EkonomiGenelGündem

Ticaret Bakanı Pekcan: İhracatta kayda değer bir performansla yolumuza devam ediyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından İstanbul'da bir otelde düzenlenen, "Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Prestij Kitabı"nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, söz hususu faaliyet vesilesiyle ihracatçılar ve iş dünyasıyla bir araya gelmekten ötürü mutlu olduğunu dile getirdi.

Abone Ol  
 
71 / 100

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından İstanbul’da bir otelde düzenlenen, “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Prestij Kitabı”nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, söz hususu faaliyet vesilesiyle ihracatçılar ve iş dünyasıyla bir araya gelmekten ötürü mutlu olduğunu dile getirdi.

İhracatın, bölgesinde ve küresel ölçekte ağırlığını her geçtiğimiz gün daha çok hissettiren Türkiye’nin elindeki en kıymetli, en mühim, en kritik enstrümanlardan birisi olduğunu dile getiren Pekcan, “Son 18 yıllık dönemde, küresel pazarlar ve piyasalarla olan etkileşimini olabildiğince derinleştiren Türkiye, ihracat kapasitesini hızlı biçimde artırmıştır. Ülkemiz ekonomisinin yüksek büyüme ve katma kıymetli-yerli üretim perspektifine paralel olarak, ihracatımızı her geçtiğimiz gün teknoloji, dizayn ve katma değer merkezli artırıyoruz. Devletimizin desteği ve siz kıymetli ihracatçılarımızın çalışmaları ile bugüne kadar Türkiye’nin ihracat serüveni önümüzdeki dönemlerde de gelişerek, en güzel biçimde devam edecektir.” diye konuştu.

2019 yılında küresel piyasaları etkileyen ticaret savaşlarına ve 2020 yılında vuku bulan pandemiye karşın, Türkiye’nin ekonomik alanda, ilerlemiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında pek çok yönden pozitif ayrıştığını gördüklerini belirten Pekcan, “Türkiye olarak her vakit adil, rekabet ve kurallara dayalı bir küresel ticaret sisteminden yana olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Ticarette korumacılık eğilimlerinin artırılması taraftarı değiliz. Çünkü bizim en başta kendimize, üreticimize ve ihracatçımıza güvenimiz tam.” ifadelerini kullandı.

“Adil ve kurallara dayalı bir sistem ortamında başarılı olacağımızı biliyoruz”

Bakan Pekcan, şu şekilde devam etti:

“Tüm iktisadi ve beşeri kaynaklarımızla, üretim ve rekabet gücümüzle; adil ve kurallara dayalı bir sistem ortamında başarılı olacağımızı biliyoruz. Nitekim, Türkiye geçtiğimiz yıl, küresel ihracatın yüzde 3,6 küçüldüğü; pek çok ülkenin ihracat kaybı yaşadığı bir dönemde; ihracatını yüzde 2,1 artırarak 180,8 milyar dolar ihracat ile dünyada ihracatını en çok artıran 6’ncı ülke konumundadır.

Hem de ülkemizin hizmetler sektöründeki atılımlarına paralel olarak geçtiğimiz yıl hizmet ihracatımız yüzde 10 artarak 65 milyar dolar standardına gelmiş; hizmet ticareti fazlamız da yüzde 16 artarak 36, 2 milyar dolar olmuştur. Türkiye’nin 2019 yılında dünya toplam ihracatından aldığı pay 0,96’dır. Bu rakam 1948 yılından itibaren Türkiye’nin dünya ihracat pazarından aldığı en yüksek paydır.”

Türkiye’nin bütün korumacı duvarlara karşın dünya mal ve hizmet ticaretindeki rolünü güçlendirmeye devam ettiğini dile getiren Pekcan, “Burada bir parantez açarak belirtmek isterim ki; Türkiye olarak, bütün bu korumacı eğilimlere ve alınan tedbirlere seyirci kalıyor değiliz. Ticaret diplomasimizi sonuna kadar kullanarak iş insanlarımızın ihracatımızın her platformda hakkını arıyoruz.” dedi.

“İhracatta kayda değer bir performans sergiledik”

Bakan Pekcan, pandeminin getirdiği olumsuz ticaret ortamına karşın, devletin desteği ve ticaret erbabının gayretleri ile bu yıl da, ihracatta kayda değer bir performansla sergilendiğini belirterek, şunları söyledi:

“En mühim dış pazarlarımızın ciddi ekonomik daralmalar yaşadığı, AB ekonomisinin yılının 2.çeyreğinde yüzde 14,1 küçüldüğü böylesine bir ortamda ilk 8 ayda 102 milyar dolarlık ihracat yapmamız mühimdir. Altın dış ticareti hariç olarak bakıldığında, ihracatın ithalatı karşılama seviyesi Ocak-ağustos devresinde yüzde 83,6 gibi mühim bir seviyededir. Keza, işlenmemiş ya da yarı işlenmiş altın ithalatı hariç tutulduğunda Ocak-ağustos devresi ithalatının yüzde 8,2 azaldı. Sadece sahip olunan ihracat performansımız değil, yakın geleceğe yönelik sinyaller de olumlu seyretmektedir.”

Bakan Pekcan, geçtiğimiz yıl ihracatın yüzde 4,2’sinin, ithalatında yüzde 5,3’ünün yerli paralarla gerçekleştirildiğini ifade ederek, istikbal dönemde bu oranların daha da artmasını ön gördüklerini söyledi.

İhracatta bir başka asli hedefin ise ihracatı tabana ve bütün Türkiye sathına yaymak ve genişletmek olduğunu açıklayan Pekcan, bu yönden bakıldığında da Türkiye’nin iyi bir noktada olduğunu dile getirdi.

“Türk Eximbank’ın toplam destek tutarı, yüzde 7 arttı”

Bakanlık olarak yıller içinde meydana gelen ihracat desteklerini deneyimler çerçevesinde, desteklerin netice merkezli ve izlenebilir olmasına büyük bir ehemmiyet verdiklerini altını çizen Pekcan, şunları kaydetti:

“İhracata ilk hazırlıktan, pazarlama kabiliyetlerinin geliştirilmesine, dış pazarda tutunup markalaşmaya kadar, firmalarımızın faaliyet düzeyine göre farklılaşan destek mekanizmalarımız var. Daha evvelce de vurguladığım üzere, katma kıymetli ve markalı ürün ihracatımızı artırmaya yönelik piyasaya giriş desteklerinden, fuar desteklerine; ticaret organizasyonlarından, markalaşma ve dizayna kadar her alanda ihracatçılarımıza çok nitelikli ve cazip destekler verilmektedir.

Destek tutarlarımıza baktığımızda, 2019 yılında ihracatçılarımıza 2,5 milyar TL, 2020 senesi ağustos ayı sonu itibarıyla ise 1,4 milyar TL destek vermiş bulunmaktayız. Hem de hizmet ihracatı desteklerimiz kapsamında, 2019 yılında Bakanlığımızca 254,3 milyon TL destek ödemesi yapılmış olup, bu yıl içinde ise aşağı yukarı 148 milyon TL destek ödemesi gerçekleştirilmiştir.”

Finansman noktasında Türk Eximbank’ın toplam destek tutarının, bu yılnin ilk 8 aylık devresinde geçtiğimiz yılının aynı devresine göre yüzde 7 artarak 30,4 milyar dolara vardığı verisini paylaşan Pekcan, kredi kullandırımlarının geçtiğimiz yılının aynı devresine göre yüzde 13 artışla 20 milyar dolara yükseldiğini bildirdi.

Pekcan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile alakalı alınan devlet destekli özel tedbirler kapsamında 5 bin 57 krediye dair 4,1 milyar dolar vade uzatım talebinin de karşılandığını kaydetti.

“İhracatta en ufak potansiyeli dahi göz ardı etmiyoruz”

Kovid-19 sürecinde ihracatta zemin kaybetmemenin ve süreklilik ve sürdürülebilirlik koşullarını olası olduğunca temin etmenin son derece mühim olduğuna ilgi çeken Pekcan, sürecinin başında hızlı biçimde devreye alınan temassız ticaret önlemlerinin yanında, sanal fuar ve sanal ticaret heyeti, Kolay İhracat Platformu, Sanal Ticaret Akademisi ve E-Ticaret Bilgi Platformu gibi çoğu numune dijital programlamayı devreye aldıklarını aktardı.

81 ilde ihracat potansiyeli olan fakat halihazırda ihracat yapmamış firmaların belirlenmesi için de özel bir çalışma
yürütüldüğünü belirten Pekcan, “Dış ticareti hiç deneyim etmemiş bu tür firmalarımıza mentorluk ve destek sağlayarak ülkemiz için yeni ihracat neferleri meydana çıkarmak istiyoruz. İhracatta en ufak potansiyeli dahi göz ardı etmiyor; bu potansiyelleri harekete geçirmek için çalışıyoruz.” diye konuştu.

“Umuyorum pandeminin bütün dünya çapında denetim altına alınmasıyla, ihracatımız yönünden, Türkiye’nin ihracatı yönünden daha da parlak bir ortamı konuşuyor olacağız.” diyen Bakan Pekcan, özel sektör, devlet ve ulus arasındaki dayanışma ile katma değer merkezli yerli üretim ve ihracat adımlarını atmayı hep beraber sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri