DünyaGenelGündemHaber

Terör örgütü YPG/PKK ile Esed rejimi arasındaki petrol ticareti sürüyor

ABD'nin ortağı, ABD'nin koyduğu yasaları delmeye devam ediyor

Abone Ol  
 
61 / 100

Terör teşkilatı YPG/PKK, Suriye’de ABD’nin desteği sayesinde elinde tuttuğu petrol kaynaklarını, ABD’nin yaptırım uyguladığı Esed rejimine satmaya devam ediyor.

, terör teşkilatı, Esed rejimi bölgesine her gün ortalama 500 tırlık petrol satıyor. Buna göre, son bir ayda teşkilat ile Esed rejimi arasında 15 bin tırlık petrol ticareti gerçekleşti.

AA muhabirleri, rejimin terör teşkilatleriyle ticaretinden mesul ABD’nin yaptırım listesindeki milis yöneticisi ve milletvekili Husam Katırcı’ya ait petrol tankerlerini, terör teşkilatınün işgalindeki bölgelerde görüntüledi. YPG/PKK işgalindeki Rumeylan bölgesinden aldığı petrolü taşıyan tankerler, Tel Tamir, Ayn İsa ve Rakka olmak üzere teşkilatın işgalindeki üç ayrı noktada görüldü. Görüntülerde, terör teşkilatınün bölgesinden temin edilen petrolü Esed rejimi bölgesine taşıyan tankerlere, Rusya’ya ait zırhlı araçların da eşlik ettiği görülüyor.

ABD’nin ortağı, ABD’nin koyduğu yasaları delmeye devam ediyor

ABD’nin bölgedeki “ortağı” terör teşkilatı YPG/PKK, hem Esed rejimine petrol satarak hem de ABD Hazine Bakanlığının yaptırım listesinde yer alan Husam Katırcı ile ticaret yaparak ABD yasalarını ihlal etmeye devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 21 Aralık’ta imzaladığı ve 17 Haziran’da yürürlüğe giren “Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası”na göre, rejimin yerli petrol üretimini geliştirmesine yardımcı olmanın ve rejim ile ticari temasta bulunmanın yaptırım cezaları bulunuyor.

ABD söz hususu yasayı delen birey ve kurumları, ülkeye seyahat etme yasağı, ABD’deki mal varlıklarının dondurulması, başka ülke ve şirketlerle rastgele bir finansal prosedür yapmalarının yasaklanması gibi yaptırımlarla tehdit ediyor.

ABD’nin söz hususu yasayı delen YPG/PKK’ya yaptırım uygulayıp uygulamayacağı hususu ise belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Rejim yerlerinde akaryakıt kıtlığı devam ediyor

Esed rejimi, iç muhabereden evvel kendi çıkardığı petrolü rafine ederek akaryakıt ihtiyacını karşılayabiliyordu, fakat petrol sahalarının evvel terör teşkilatı DEAŞ, sonra terör teşkilatı YPG/PKK’nın işgaline geçmesiyle uzun süredir akaryakıt krizi yaşıyor.

Esed rejiminin kontrolündeki Halep, Lazkiye, Şam ve Hama kentlerinde akaryakıt ve gaz problemi kronikleşmiş durumda.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri