Müdürlüğü, Ankara Lojistik Üssü’ndeki 156 metrekare kapalı alanda etkinlik gösteriyor. Söz hususu laboratuvar, Narkotik ve Psikotrop Maddeler İnceleme, Parmak İzi ve Diğer İzler İnceleme, El Yazısı, İmza ve Doküman İnceleme, Bilişim, Ses, Görüntü ve Data İncelemeleri, Moleküler Kalıtsal İncelemeler, Balistik İncelemeler, Patlayıcı Maddeler İnceleme bölümlerinden oluşuyor.

Kriminal Laboratuvar Müdürlüğü, eksper personeli ve son teknoloji aygıt ve ekipmanlarıyla narkotik ve psikotrop maddelerin çeşitleri ve miktarlarının belirlenmesi ve araştırma hususu ispata dair adli makamlarca talep edilen eksperlık analiz raporu düzenlenmesinde, suçla mücadelede mühim bir fonksiyonu yerine getirecek. Dünyada gümrük bölümünde ihtisaslaşmış kriminal laboratuvarlar işlevsellik yönünden her geçtiğimiz gün ehemmiyet kazanıyor. Ticaret Bakanlığına bağlı Kriminal Laboratuvarında da Alman Gümrük Kriminal İdaresi, ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza laboratuvarları gibi önde gelen kuruluşların uyuşturucu madde analizlerinde istifade ettiği metodlar ve ekipmanlar kullanılıyor.

Olay yerlerinden elde edilen delilleri inceleyerek bilirkişi raporu tanzim etmekle görevli Gümrükler Muhafaza Kriminal Laboratuvar Müdürlüğü, suç ve suç delillerinin incelenmesini ve çözümlenmesini sağlamak amacıyla bütün kolluk birimlerinin, Cumhuriyet savcılıklarının ve mahkemelerin hizmetinde olacak.

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri