Teknoloji

Teknoloji Devleri Ülke Ekonomilerinden Daha Büyük

Küresel ölçekte en çok bilinen ve faaliyet gösteren 6 adet teknoloji şirketinin ekonomik hacmi Gayri Safi Yurtiçi Hasılalarını geçti!

Abone Ol  
 
69 / 100

Dünyanın ve iletişim küreselleşmesinin en çok fayda sağladığı sektör teknoloji alanı oldu. İnternetin tüm dünyada erişilebilir olması ile beraber iş hacimlerinde de rekor oranda artış yaşanan teknoloji şirketleri, dünyadaki en büyük 20 ekonomiden 14 tanesini geçmiş görünüyor. Bu şirketler arasından Amerikan menşeli olmayan tek şirket ise Alibaba olarak dikkat çekiyor.

Küresel ölçekte en çok bilinen ve faaliyet gösteren 6 adet teknoloji şirketinin ekonomik hacmi, G20 içerisinde yer alan 14 ülkenin 2019 yılı kapsamındaki Gayri Safi Yurtiçi Hasılalarını (GSYH) geçmiş görünüyor. Bu kapsamda açıklanan verilerde dijital teknoloji alanında dünya markası olmuş 6 dev şirketin piyasa ve borsa değerleri incelendi. Elde edilen sonuçlar kapsamında G20 içerisindeki 14 şirketi geçmeyi başaran 6 dev şirket ise şu şekilde…

Teknoloji Devleri Ülke Ekonomilerinden Daha Büyük 2 – markalar

  • Apple

2019 yılında 260,2 milyar dolar değerinde bir gelir elde eden Apple’ın piyasa değeri 1,6 trilyon dolar seviyesine yaklaşmış görünüyor. Şirkete ait hisseler ise 381 dolara kadar çıktı.

  • Amazon

Geçtiğimiz yıl içerisinde 280,7 milyar dolar değerinde gelire ulaşan Amazon’un piyasa değeri ise 1,5 trilyon dolar seviyesinde.. Şirkete ait hisseler ise 2 bin 970 dolardan işlem görüyor.

  • Microsoft

2019 yılını 125 milyar dolar gelir seviyesi ile tamamlayan Microsoft’un piyasa değeri ise 1,27 trilyon dolar olarak tespit edildi. Şirketin hisseleri ise borsada 202 dolar olarak işlem görüyor.

  • Google

160,4 milyar dolar gelir seviyesi ile 2019 yılını sonlandıran Google şirketi ise 1,1 trilyon dolar seviyesinde piyasa değerini elinde bulunduruyor. Şirkete ait hisseler ise 1503,60 dolardan işlem görüyor.

  • Facebook

Geçtiğimiz yıl 70 milyar dolarlık bir gelire ulaşan Facebook’un piyasa değeri ise 700 milyar dolar düzeyinde. Şirkete ait hisseler 244 dolardan işlem görüyor.

  • Alibaba

Geçtiğimiz sene 59 milyar dolarlık bir gelire ulaşan Alibaba’nın piyasa değeri 500 milyar dolar. Şirkete ait hisseler ise 238 Hong Kong Doları olarak işlem görüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri