EkonomiGenelGündem

TEKNOFEST tarımdaki yeniliklere de öncülük yapıyor

Anadolu Ajansının (AA) "Global Etkileşim Ortağı" olduğu, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Gaziantep'te düzenlenen TEKNOFEST 2020, Ortadoğu Fuar Merkezi'nde (OFM) gerçekleştiriliyor.

Abone Ol  
 
73 / 100

Anadolu Ajansının (AA) “Global Etkileşim Ortağı” olduğu, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde Gaziantep’te düzenlenen TEKNOFEST 2020, Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) gerçekleştiriliyor.

TEKNOFEST’te, Tarım Kredi Kooperatiflerinin teknoloji bölümünde etkinlik gösteren iştiraki TARNET yürütücülüğünde düzenlenen tarım teknolojileri yarışmasında gruplar tarımdaki sorunlara çözümler geliştirmeye çalışıyor.

Yarışlarda verimlilik, tasarruf gibi unsunlar ön planda tutularak, tarımdaki teknoloji tüketiminin yükseltilmesi amaçlanıyor.

TARNET Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz, AA muhabirine, TÜİK bilgilerine göre Türkiye’de aşağı yukarı 2,2 milyon çiftçinin bulunduğunu söyledi.

Bu rakamın aşağı yukarı 850 bininin Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortağı olduğunu belirten Yılmaz, kurumun teknoloji bölümünde etkinlik gösteren iştiraki TARNET olarak bütün çalışmaları sahada çiftçiyle birlikte yaptıklarını dile getirdi.

Destekleriyle bu yıl ilk defa TEKNOFEST’te tarım teknolojisiyle alakalı yarışmanın düzenlendiğini açıklayan Yılmaz, 763 grup ile aşağı yukarı 2 bin 600 bireyin başvurduğu yarışmada finale kalan 35 grubun yarıştığını ifade etti.

Yılmaz, “TEKNOFEST’te lise ile üniversite öğrencilerinin yanı sıra mezunları için tarım teknolojisi alanlarında yarışmalar açtık. Onlarla olduğumuzdan ötürü aslında çok mutluyuz. TARNET olarak biz 3 alana kendisini adamış durumdayız. Biri girdi maliyetleri ve tarımda verimlilik, ikincisi tarımsal veriye sahip olmak, üçüncüsü de farkındalık çalışmaları.” dedi.

Türkiye’deki tarımda teknolojinin tüketiminin düşük olduğunu altını çizen Yılmaz, şunları kaydetti:

“Bizim TEKNOFEST’teki amacımız gençlerimizi bu alana yönlendirmek ve farkındalık çalışması yapmak. Tabi ki yarışmalarda arkadaşlarımız çoğu ürünü buraya getiriyorlar, belki biz buradaki ürünleri yarın ticarileştireceğiz. Asıl amacımız tarım teknolojilerinde farkındalığı oluşturmak, yani bir şekilde gençlerimizin bu alana katılmasını sağlamaktır ve bütün hikayemiz bu. Bizim bundan sonra ‘mili tarım teknolojileri hamlesi’ diye bir çalışmayı başlatmamız lazım. Çünkü Türkiye’nin buna gereksinimi var. Çok güzel coğrafi konumda bulunuyoruz, ne ekseniz çıkıyor. Eğer Türkiye’de tarım teknolojilerine yoğun bir şekilde yönelmezsek, bu bizi çok iyi bir noktaya getirmez. İnşallah çok daha iyi bir noktaya geliriz diye düşünüyorum.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri