GündemTeknoloji

Teknolojik ürün ve yazılımları ‘yerli beyin’ yönetecek

Savunma endüstrisinin güvence kritik ve katı gerçek vakitli işletim sistemi gereksinimlerini yerli ve milli imkânlarla karşılamak üzere tasarlanan Gerçek Süreli İşletim Sistemi'nin (GİS) tüketimi yaygınlaştırılacak.

Abone Ol  
 
56 / 100

Savunma endüstrisinin güvence kritik ve katı gerçek vakitli işletim sistemi gereksinimlerini yerli ve milli imkânlarla karşılamak üzere tasarlanan Gerçek Süreli İşletim Sistemi’nin (GİS) tüketimi yaygınlaştırılacak.

TÜBİTAK BİLGEM’in ilerlettiği GİS, HAVELSAN iş birliğiyle çoğu sektörün tüketimine sunulacak.

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, GİS’in denetim hedefli sistemlerde vazife aldığını ve otomotiv, enerji, raylı sistemler, ulaştırma, savunma endüstrisi ve havacılık gibi çoğu alanda kullanıldığını söyledi.

Türkiye’de uzun vakittir sarf edilen bu sistemlerin TÜBİTAK BİLGEM doğrulusunda milli olarak geliştirildiğini ifade eden Nacar, “Bu hususta çalışmalar yapılıp bir sistem meydana çıkarıldı. Biz de teknoloji aktarması yolu ile bu sistemi alıp daha ileriye taşımayı, üstünde geliştirmeler yaparak yaygınlaştırmayı planlıyoruz.” dedi.

TÜBİTAK BİLGEM’in kendi içeriğinde GİS’i geliştirmeyi sürdüreceğini altını çizen Nacar, “Bir nevi onlar teknolojiyi geliştirirken biz satış pazarlama ve yaygınlaştırmasına odaklanacağız. Bunun beraberinde sahada meydana çıkan gereksinimlere yönelik ek program geliştirme yapacağız ama hiçbir vakit bizimle onların eforu çakışmayacak, birbirini tamamlayıcı mahiyette olacak. Böylece kolektif bir eforla ülkemiz adına düzenin yaygınlaşması ve kazanıma dönüşmesi sağlanmış olacak.” diye konuştu.

Savunma endüstrisinin çoğu platformunda, Türk savunma endüstrisi şirketlerinin mamüllerinde GİS’in kullanıldığına işaret eden Nacar, şu değerlendirmede bulundu:

“GİS’in teknolojik ebatı beraberinde bir de ekonomik ebatı var. Bu lisanslara büyük ücretler ödeniyordu. Bunun da gerçekten ülkemiz ekonomisine bir katkı olacağını düşünüyoruz. Lisans ücretleri ödenmesi yerine kendi ekiplerimizi yetiştirmemiz, kendi teknolojimizi geliştirmemiz yönünden mühim. Hem de destek paketi ilerletmek vakit alıyor, öncelik istiyor. Yabancı mamüller kullanıldığında firma dolu olabiliyor, sizin takviminize uymayabiliyor. Bu gibi konularda HAVELSAN-TÜBİTAK iş birliğinin daha verimli netice getirebileceğini ön görü ediyoruz. Milli GİS tüketimi ve yaygınlaşmasının ekonomi, takvim ve lisans maliyetleri manasında mühim bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

Nacar, günlük hayatta aşağı yukarıya tüm elektronik sistemlerde “beyin” olarak tabir edilen bu sistemlerin kullanıldığına ilgi çekerek, yerli mamüller arttıkça, yerli endüstri geliştikçe bunların yerli işletim sistemleriyle destekleneceğini dile getirdi.

Bu teknolojik dönüşümün uzun bir proses olduğunu bildiren Nacar, “Savunma endüstrisi öncelikli, sonra yavaş yavaş başka endüstrilere de yayılacak. Bunu programlayabilen programcı kullanıcıların yükselmesi ile daha çok alana yayılacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karmaşık vazifeler GİS’e emanet

Bilgisayar donanımları üstünde aniden çok komplike fonksiyonun icra edilebilmesi amacıyla işletim sistemlerine gereksinim duyuluyor. İşletim sistemleri, bilgisayar donanımının fonksiyonlar arasında paylaşımlı olarak kullanılmasına imkân sağlıyor.

Donanım üstünde çalışacak işlevlerine vakit yönünden kritikliği söz hususu olduğunda, gerçek vakitli işletim sistemlerinde çalışılması gerekiyor. Bu sistemler classic işletim sistemlerine kıyasla işlevlerine, tanımlanmış vakit ve sırada, itimat edilir şekilde işlevini gerçekleştirmesine imkân sağlıyor.

Gerçek vakitli işletim sistemleri, savunma, havacılık, uzay, otomotiv, raylı ulaşım, nükleer enerji santralleri, tıp elektroniği ve daha çoğu güvence kritik sektörde hizmet veriyor, gömülü bilgisayarlarda işletim sistemi olarak kullanılıyor. GİS, ölçeklenebilir ve uyarlanabilir yapısı yardımıyla değişik alanlardaki gömülü gerçek vakitli uygulamaların gereksinimlerine da yanıt verebiliyor.

Ürünleşmeye 6 milyon dolar bütçe

GİS, kritik alanlarda yerli teknolojilerin ve yerli programın “beyni” niteliğinde. Bu işletim sistemi, vatan dışına lisans ücreti ödenmesinin önüne geçerek Türkiye’ye ekonomik anlamda katkı sağlayacak. Tamamen yerli ve milli bir sistem olması bundan dolayı da güvence kritik sistemlerin güvenliği yönünden ehemmiyet taşıyor.

TÜBİTAK BİLGEM, TÜBİTAK SAGE, ASELSAN ve TEI, birtakım ürün ya da projelerinde GİS’i aktif olarak kullanıyor. GİS deneme lisansları alan firmalar arasında Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, THY Teknik, MİLSOFT, AYESAŞ ve SİMSOFT gibi savunma, havacılık ve program firmaları yer alıyor.

Milli Muharip Uçak Projesi’nde GİS kullanım kararı alınırken, geliştirme faaliyetleri devam ediyor.

HAVELSAN’da müdürlük orantısında 25 kişilik GİS Grup Liderliği kurulmasına karar verildi ve bu alanda iş ekodüzenindeki firmalarla iş birliği çalışmaları başlatıldı.

Ürünleşme süreci kapsamda HAVELSAN içeriğinde aşağı yukarıya 6 milyon dolar bütçeli GİS Ürünleşme Projesi başlatıldı.

Güç birliğiyle ilerlemeye devam edecek

TÜBİTAK BİLGEM ve HAVELSAN arasında imzalanan sözleşmeyle GİS’in vatan içi ve vatan dışındaki tanıtımı, yaygınlaştırılması, pazarlanması, satışı, eğitimleri, kart destek paketlerinin geliştirilmesi, saha desteği, bakım ve idame faaliyetleriyle alakalı hakları HAVELSAN’a lisanslandı.

HAVELSAN bunun dışında ara katman oranına eklenecek yeni becerilerin ve özeliklerin geliştirilmesine de katkı verecek. TÜBİTAK BİLGEM, HAVELSAN’ın tecrübe, beceri ve desteği yardımıyla yeni teknolojik ilerlemelere ve sektörlerin güvence kritik sistem gereksinimlerine yönelik olarak GİS’in çekirdek oranı geliştirme faaliyetlerine devam edecek.

GİS, rastgele bir sahip olunan işletim sistemi çekirdeği kullanılmadan sıfırdan geliştirildi. GİS muadillerine göre hem yüksek performanslı çalışabilirken hem de modülerlik ve onaylama basitliği sağlıyor.

GİS programları CPU’nun (işlemci) hantallaşmasını engel olan yapısı yardımıyla gerçek vakitli hatasız prosesler yürütebiliyor. Bu sayede, savunma, sağlık, üretim ve otomotiv gibi değişik sektörlerde kritik vazifeli ve güvence seviyesi yüksek uygulamalarda mühim rol oynuyor.

Türkiye’de geliştirmeleri devam eden savunma ve havacılık alanındaki sistemlerle otomotiv, ulaşım, Iot teknolojileri gibi sistemlerin gereksinimlerini karşılamak üzere GİS üstünde çalışmalar devam ediyor.

GİS, HAVELSAN’a lisanslanarak yerli pazarda yaygınlaşmasıyla beraber vatan dışı pazarlarda da detaylı işletim sistemleriyle rekabet edecek. Savunma ve havacılıktan başlanarak ihracata yönelik çalışmalara ağırlık verilecek. Bu kapsamda, Pakistan’ın muharip uçak çalışmaları kapsamında GİS tüketimi ve ihracatına yönelik adımlar atılacak.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri