Ekonomi

TCMB’nin sıkılaştırma adımlarına devam etmesi bekleniyor

Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında siyaset faizini sabit tutmasını fakat sıkılaştırma adımlarına devam etmesini bekliyor.

Abone Ol  
 
69 / 100

Ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) perşembe günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında siyaset faizini sabit tutmasını fakat sıkılaştırma adımlarına devam etmesini bekliyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının etkilerinin yoğun hissedildiği devrede finansal pazarların, kredi kanalının ve firmaların nakit akışının kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde işlemeye devam etmesini teminen maddi önlemleri devree alan Merkez Bankası, mart, nisan ve mayıs aylarında siyaset faizini toplamda 250 baz puan aşağı çekti.

Merkez Bankası, haziran ve temmuz aylarında ise enflasyon görünümünü etkileyen bütün niçinler ışığında siyaset faizini yüzde 8,25’te sabit bıraktı.

AA Finans’ın PPK toplantısına faiz kararına yönelik pazar beklenti anketine katılan 22 ekonomistin 18’i siyaset faizinde farklılık beklemiyor. Politika faizinde artış bekleyen 4 ekonomistin ise tahminleri 25 baz puan ile 175 baz puan arasında oldu.

Merkez Bankası ilk etapta likidite önlemlerini alıyor

Econs Kurucu Ortağı Ferhat Yükseltürk, mevzuya dair AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Merkez Bankasının siyaset faizinde bir artış gerçekletireceğini beklemiyorum, fakat pazaryı dengeleme hedefiyle Geç Likidite Penceresi faizlerinde bir artış yapabileceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Türk lirası üstünde son 1 aydır yükselen baskının TCMB’nin daha sıkı bir siyaset duruşuna geçmesine niçin olduğuna ilgi çeken Yükseltürk, Kovid-19 salgını niçiniyle alınan genişlemeci siyaset önlemlerinin iç talebin çok süratli toparlanmasına yol açtığını, bu devrede yükselen cari açık ve portföy çıkışının TL’de değer kaybını hızlandırdığını aktardı.

Yükseltürk, daha önceki devrelere bakıldığında bu gibi hallerde TCMB’nin ilk etapta likidite önlemleriyle pazar faizlerinin yükselmesini tercih ettiğini, siyaset faizini ise mümkün olduğunca gecikmeli olarak artırdığını hatırlattı.

TCMB’nin ilk etapta repo ihalelerine ara sunarak haftalık fonlamayı kestiğini ifade eden Yükseltürk, TCMB’nin dün aldığı kararla bankaların gecelik borç verme limitlerini de azaltarak bankaların Geç Likidite Penceresinden fonlanmasının yolunu açtığını dile getirdi.

“Ortalama fonlama maliyeti 200 baz puan arttı”

Virtus Glocal Yönetici Ortağı İnanç Sözer de Kovid-19 ardından ekonominin tekrar açılmasıyla beraber TCMB’nin son devredeki açıklamalarında enflasyondaki gelişmeleri daha yakından takip ettiğini söyledi.

Bu çerçevede bankanın günlük likidite operasyonlarla ortalama fonlama faizini aşağı yukarı 200 baz puan faiz artırdığını bildiren Sözer, “TCMB’nin yakın devredeki siyaset tutumu, yarınki toplantıda siyaset faizini artırmayacağına fakat yaygın belirsizlikler ve yükselen emniyet aşılayıcı önlem gereksinimi niçiniyle başka siyaset araçları ile sıkılaştırmaya devam edeceğine işaret ediyor.” diye konuştu.

Sözer, bununla beraber mümkün bir siyaset faizi artırımıyla beraber TCMB’nin tekrar TL’deki değer kayıplarının önüne geçerek finansal pazarlardaki stresi azaltabileceğinin de göz önünde bulundurulması gerekliliğini ifade etti.

Bu yönde bir adım atılmaması durumunda ise stresin bir müddet daha devam edebileceğine ilgi çeken Sözer, şunları kaydetti:

“TCMB siyaset faizini artırmayacaksa dahi, makroekonomik istikrarın tesis edilmesi için, dolarizasyonu azaltmak hedefiyle TL mevduatlardan alınan stopajların sıfırlanmasının ya da indirilmesinin ve/veya döviz alımlarından alınan stopajın belirli bir vakit tanınarak artırılmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.”

“Merkezin kararlarında enflasyon çoğunluklu yer alacak”

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen ise, “Merkez Bankası’nın yarınki toplantısında siyaset faizinde bir farklılığa gitmesini beklemiyoruz. Fakat TCMB, faiz koridorunu kullanarak likidite sıkılaştırmasına devam edebilir.” dedi.

TCMB’nin son vakitlardaki enflasyon vurgusuna değinen Kalen, bankanın ileriki devre kararlarında bu konunun daha çoğunluklu yer almasının mümkün olduğunu ifade etti.

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri