Ekonomi

Tarımsal Yatırıma Yüzde 50 Oranında Hibe

Tarım yatırımlarına yüzde 50 hibe verilecek

Abone Ol  
 
64 / 100

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karar uyarınca, tarımsal alandaki yatırımlar ve kırsal alandaki ekonomik altyapı yatırımlarındaki esas proje değeri üst limitinin yüzde 50 oranına kadar hibe desteği sağlanabilecek.

Tarımsal ekonomik yatırımlar ve kırsal alanlardaki ekonomik altyapı yatırımlarının desteklenmesine dair 2021 ve 2025 seneleri arasında uygulanacak temel kurallar belirlendi. Bu kapsamda, tarım alanındaki ekonomik yatırımların ve kırsal bölgelerdeki ekonomik altyapı yatırımlarının hibe esasındaki proje değeri üst limitinin yüzde 50 oranına kadar hibe desteği verilebilecek.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme içeriğinde, aile işletmeciliğindeki altyapı sistemleri, bilişim sistemleri ve bilişim eğitimi, su ürünleri, arıcılık, el sanatları, katma değeri olan ürünler, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği, ipekböceği, tarım alanındaki kooperatif ve birlikler için çeşitli makinelere dair yeni, tamamlama ve modernizasyon yatırımlarını destekleme süreçlerinin kapsamı yer alıyor.

Tarımsal Yatırıma Yüzde 50 Oranında Hibe 2 – tarimsal yatirim 2

2021’de Yürürlüğe Girecek

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan karar ışığında tarımsal ve kırsal ekonomik altyapı yatırımlarına verilebilecek hibe desteğinin hibeye esas proje üst limitinin yüzde 50’sine kadar çıkarılabileceği belirtildi. Bu kapsamda hibeye esas proje değeri üst limitinin ise ilerleyen süreçte çıkarılacak olan tebliğ ile belirleneceğinin altı çizildi. Söz konusu düzenleme dahilindeki hibe destek uygulamalarından çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kaynağı temelli finansman sağlayan ya da bu hususta bağlantısı olan gerçek ve tüzel kişiler ise faydalanamayacak.

Bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanmış olan düzenleme 1 Ocak 2021 tarihinden yürürlüğe alınacak. Temel amacın ülke genelindeki tarımsal yatırımı ve kırsal bölgelerdeki ekonomik altyapı yatırımlarını artırmak olduğu söz konusu düzenleme, halihazırda üzerinden çalışma yürütülen bir düzenleme olmasına rağmen koronavirüs pandemisi nedeniyle hazırlanma ve uygulanma süreçleri daha öne çekildi. Tüm sektörlerde olduğu gibi tarımsal üretim ve kırsal ekonomik faaliyetlerde bulunan vatandaşların da olumsuz olarak etkilendiği koronavirüs pandemisi nedeniyle, bahsi geçen hibe destek düzenlemeleri ile üretici ve yatırımcı canlandırılmak isteniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
son dakika haberler aktüel ürünler bim aktüel ürünler a101 aktüel ürünler altın kaç para oldu dizi reyting sonuçları güncel haberler asgari ücret maaşlar en son çıkan telefon modelleri dünyadaki son gelişmeler transfer haberleri savunma sanayi tiyatro saatleri