Ekonomi

TEB, Euroclear’ın Türkiye’deki çözüm ortağı oldu

 Hazine ve Maliye Bakanlığı ile uyuşma yaparak Türkiye'de faaliyetlerine başlayan Belçika menşeli uluslararası merkezi saklama kuruluşu Euroclear Bank S.A. (Euroclear), Türkiye'de hesap işleticisi olarak Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile çalışacak.

Abone Ol  
 
63 / 100

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile uyuşma yaparak Türkiye’de faaliyetlerine başlayan Belçika menşeli uluslararası merkezi saklama kuruluşu Euroclear Bank S.A. (Euroclear), Türkiye’de hesap işleticisi olarak Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile çalışacak.

TEB’den oluşturulan bildirime göre, haziranda Hazine ve Maliye Bakanlığı doğrulusunda takas ve saklama hizmeti verilmesi konusu ile ilgili uyuşmaya varıldığı duyurulan Yabancı Merkezi Saklama Kuruluşu (YMSK) Euroclear Bank S.A. (Euroclear), Türkiye’de hesap işleticisi banka olarak TEB ile çalışacak.

İş birliği, Merkezi Kayıt Kuruluşu’na üye olacak YMSK’ların, toplu (omnibüs) hesaplar üzerinden gerçekleştirecekleri operasyonlara ilişkin, genel saklama lisansına sahip bir bankadan “hesap işleticisi” hizmeti almalarını düzenleyen sermaye pazarı kararı kapsamında yapıldı.

Buna göre, TEB, Euroclear’ın Türk sermaye piyasalarında müşterilerinin yapacağı Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketi doğrulusunda ihraç edilen kira sertifikaları takas ve saklama prosedürlerinin operasyonel işleyişinden mesul hesap işleticisi olacak. Bu bağlantı sayesinde, Euroclear ve TEB vasıtasıyla yabancı yatırımcıların bilhassa Türkiye’de ihraç edilen ve prosedür gören DİBS’lere ulaşması ve yatırım yapması kolaylaşacak.

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri