Sağlık

Teknoloji Obeziteye Neden Oluyor

Prof. Dr. Levent Eraslan teknolojiyi kontrolsüz bir biçimde kullanan yeni nesilde çeşitli sosyal ve fiziksel bozukluklar yaşanabileceğini belirtti!

Abone Ol  
 
69 / 100

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesindeki Sosyoloji Bölümü’nde Sosyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Levent Eraslan, teknolojiyi kontrolsüz bir biçimde kullanan yeni nesilde, en başta obezite olmak kaydıyla ilerleyen süreçte çeşitli sosyal ve fiziksel bozukluklar yaşanabileceğini ve bu anlamda ebeveynlerin dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Teknolojinin, yeni nesil tarafından eğitim – öğretim gibi faydalı alanlardan ziyade oyun ve zaman tüketimi için kullanıldığının altını çizen Prof. Dr. Eraslan, ebeveynler tarafından kendi rahatlarını sağlamak amacıyla çocukların eline cep telefonu, tablet ya da bilgisayar tutuşturmanın son derece yanlış bir davranış olduğunu aktardı. Bunun yerine anne – babaların çocukları ile daha fazla ilgilenerek birlikte zaman geçirmelerinin çok daha faydalı olduğunu söyleyen Levent Eraslan, teknolojik aletlerle baş başa kalan çocukların sürekli olarak oyun oynadıklarını belirtti.

Teknoloji Obeziteye Neden Oluyor 2 – levent eraslan

Prize Yakın Yaşamlar

Önceden ancak akşam ezanı okunduğunda sokaktan eve giren çocukların yerini şimdilerde ise telefonunun ya da tabletinin şarjı bitince sosyalleşmeye başlayan çocukların aldığını kaydeden Prof. Dr. Eraslan, bu durumun gelecek için büyük bir tehlikeye işaret ettiğini belirtti. Sürekli priz etrafında yaşayan hatta tuvalete bile cep telefonu veya tableti ile giden yeni nesil çocuklarda özellikle ilerleyen süreçte güçlü bir biçimde obezite, postür bozuklukları, sosyal ve duygusal bozukluklar oluşacağının altını çizen Levent Eraslan, bu konuda ebeveynlerin çok daha ilgili olması gerektiğini kaydetti.

Ancak toplumda bu ilginin tam tersi bir durum olduğunu da vurgulayan Eraslan, anne – babaların kendi sosyal hayatlarında rahat olmak adına çocuklarını tablet ya da cep telefonu oynamaları yönünde teşvik ettiklerini aktardı. Bu gibi ailelerde ilerleyen süreçte çocukların obezite sorunu ortaya çıktığı takdirde sorumluluk sahibinin çok açık bir şekilde görülebileceğini de kaydeden Prof. Dr. Eraslan, teknolojik aletler içerisindeki karakterlere hapsolmuş çocukların ailesi ve arkadaşları ile sosyalleşmesinin çok daha önemli olduğunu vurguladı ve tüm aileleri bu konuda daha ilgili olmaya davet etti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri