Otomobil

Tesla En Değerli Otomotiv Şirketi!

Elektrikli Otomotiv şirketlerinden Tesla yükselişe geçti

Abone Ol  
 

Mart ayından bu yana tüm dünyayı etkisi altına almış olan korona virüs pandemisi ile beraber benzinle çalışan taşıtların değer kaybetmeye başlaması, elektrikli otomotiv şirketlerinin hisselerine artış biçiminde etki yaptı. Son göstergeler ışığında, küresel ölçekte en değerli otomotiv şirketinin ise Elon Musk’ın yönetimindeki Tesla olduğu belirlendi. Öncesinde bu unvanı Japonya menşeli Toyota markası taşıyordu.

ABD menşeli dünyaca ünlü elektrikli otomotiv şirketi Tesla, sektör içerisindeki en dişli rakiplerinden Japon şirket Toyota’yı geride bırakarak küresel ölçekte en değerli araç üreticisi konumuna erişmiş oldu. Korona virüs salgını sürecinden benzinli araçlara karşı duyulan ilginin azalması ile elektrikli otomobil satışlarının yükselişe geçmesi sonucunda Tesla’nın piyasa değeri de Toyota’yı sollamış oldu. Son yapılan incelemeler ışığında Tesla’nın piyasa değerinin 190 milyar dolar düzeyini aştığı ve bu sayede Japonya menşeli otomotiv devi Toyota’yı geride bıraktığı belirlendi.

Tesla En Değerli Otomotiv Şirketi! 2 – tesla 2

Yılda 500 Bin Otomobil

Son yıllar içerisinde Tesla şirket hisselerinde meydana gelen ani yükseliş eğilimleri ise çok daha öncesinde otomotiv uzmanlarının dikkatini çekmiş durumda idi. Yıllık bazda 500 bin dolayında elektrikli otomobil üretimi gerçekleştiren şirket, aynı ivme ile büyümeye devam ettiği sürece bu kapsamda da yeni rekorlar kırmış olacak. Korona virüs salgın sürecinde pek çok sektörde ve şirkette ekonomik kayıplar ve ciddi iflas riskleri ortaya çıkarken Tesla’nın yoluna halen daha büyüyerek devam etmesi enerji kaynaklarının kullanımı ve çevreye karşı duyulan hassasiyetin boyutunun da daha yüksek seviyelere ulaştığının bir kanıtı niteliğinde. Bu bağlamda benzinli araçlara duyulan ilgi azalırken, elektrikli otomotiv şirketleri önemli ölçüde güçlerini arttırıyor.

Son piyasa verileri dahilinde ortaya çıkan görüntü kapsamında Elon Musk yönetimindeki Tesla şirketinin hisse senetleri, covid – 19 salgını sürecinde resesyon belirtileri sergileyen Amerikan ekonomisi ve borsaları içerisinde yükseliş trendi gösteren nadir şirketler arasında yer aldı. Virüsün yarattığı yeni hassasiyetler açısında elektrikli otomobil tercihinin daha da yaygınlaşması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri