Ekonomi

TCMB’nin Kritik Likidite Hamlesi

TCMB bünyesinde tutulması gerekli olan yabancı zorunlu karşılıklar bağlamında artışa gidildi!

Abone Ol  
 
64 / 100

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan son karar ile beraber, bankaların TCMB bünyesinde tutması gerekli olan yabancı zorunlu karşılıklar bağlamında artışa gidildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan TCMB’nin Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi. Resmi Gazete kapsamında bugün itibariyle yayınlanmış olan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ’de yer alan ifadeler ışığında; vadesiz, ihbarlı, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıla kadar olan vadeli mevduat / katılım fonu kapsamında yabancı para yükümlülükleri zorunlu karşılık oranında yüzde 19 olan oran yüzde 22 seviyesine yükseltildi. 1 sene ve 1 seneden uzun vadeli yabancı para yükümlülükleri için zorunlu karşılık oranı ise yüzde 15 seviyesinde yüzde 18 seviyesine çıkarıldı. TCMB öncülüğünde alınan söz konusu karar ile beraber, piyasa içerisinden yaklaşık olarak 9 milyar dolar dolaylarında bir likidite çekilmesi öngörülüyor.

TCMB'nin Kritik Likidite Hamlesi 2 – ekonomi

Ekonomide Normalleşme Süreci Devam Edecek

2020 yılının başlarında Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını ülkemize Mart ayı itibariyle giriş yapmıştı. Mart ayından Haziran başına kadar sıkı tedbirlerin uygulanması ile beraber virüsün Avrupa ülkeleri ve ABD’de olduğu gibi hızlı ve oldukça geniş bir kitleye yayılmasının önüne geçilmişti. Bu sürecin ardından ise 1 Haziran tarihi itibariyle ülkemizde normalleşme adımları atılmaya başlanmış, bu kapsamda kademeli bir şekilde iş hayatı, sosyal yaşam gibi alanlar eski temposuna dönmeye başlamıştı. Korona virüs salgın sürecinde ekonomik anlamda kayıp yaşayan işletmeler ve vatandaşlar için ise devlet tarafından pek çok uygun şartlara sahip kredi imkanları, ayrıcalıklar ve fırsatlar tanındı. Tüm bu adımların uygulanma süreci halen devam ederken TCMB tarafından alınan likiditeye yönelik karar ile ekonomideki toparlanma sürecine ivme kazandırılmak isteniyor. Bu kapsamda küresel ölçekte ABD, Brezilya, Hindistan gibi ülkelerde salgın halen etkisini sürdürürken Türkiye’de ekonomik toparlanma dönemine geçilmiş olması uzmanlar tarafından pozitif bir unsur olarak değerlendiriliyor. Yine de düşük vaka sayıları ile de olsa salgının ülkemizde de devam ettiğini unutmamak gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri