Genel

TBMM Başkanı Şentop: Doğal gaz keşfi milletimiz için tarihi bir dönüm noktası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Dolmabahçe Ofisi'nde Türkiye'nin, tarihinin en büyük natural gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdiğini açıkladığı toplantıya katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, çıkışta gazetecilere konuştu.

Abone Ol  
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe Ofisi’nde Türkiye’nin, tarihinin en büyük natural gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdiğini açıkladığı toplantıya katılan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, çıkışta gazetecilere konuştu.

Şentop, Türkiye amacıyla tarihi bir gün yaşandığını vurgulayarak, şu şekilde devam etti:

“Bir taraftan güncel olarak baktığımızda Türkiye’nin en büyük ithalatı enerji alanında, senelik olarak şaşırtıcı paralar vermek zorundayız. Türkiye’de yıllardır, bizim çocukluğumuzdan beri düşündüğümüz şey şuydu: Türkiye’nin çevresinde her yerde petrol var, burada yok. ‘Özellikle mi bu tür bir şey yer altında kaybedilmiş, yok edilmiş’ diye düşünürdük hep. Aranırdı bulunamazdı. Şimdi elhamdülillah Cumhurbaşkanımızın özcülüğünde ve kararlılığıyla, enerji bakanlarımız büyük gayret sarf ettiler, tüm Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı çalışanlarımız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığından mühendislerimiz hepsi büyük gayretler nihayetinde mühim bir sonuca ulaşıldı. Bu anlaşılan bir başlangıç. İnşallah bunun arkası da gelecek. Böylece Türkiye açısından, bütçemizin çok mühim bir alanı amacıyla gider olan bir hususta Türkiye kendi kendisine yetecek duruma gelmiş olacak. Bu çok büyük bir başarıdır. Bunun gerisinde yatan şey bu irade ve kararlılıktır. Millet yolunda samimiyetle, hak yolunda samimiyetle çalıştığınız vakit, gayret gösterdiğiniz vakit Cenab-ı Hak size ummadığınız yerlerden yeni yollar, yeni imkanlar açıyor. Böyle bir imkan, bu tür bir fırsat elhamdülillah ulus olarak hepimizin sevineceği bir olay.”

Hangi siyasi görüşten olursa olsun 83 milyonun, buna sevineceğini dile getiren Şentop, şu değerlendirmede bulundu:

“Tabii akademide eski tabirle müsteşrik, Batılı tabirle oryantalist denilen Batılı akademisyenler doğu, bilhassa Osmanlı coğrafyası ve Türkiye üstüne çalıştığı vakit onlara oryantalist, müsteşrik denilirdi. Bu, değişik bir bakış açısı. Kendi çıkarlarına göre Türkiye’yi ve doğuyu değerlendiren bir bakış açısı. İşte bu oryantalist bakış açısıyla hala Türkiye’yi anlamaya çalışanlar, ulusimizin heyecanına, sevincine ortak olmadan bu meseleleri ele alanlar var. Zaman vakit birtakım küçümseyen ya da bu oluşturulan işin ve neticenin ehemmiyetini küçültmeye çalışan yaklaşımlar var. Bunlar mühim değil. Milletimiz amacıyla tarihi bir gün, bir dönüm noktası. Türkiye, enerji giderlerini ortadan kaldırdığı vakit çok daha büyük bir süratle büyüyecek, gelişecek, refah ve kalkınma yolunda daha büyük adımlarla ilerleyeceğiz. Elhamdülillah diyoruz, ulusimize şükranlarımızı, Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi arz ediyoruz.”

Etiketler

Admin

Ajans Haberlerini Naklen Sizlere Aktarıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri