Ekonomi

Tavan Arasında Buldu: Organik Tarıma Başladı

Abone Ol  
 

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde köyde aldığı evin tadilatını yapan Recep Somuncu, tavan arasında, evin odalarında bulunan tahtaların arasında on beş cam şişenin arasında buğday ve sebze tohumları buldu. Gen bankasının tescillediği tohumları arazisinde çoğaltan Somuncu, Türkiye’de seksen ile ata tohumu olarak duyulan tohumları gönderip organik tarıma katkı yapıyor.

Recep Somuncu, Ereğli’nin Çevlik köyünde 2010 senesinde 40 dönümlük arazi satın almıştı. Arazinin içinde kullanılmayan ahşap eski evi onarıma başlayan Recep Somuncu, tavan ve diğer odalarında birçok noktasında on beş şişe içerisinde saklanan buğday ve sebze tohumları bulmuştu. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde olan tohum gen bankasına tohumları gönderen Recep Somuncu, tohumların saf tohum olduğunu öğrendi. Buğday tohumlarının bazı kısmını gen bankasına bağışlayan Recep Somuncu’ya teşekkür adına belge verildi.

Tohumları kiraladıkları toplam yüz yirmi beş dönüm arazide eken Somuncu ailesi, biber, domates, pırasa, patlıcan, salatalık, fasulye, buğday üretip çoğalttı. Somuncu ailesinin ünleri Ereğli ilçesini de aştı. Yerli üretimi arttırmak amacı ile Türkiye’nin seksen ilinde olan birçok çiftçiye ürettikleri tohumları ücret almadan gönderdi. Bir mahalle ve iki köyde bulunan toplam yüz yirmi beş dönüm arazide üretimlerini sürdürmekte olan Somuncu ailesi, destek verilmesinin halinde ilçede organik tohum v sebze üretebilecekleri bir tesis kurmak istiyor.
Tavan Arasında Buldu: Organik Tarıma Başladı 2 – recep somuncu 2

Talebe Yetişilemiyor

Demir Çelik Fabrikasında çalışan Somuncu eski evi temizlerken çocukların çeşitli şişelerde tohumlar getirdiğini bu ne diye sorduklarını söyledi. Çeşitli domates, yerli tohumlar olduklarını fark ettiklerinde çoğaltmaya başladıklarını dile getrdi. Ülkemizin her yerinden tohum isteği geldiğini ve Hakkari hariç bütün ülkeye üç dört tane de farklı ülkeye eş dost aracılığı ile gönderdiklerini belirtti. Bu işte ticari herhangi bir şey olmadığını belirten Somuncu, insanların olayı memleket meselesi haline getirdiklerini söyledi. Ülkeler arasında olan alışverişi geçin şehirler arasındaki çıkışlarda bile sıkıntılar çıktığını söyledi.

Müthiş Derecede Verimli

Somuncu’nun dediğine göre sebzelerde iki çeşit biber, iki çeşit domates, salatalık çeşitleri bulunmakta ve tatları müthiş.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri