Ekonomi

Temmuz Ayı Ekonomik Güven Endeksi Belirlendi

Ekonomik güven endeksinin Haziran ayında 73,5 seviyelerinde seyrederken Temmuz ayı kapsamında 82,2 seviyesine yükseldiği görülüyor

Abone Ol  
 
69 / 100

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Temmuz ayına dair ekonomik güven endeksi verileri belirlendi. Geçtiğimiz ay 73,5 seviyelerinde olan ekonomik güven endeksi, Temmuz ayı kapsamında yüzde 11,8’lik artış göstererek 82,2 seviyesine yükseldi.

Ekonomik güven endeksinin Haziran ayında 73,5 seviyelerinde seyrederken Temmuz ayı kapsamında 82,2 seviyesine yükseldiği Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Ekonomik güven endeksi verilerinde ortaya çıkan artışın imalat sanayi, hizmet, inşaat sektörü ve perakende ticaret sektörlerindeki güven endeksinde meydana gelen artış sebebiyle ortaya çıktığı tespit edildi.

Koronavirüs pandemisinin Mart ayı itibariyle ülkemizde görülmeye başlanması ve buna müteakiben uygulanan yaklaşık 3 aylık sıkı önlem sürecinde düşüş gözlenen ekonomik güven endeksi, 1 Haziran tarihinden itibaren hayata geçirilmeye başlanan normalleşme adımları ile tekrardan yükselmeye başladı. Pandeminin pik yaptığı dönemlerde kapalı kalan işletme, iş yeri ve fabrikaların Haziran ayından itibaren kademeli bir şekilde ekonomik faaliyetlerine geri dönmesi verilerde de büyük oranda iyileşme oluşmasını sağladı.

Temmuz Ayı Ekonomik Güven Endeksi Belirlendi 2 – tuik

Sektör Bazında Güven Endeksleri

Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksinde Haziran ayına göre yüzde 10,7 oranında artış gözlendi ve değeri 99,4 değerini gördü. Hizmet sektörü özelindeki güven endeksi ise Temmuz ayı kapsamında yüzde 20,2 oranında artış sergileyerek 66,7 değerine ulaştı. Perakende ticaret sektöründeki güven endeksi verileri yüzde 9,6 oranında yükseldi ve 94,6 değerinde kaydedildi. İnşaat sektöründeki ekonomik güven endeksi ise Haziran ayına göre yüzde 11,6 oranında yükselerek 87,0 değerine ulaştı. Genel anlamda kaydedilen tüketici güven endeksinin ise Temmuz ayı verilerinde yüzde 2,7 oranında düştüğü ve 60,9 değerine gerilediği tespit edildi.

Haziran ayının başından bu yana kademeli bir biçimde uygulanan normalleşme adımları çerçevesinde pek çok ekonomik veride belli oranda düzelmeye rastlansa da ekonominin koronavirüs pandemisi öncesi verilerine tamamıyla geri dönüş yapması için virüse kesin bir çözümün bulunması gerektiği belirtiliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri