Teknoloji

Teknoloji Bağımlılığına Dikkat!

Uzm. Dr. Ruhan Özer teknoloji bağımlılığına dikkat çekti

Abone Ol  
 

Günümüz çocukarında gittikçe artan teknoloji bağımlılığın, hareketsiz bir yaşama sebep olduğu ve bu nedenle de kas gelişimlerinde negatif etki yaptığını belirten Uzm. Dr. Ruhan Özer, özellikle karın ve sırt kaslarındaki zayıflığın göze çarptığı çocuklarda postür yanlışlıklarının da sık görüldüğünü kaydetti. Bu durumun daha da ilerleyen vakalarda kamburluğa kadar gidebildiğini açıklayan Özer, kamburluk durumundan iç organların dahi oldukça negatif bir biçimde etkilendiğini söyledi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında Uzman Dr. Ruhan Özer, günümüz çocuklarının teknolojiye bağlı günlük yaşamları sebebiyle pek çok sağlık sorunun ortaya çıktığını, postür bozukluklarının ise bu bağlamda en sık görülen problem olduğunu kaydetti. Postür bozukluğu nedeniyle yalnızca kötü görünen bir duruşun değil ilerleyen süreçte iç organları ve genel sağlık durumunu da etkileyebilecek negatif gelişmelerin de ortaya çıktığının altını çizen Uzm. Dr. Özer, söz konusu bozuklukların risk teşkil etmeden çözülmesi gerektiğini söyledi.
Teknoloji Bağımlılığına Dikkat! 2 – teknoloji bagimliligi 2

Çocuklar Hareketsiz Kalmamalı!

Günümüz çocuklarının özellikle bilgisayar, telefon ve tablet gibi teknolojik cihazların karşısında uzun süre oturmaları sebebiyle fiziksel sorunlarının baş gösterdiğini belirten Özer, çocukların mümkün olduğunca hareket etmesi gerektiğini, ebeveynlerin de bu hususta onları teşvik etmesinin faydalı olacağını söyledi.

Özellikle okul çağındaki çocuklarda yanlış duruş ve oturuş biçimine bağlı olarak gelişim gösteren bel ve sırt şikayetlerinin sık sık görüldüğünü kaydeden Ruhan doktor, postür bozukluklarının en ciddi belirtilerinin de bel, boyun, omuz, sırt, kol ve kas ağrıları, kas ve bağ dokularındaki gerilme, bunlara ek olarak diz, bacak veya ayak bileği ağrıları olduğunu açıkladı. Söz konusu belirtilerin görüldüğü çocuklarda derhal sağlık kurumlarına başvurmanın yanında temelde duruş ve oturuş biçimlerinin düzeltilmesi gerektiğini vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Ruhan Özer, söz konusu fiziksel bozuklukların ilerleyen safhalarda iç organlara da tesir edebileceğinin akıllardan çıkarılmamasının önemli olduğunu söyledi.

Tüm bu problemlerden kaçınmanın en faydalı yolu ise hiç kuşkusuz çocuklardaki teknoloji bağımlığının uygun yöntemler aracılığıyla sonlandırılması ve daha sportif faaliyetlere yönlendirilmeleri. Doktorların da vurguladığı üzere bu sayede tüm postür problemlerin temeli çözüme kavuşturulacaktır.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri